Search
Close this search box.

Israel Hayom logo

המלחמה בקורונה: הסיירת שמסייעת לקשישים בירושלים

רואי וארי הקימו כבר לפני שנה סיירת לסיוע לקשישים, בסיוע אדוק של גוגל טרנסלייט • כעת ניצלו את הרשת לטובת עזרה למתקשים בעידן הקורונה

משה ויסטוך  01.04.2020 

(תיעוד קודם לאיסור על התכנסות)

סיירת חסד

נגיף הקורונה שהוביל למשבר עולמי, הכניס באחת מיליוני אנשים בישראל לקבוצת סיכון עקב גילם ולצד זה גם הנחית עליהם בידוד כפוי. יוזמה של שני נערים משכונת רמות בירושלים, שהחלה לפני שנה בדיוק, הפכה בימים אלה לסיירת של ממש הרלוונטית מתמיד, שמטרתה אחת – לדאוג לרווחתם של קשישי האזור ולהפיג את בדידותם.

“בפורים שעבר הכנו משלוחי מנות במסגרת מיזם התנדבותי של בית הספר שלנו, אותם הבאנו לאנשים מבוגרים בשכונה”, מספרים רואי דהן וארי אהרון, תלמידי כיתה י”א בתיכון אור תורה אריאל בשכונת רמות בירושלים, מבית רשת ‘אור תורה סטון’. השניים פגשו זוג קשישים דוברי רוסית איתם תקשרו בעזרת גוגל טרנסלייט.

“הם ממש חיכו לנו ושמחו על המפגש”, נזכר רואי. “כשיצאנו מהבית חשבנו ‘למה אנחנו עושים את זה רק כשבית הספר מבקש מאיתנו, מה בכל השנה הם לא צריכים אותנו? אז החלטנו להמשיך את ההתנדבות ואף להרחיב אותה ולגייס בני נוער נוספים”.

הם יצרו קשר עם המנהל הקהילתי בשכונה ועם בתי אבות באזור, הכינו מצגת והסבירו את המיזם שרצו להקים. “כל מי ששמע על הרעיון מאוד אהב אותו”, אומר ארי. “מספר ימים לאחר מכן כבר יצרנו קבוצת וואטסאפ של מתנדבים”. בשלב הראשון הצטרפו למיזם, שנקרא ‘סיוע למבוגרים בקהילה’, 15 מתנדבים אשר היו בקשר עם כ-70 קשישים וסייעו להם בקניית מזון ותרופות, בעבודות שונות בבית וכן בשיחות שנועדו להפיג את בדידותם של המבוגרים.

ארי מדגיש כי מבוגרים רבים ביקשו להסתייע בצעירים וחלקם הגדול הופנה אליהם על ידי מחלקת הרווחה המקומית. “ערכנו להם קניות, סייענו לקשיש לתקן חלק בארון הבגדים שלו שנפל, עבדנו בגינה של מבוגרת אחרת ויש כאלה שפשוט ניצלו את הביקורים שלנו לשיחות. מישהי אפילו סיפרה לנו במשך שעה וחצי את סיפור עלייתה לארץ, כולל הצגת מסמכים וגם דאגה להכין לנו ארוחה. זה היה מרתק”.

משבר קורונה שהתרגש עלינו לפני מספר שבועות, תפס רבים לא מוכנים, אך לא את רואי וארי שלהם כבר הייתה תשתית התנדבותית יציבה שרק הלכה וצמחה. מנהל התיכון של השניים, הרב יובל פרג’ון מציין כי הוא והצוות החינוכי “מעודדים יוזמות ויצירתיות אצל התלמידים ולעיתים הם באים עם רעיונות שאני מתפלא כיצד אנחנו לא חשבנו עליהם קודם”. לדבריו, “היוזמה לעזור למבוגרים בשכונה עלתה לפני משבר הקורונה, וכשזה פרץ הם כבר היו מוכנים”.

סיירת החסד לפני ימי הקורונהלדברי ארי, “בעזרת המנהל הקהילתי יצרנו טבלה עם פרטיהם של 180 המתנדבים שהצטרפו לצד 270 הקשישים שאנו מסייעים להם”. הביקורים פנים אל פנים אמנם הופסקו לאור המצב, אך רשת המתנדבים ממשיכה לסייע לבני הגיל השלישי, באישור משרד הבריאות, בקניית מזון ותרופות אותם הם מניחים בפתח הבתים. לצד זה הם דואגים כי כל מבוגר יזכה פעמיים בשבוע לשיחת טלפון, בה מתעניינים המתנדבים בשלומו ומבררים האם הוא זקוק לעזרה.

אחת הנשים שנעזרת במיזם היא מרים רחימי, הנמצאת בעשור התשיעי לחייה, שאף סרגה כיפה כאות הוקרה ותודה לרואי. “הם בחורים מאוד טובים וחמודים”, היא אומרת ל’ישראל היום’. “הם ביקרו אותי כשעוד היה אפשר. הם מאוד עוזרים לי ואני מאוד מרוצה מהם. שאלוהים ישמור אותם”.

לקרוא כתבה זו באתר ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}