חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

במלאות שלושים לפטירותו של משה (מושקו) מושקוביץ, רשת אור תורה סטון קיימה ערב לזכרו בו סיפרו עליו זכרונות מרגשים הרב ד”ר כתריאל ברנדר, הרב שלמה ריסקין, ינון אחימן ונכדתו אורה פולק. בהמשך הערב הועבר שיעור לזכרו מפי הרב אבישי מילנר.

%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%A7%D7%95 %D7%96%D7%9C
משה (מושקו) מושקוביץ ז”ל

במהלך הטקס לזכרו של משה (מושקו) מושקוביץ), שנערך באמצעות ה-Zoom, חלקו איתנו חבריו ונכדתו של מושקו. דברים לדמותו הייחודית ועל חזונו שנבנה בחייו, בעזרת אנשים שרתם לדרך ובעזרת הדברים שייחדו את דמותו.

מושקו היה מחלוצי ההתיישבות בגוש עציון. הוא ידע לממש את חזונו בחייו, כיצד להביא עולים לצד קיבוצניקים, מושקו ראה בחזונו את החינוך כחלק מהמוסד ההתיישבותי. בכך דירבן את הרב שלמה ריסקין להיות רבה של אפרת. ובהמשך, להקים את רשת מוסדות אור תורה סטון.

הרב ריסקין סיפר על אחת מפגישותיו עם מושקו: “מושקו אמר לי, אני צריך אותך כדי לעשות את זה (להקים את היישוב אפרת), אני רוצה שתהיה רב העיר, ואני אהיה רב לא של עיר. ויחד נבנה את העיר אפרת.” הרב ריסקין המשיך וסיפר, “היו 75 משפחות מדרום אפריקה ועוד 75 מארה”ב. אני הייתי מהופנט לחלוטין. וחשבתי שזה אפשרי בע”ה יתברך”.

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות אור תורה סטון, סיפר על מפגשו הראשון עם מושקו. במפגש הזה סיפר הרב ברנדר כיצד התרשם מדמותו של מושקו כשפגש אותו כמה שבועות לפני פורים. “דיברנו על רעיון מעניין על סיפורי הגלות של בני ישראל, וסיימנו עם הסיפור של מרדכי ואסתר”. במהלך שיחתם הם דיברו כיצד “אנחנו לא רואים את הקב”ה בגלות, היכולת למצוא את הקב”ה אפילו כשיש הסתרת פנים, זה משהו גדול.” הרב ברנדר המשיך את דבריו כיצד אנחנו מתקשרים עם הקב”ה בגולה ובזכות זה שאיננו רואים אותו, כך אנחנו מתחילים את תהליך הגאולה.

הרב ברנדר רואה את זכויותיו הרבות של מושקו בהוצאת חזון אל הפועל ובחינוך הדורות הרבים שעברו ברשת אור תורה סטון. “אייכה, זה משהו שאנחנו יכולים ללמוד מהחיים של מושקו, איפה אנחנו בתמונה, זה המסר והתכלית של מגילת אסתר. שאנחנו יכולים לשנות את המצב” בזכות פועלו הרב של מושקו והרוח היזמית שבו. מושקו פעל רבות לבניית רשת חינוך שמבחינת מושקו זה חלק מתהליך בניית העם והארץ. כל התלמידים שלמדו ולומדים באפרת ובגוש עציון, זה בזכותו!. זאת הגאולה המשמעותית של היכולת לשנות את מצבנו, זה בידיים שלנו. זאת הדוגמה של מר מושקו” סיים הרב ברנדר.

WhatsApp Image 2021 02 28 at 12.17.33
“מושקו” ז”ל בטקס עם הרב ריסקין בשנות ה-80

הרב ריסקין סיפר על פגישתו הראשונה עם מושקו בכנס בקיבוץ לביא. “בשנת 75, קיבוץ לביא עשה כנס מיוחד לרבנים והוגי דעות. והיו בכנס 5 נציגים מארה”ב ואני הייתי אחד מהם.” בכנס הפגיש יהודה נוימן ז”ל את הרב ריסקין עם מושקו. “העיר אפרת הייתה החלום הגדול של מושקו” בהמשך סיפר כיצד מושקו הצליח להפנט אותו ולגרום לו להתאהב ברעיון של להיות חלק מבניית העיר אפרת ולהיות רב העיר. בסיום אחת הפגישות עם מושקו סיפר הרב ריסקין, “הלכתי הביתה וסיפרתי לאשתי את התכנית. והיא אמרה לי, מי זה מושקו ואיך אתה יכול לתת את כל העתיד שלך לאדם שאתה לא מכיר?” הרב ענה לאשתו, “אני אוהב אותו, אני מרגיש אותו”. הרב ריסקין המשיך, “בע”ה נמשיך לבנות ולהגדיל את אפרת עד ירושלים. זכר צדיק לברכה לעולמי עולמים.” וכך סיים את דבריו בהתרגשות.

בהמשך הערב דיבר מנכ”ל הרשת ינון אחימן, כיצד פגש את מושקו לראשונה כנער יחד עם אביו בטקס עלייה לקרקע (לאפרת) בשנת 1970. אך האירוע המשמעותי עבור ינון, היה כשנבחר לראש מועצת אפרת. “מושקו יצא מגדרו לעזור לי בכל שעה”, הוא סיפר. ינון חשב שהוא זוכה ליחס מיוחד בגלל זכות אבות, כי אביו הכיר את מושקו. אבל לאחר מכן גילה שמושקו היה גדול מזה. “מה שהניע את מושקו זה המחויבות הטוטאלית שלו לערכים וזיכרון”. מושקו כיהן כיו”ר של 30 עמותות וכל אחד שהיה שותף לעשיה של מושקו זכה ליחס מיוחד.

ינון סיפר כיצד מושקו הנחיל בו ערכים של שמירת קשר עם הפקידים בממשלה. “שר הולך, שר בא. הפקידות לעולם נשארת”, היה אומר. וכך למד ינון ממנו כיצד לשמור על קשר. לוותר על אגו ולשמור על ערכים. “מושקו היה מורי ורבי, בכל העשייה הציבורית שלי”.

הדבר השני שינון ספר שלמד ממושקו היה לחשוב בגדול ומעבר לגבולות. “מושקו היה איש של חלומות ומעשים. ולא עצר את עצמו בחלומות שאולי לא יסיים אבל מישהו אחר כן”.

WhatsApp Image 2021 03 03 at 11.37.26 e1614765037596
אורה פולק

נציגת המשפחה, נכדתו של מושקו, אורה פולק דיברה גם כן: “חשוב לי להודות למוסדות אור תורה סטון, ולכל מי שאירגן את הערב המרגש הזה, לכבוד סבא שלנו ז”ל. מוסדות אור תורה סטון הינם בבואה לדרכו ואמונתו של סבא שלנו.”

בהמשך סיפרה אורה על מושקו כסבא מרשים בעל יכולות בין אישיות מיוחדות. אהבת הארץ ומגשים החזון. “סבא היה אומן בהבנה והתנהלות בתוך מערכות יחסים.” היא סיפרה כיצד מושקו ברגעים ספורים הבין מי עומד מולו וכיצד היה מבין את נטיית לבו ומחשבותיו.

בנוסף היא סיפרה בהתרגשות על זכרונותיה כנערה, כאשה, ובפגישתה האחרונה. “טרם נפטר, התבוננתי על סבא בפליאה והשתאות. קסמה לי הדרך בה צעד, כיצד ברורה לו הדרך העדינה כל כך להתנהלות אנושית. כיצד היה בוחר את המילים המדויקות בשיחה. ומול כל אדם, כיצד כובש את דבריו ובוחר את השתיקות.” אורה המשיכה וסיפרה בהתרגשות, על היחס המיוחד שסבא מושקו נתן לכל בני משפחתו, וכיצד ראה את המשפחה כחלק מרכזי מחייו. “סבא היה עסוק בחזון ועשיה ציבורית והפיכת חזון למעשה. עסק בחסד, והיה פעיל בהרבה תחומים שונים ומגוונים. אך מעל כל אלה היה עסוק בהובלת המשפחה שלנו. על אף כל עיסוקיו סבא ידע לפנות את עצמו באופן מלא עבור כל בן משפחה.”

אורה סיפרה כיצד נהג מושקו להוציא בכל שבוע בן משפחה אחר ליציאה זוגית בה דיברו שיחות עמוקות וקרובות. “סבא אמר שזכינו שהתורה מדריכה אותנו ונותנת את הפתרון בחיינו ומצוקתינו”. אצל סבא התורה הייתה דרך חיים, היא אמרה. “סבא למד ונשם חיים של תורה, בחייו האישיים וכן ביסודה של התורה במסגרות חינוך שונות.”

בסיום סיפרה נכדתו אורה על אשיותו המיוחדת בתיאור המרגש על פגישתם האחרונה. “במפגש האחרון עם סבא, ביקשנו שיברך אותנו בברכת כהן, וכך עשה. אני תפילה שבירכתו של סבא בברכת כהן, תלווה את כולנו, בני המשפחה ומוכירי זכרו. ונזכה לעשות הרבה כאן על פני האדמה.”

וכמו שמושקו נהג לומר “צריך להספיק הרבה בחיים, אנחנו נשתדל להספיק כמה שיותר.”


ad 30 moshko page 001

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}