חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איפה משה בהגדה?

מאת הרבנית חמוטל שובל, עמיתה במכון למנהיגות הלכתית ע”ש סוזי ברדפילד מבית רשת אור תורה סטון

145683430 3586575674788236 6268468063125382742 n e1615707950581אם תשאלו אדם מן הרחוב מי ראש כל מפלגה שמתמודדת לכנסת, הוא ישלוף שמות בקלות. נדמה שהמנהיגים הפכו למפלגות עצמן, רעיונות ודעות נדחקו החוצה, ותמונות המועמדים מתנוססות על שלטי חוצות כחזות הכל. האדם הפך להיות חשוב יותר מהרעיון שאותו הוא מייצג.

אחת השאלות הכי מפורסמות לגבי ההגדה של ליל הסדר היא איפה משה? משה רבנו, הרועה הנאמן של עם ישראל, שהוביל את עם ישראל ממצרים אל המדבר בדרכו אל ארץ ישראל; שספג עלבונות מעם ישראל, שנאלץ להתמודד עם פרעה, נעלם מן ההגדה כמעט לחלוטין. איך יכול להיות שהאיש שהוציא אותנו ממצרים לא נוכח בליל הסדר – בערב שמספר את סיפור היציאה המופתי?

תשובות רבות נכתבו על השאלה הזאת, אבל אנחנו בחרנו להתמקד דוקא בתשובה שמפנה את הפוקוס אל האדם היהודי שבכל דור, ואל הביטחון שלו בקב”ה לבדו.

כתוב בהגדה:

“וַיּוֹצִאֵנוּ יְיָ מִמִצְרַיִם” – לֹא עַל יְדֵי מַלְאָךְ, וְלֹא עַל יְדֵי שָׂרָף, וְלֹא עַל יְדֵי שָׁלִיחַ, אֶלָּא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא בִּכְבוֹדוֹ וּבְעַצְמוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר: “וְעָבַרְתִּי “וְעָבַרְתִּי בְאֶרֶץ מִצְרַיִם בַּלַּיְלָה הַזֶּה, וְהִכֵּיתִי כָּל בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם מֵאָדָם וְעַד בְּהֵמָה, וּבְכָל אֱלֹהֵי מִצְרַיִם אֶעֱשֶׂה שְׁפָטִים, אֲנִי יְיָ”:

הגאון מוילנה כותב שהכוונה היא חינוכית, להסביר שהקב”ה הוא הכוח המניע את ההיסטוריה.  יהודים קראו את ההגדה של פסח לאורך כל הדורות, בכל מקום שהיו. הציפיה לגאולה והסיפור המכונן על יציאה מעבדות לחירות ליוו את העם היהודי לאורך אלפיים שנה.

האדמו”ר מגור, השפת אמת, כותב כי לכל אחד ואחת מאיתנו יש מצרים, יש התמודדות משלו או משלה עם קשיים שונים שמלווים אותנו:

“והוצאתי והצלתי ולקחתי … ראינו כי כל הרצון בגאולת מצרים היה לידע שהשם יתברך הוציאנו משם ולכן צריכין לזכור תמיד יציאת מצרים. והאמת כי בכל עת יש מצרים לכל איש ישראל. לכן מזכירין בכל יום יציאת מצרים. וכפי מה שיודעין וזוכרין שהשם יתברך הוציאנו. אינו צריך להיות בפועל תוך המיצר. כי כשאדם שוכח ומתגאה לומר כחי ועוצם ידי… אז צריכין להביאו במיצר. ושיראה כי הכל מהשם יתברך… “

ההגדה מלווה אותנו מיציאת מצרים ממש, אל תוך ההתמודדויות השונות שלנו. היום אין לנו את משה רבנו שיושיע אותנו. אנחנו צריכים להתאמץ לצאת מהמצרים הפרטית שלנו, בכוחות עצמנו, עם הרבה אמונה בקב”ה. ההגדה מלמדת אותנו שאנחנו אחראים לגורלנו, לבחירות שלנו, כדי שלא נחכה לשווא למנהיג שיפעל עבורנו. משה גאל אותנו מעבדות מצרים. עכשיו, על כל אחד ואחד מאיתנו לפעול לגאולה האישית והלאומית, עם הרבה תפילות. “זה בידיים שלנו”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}