חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לוגו ynet

היסטוריה באתיופיה: לראשונה הוסמכו שוחטים בקהילה היהודית

12 צעירים מגונדר ומאדיס אבבה יחלו לקיים שחיטה מסודרת בקהילה, אשר התבססה עד כה על אכילת דגנים וירקות ברוב ימות השנה. ראש מכון “שטראוס-עמיאל”, שהכשיר אותם לתפקיד: “זהו אירוע היסטורי שלא היה כמותו מעולם”

קובי נחשוני 27.11.22

Screen Shot 2022 11 28 at 17.16.21
השוחטים המוסמכים הראשונים בקהילה היהודית באתיופיה עם הרב נתנאל אנסני ממכון “שטראוס- עמיאל”

בדרך לירושלים – קהילת ביתא ישראל עושה היסטוריה קטנה:12 צעירים יהודים מגונדר ומאדיס אבבה, הממתינים לעלות ארצה, הוסמכו הבוקר (א’) לבצע שחיטה כהלכה עבור אלפי בני הקהילה המקומית. ככל ידוע, מדובר בשוחטים הראשונים מקרב יהודי אתיופיה, שמטעמי כשרות ניזונו עד כה בעיקר מדגנים וירקות ברוב ימות השנה ונמנעו מאכילת מזון מן החי.

רוב הקהילה היהודית במדינה, כ-10,000 נפש, חיה בעיר גונדר – ומיעוטה, כ-2,000, באדיס אבבה הבירה. במרוצת השנים לא שימרו היהודים המקומיים את הלכות השחיטה ולא היו יכולים לאכול בשר ודגים כהלכה. בשנים 1955 ו-1976 יצאו למדינה משלחות של הסוכנות היהודית במטרה לקיים סמינרים והדגמות של שחיטה לקסים, אולם הם לא עברו הסמכה מסודרת לכך. במקום זאת, מעת לעת, בעיקר לקראת חג הפסח, היו מגיעים לאתיופיה שוחטים מתנדבים, שסיפקו מזון כשר בכמות מוגבלת לבני הקהילה.

לפני מספר חודשים, פנה רב הקהילה היהודית בגונדר, הרב מנחם ולדמן, לרב אליהו בירנבוים, ראש מכון “שטראוס עמיאל” מבית רשת “אור תורה סטון” – הפועל זה 25 שנה להכשרה, השמה וליווי של שליחים בקהילות יהודיות בתפוצות – וביקש את סיועו בהכשרת שוחטים מקרב בני הקהילה. הרב בירנבוים הרים את הכפפה, ובסיוע ארגון SSEJ החל לפעול לקיום קורס הכשרה בגונדר. לטובת המשימה והעברת הקורס, גייס הרב בירנבוים את שליח המכון הרב נתנאל אנסני, אשר הוסמך לשחיטה כחלק מהסמכתו לרבנות על ידי כולל “תורה יוסף” של רשת “אור תורה סטון”, ואף שימש כשוחט במהלך שליחותו באל סלבדור.

Screen Shot 2022 11 28 at 17.21.05
“רואים בזה ערך גדול”. השוחטים המוסמכים עם התעודות

להשתתפות בקורס נבחרה קבוצה של 12 צעירים בני הקהילה מגונדר ואדיס אבבה, אשר סוננו בקפידה על ידי הרב ולדמן. הקבוצה החלה את החלק התיאורטי של ההכשרה כבר לפני כחודש וחצי, באמצעות האינטרנט וחומרים אשר נשלחו אליהם על ידי הרב אנסני. במקביל, נשלחו מהארץ לגונדר סכיני שחיטה, אבנים וכלל הציוד הנדרש על מנת לקיים את ההכשרה, ולפני כשבועיים הגיע לשם הרב אנסני, להשלמת לימוד הלכות שחיטת עופות על פי שולחן ערוך ונושא כלים וכן לקיום הלימוד המעשי והפרקטי של ההכשרה, לרבות עבודת הסכינים וזיהוי פגמים.

“הלימודים התקיימו מדי יום משעות הבוקר המוקדמות ועד הערב”, סיפר הרב אנסני. “היה חשוב לנו שהמשתתפים יתנסו בפועל, במטרה לאפשר להם לצבור כמה שיותר ניסיון וביטחון, והם הקדישו את עצמם לגמרי לתהליך וללימוד”.

בשבוע שעבר הגיעו הרב בירנבוים והרב ד”ר ארי גרינספן לגונדר, כדי לבחון את המשתתפים ולהעניק להם את תעודת ההסמכה. הבוקר, כאמור, הוסמכו 12 חברי הקבוצה, באירוע מרגש שנערך בהשתתפות חברי הקהילה כולה.

“זהו אירוע היסטורי שלא היה כמותו מעולם, עבורנו ועבור אחינו באדיס ובגונדר”, אמר בהתרגשות הרב בירנבוים. “אנו רואים ערך גדול בקיומה של שחיטה כשרה עבור חברי הקהילה היהודית באתיופיה, הן מבחינה תזונתית והן מבחינה קהילתית וקירובם אל חיק היהדות”. בירנבוים הודה לשותפיו, הרבנים גרינספן ואנסני וארגון SSEJ, והביע תקווה שבקרוב “נזכה לראות את אחינו ואחיותינו יהודי אתיופיה שבים לארץ ישראל”.

קראו את הכתבה בYNET

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}