Search
Close this search box.

לוגו ynet

בית הדין הורה: שיימינג לסרבן הגט יוחאי כהן

למרות החלטה שיפוטית המחייבת אותו בכך, מסרב יוחאי כהן להעניק גט לאשתו זה כבר שנתיים. בין היתר, הטיל עליו בית הדין הרבני שורה של עיצומים כלכליים, חברתיים והלכתיים – והבהרה יוצאת דופן נשלחה ישירות לקהילת חב”ד בלוד שאליה הוא משתייך, על מנת שיקפידו לכבד את פסק הדין

קובי נחשוני | 14.05.20

יוחאי כהן סרבן גטממשיכים להילחם בתופעת סרבנות הגט: בית הדין הרבני האזורי בחיפה החליט לפרסם את שמו ותמונתו של של יוחאי כהן, המסרב מזה שנתיים לגרש את אשתו מ’, למרות החלטה שיפוטית המחייבת אותו בכך. הדיינים התירו לאישה לביישו ב”שיימינג” וקראו לציבור להחרימו, על מנת להגביר עליו את הלחץ – בתקווה שיסכים לשחררה מהנישואים הכושלים.

בני הזוג כהן נישאו לפני כחמש שנים וגידלו יחד שני ילדים משותפים, עד שהקשר עלה על שרטון ומ’ עזבה את ביתם ופתחה תיק גירושין. בית הדין דן בבקשה, קבע כי אין מנוס מפרידה – וחייב את יוחאי להעניק לה גט, אך זה ערער על ההחלטה וגם לאחר שנדחה סירב לקיימה.

לבקשת ארגון “יד לאישה” מבית “אור תורה סטון”, המייצג את מ’, הכריז בית הדין כבר לפני שלושה חודשים על שורה של עיצומים נגד האיש, כמו צו איסור יציאה מהארץ, איסור להחזיק רישיון נהיגה או רישיונות לעסוק במקצועות שבפיקוח וכן איסור להפעיל חשבון בנק.

בנוסף הוטלו עליו סנקציות חברתיות, כאשר שמו ותמונתו פורסמו ברבים, לצד הוראות מפורטות לאנשי קהילת חב”ד בלוד, שאליה הוא משתייך, שלא לדבר איתו כלל, להתרחק ממנו פיזית, לא לשאול בשלומו, לא לעשות עמו עסקים, לא לארחו ולא לבקרו במידה ויחלה.

כמו כן הורה בית הדין לאסור את כניסתו לבית הכנסת אף לשם אמירת קדיש יתום, וכן שלא להעלותו לתורה או לבחור בו כשליח ציבור. בינתיים לא עשתה האישה שימוש נרחב בהחלטה, אלא פרסמה את פרטיו רק בתפוצה מצומצמת יחסית, מתוך מחשבה כי הדבר ישמש מנוף לחץ על הבעל מאחורי הקלעים לפני היציאה ל”שיימינג” רחב.

הודעה ישירה לקהילת חב”ד בעיר: כבדו את פסק הדין
לאחרונה הגיעו אל מ’ ובאי כוחה עדויות לפיהן יוחאי מספר לחברי קהילתו כי הסנקציות נגדו הוסרו. בעקבות כך פנתה עורכת הדין והטוענת הרבנית, דינה רייטשיק, המייצגת אותה, לבית הדין, בבקשה מיוחדת כי יזים באופן רשמי את השמועות.

הדיינים קיבלו את הבקשה, ובצעד חריג פרסמו הבהרה יוצאת דופן בעניין שאף נשלחה ישירות לקהילתו של כהן, על מנת שיקפידו לכבד את פסק הדין ולהוקיע את סרבן הגט מהמרחב הקהילתי הציבורי.

פנינה עומר, מנכ”לית ארגון “יד לאישה” לשחרור מסורבות גט ועגונות מבית רשת “אור תורה סטון”, מסרה: “הפנייה הישירה והמפורשת של אב בית הדין, הרב דניאל אדרי, לקהילת חב”ד שאליה משתייך הבעל המעגן – חשובה מאוד וראויה להערכה”.

היא הוסיפה: “אנחנו רואות כיצד יחסה של הסביבה הקרובה כלפי בעלים מעגנים משפיע על סרבנותם. לסרבנים קשה להישאר אדישים אל מול הוקעה חברתית,  ובפרט כאשר היא נשענת על הוראת בית הדין. אין ספק שלחברי הקהילה יש כוח עצום להשפיע על הבעל, ואנחנו בטוחות שגם ראשי קהילת חב”ד יפעלו לשחרור העגונה בכל דרך אפשרית”.

קראו את הכתבה הזו באתר Ynet

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}