חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%9E%D7%A1%D7%9A 2022 07 07 140250 1

אופס: רקע הזום חשף את מיקומו של סרבן הגט שנעלמו עקבותיו

לפני כשנה וחצי, לאחר שבני זוג החלו בקרב משפטי, נעלמו עקבותיו של הבעל • הוא המשיך להשתתף בדיונים בזום, אך זו התבררה כטעות מכרעת מצדו • בשניה האחרונה, בהתערבות ארגון “יד לאישה” הוא נתפס, הובא לביהמ”ש ולבסוף סיפק את הגט המיוחל

חנן גרינווד 9/11/2022

מאז נכנסה אפליקציית הזום לחיינו בחסות מגפת הקורונה, היא הפכה חלק בלתי נפרד מהתנהלותנו היומיומית, מציאות המולידה לא מעט “פאדיחות זום” דוגמת משתתפים שנרדמים באמצע ישיבה, ילדים מקפיצים ברקע פגישות עבודה ועוד שלל טעויות לא מתוכננות ומביכות. אולם, ביום חמישי האחרון, טעות זום שכזו הובילה לסיומה של פרשת סרבנות גט חוצת עולם, כאשר סרבן גט אשר עקבותיו נעלמו לפני למעלה משנה אותר לאחר שרקע הזום שלו חשף כי הוא בישראל.

תחילתו של הסיפור לפני מספר שנים בארה”ב, שם פגשה ש’, אזרחית אמריקאית, בחור ישראלי והחליטה להינשא לו. השניים אף הביאו לעולם ילדה משותפת, אולם הנישואים החזיקו מעמד זמן קצר בלבד לאחר גילויי אלימות מצד הבעל. לפני כשנה וחצי השניים נפרדו והחלו בקרב משפטי, שבמרכזו עמדו הסדרי ראייה על בתם המשותפת. במקביל, ביקשה ש’ להתגרש, אולם הבעל סרב תוך שהוא עושה שימוש בגט כאמצעי לחץ בתביעת הסדרי הראייה. בשלב זה, עקבותיו של הבעל נעלמו, והאישה פנתה לבית הדין בארה”ב, אשר הוציא כנגדו צו סירוב לאחר שלא הופיע לדיונים שנקבעו.

למרות היעלמותו, הבעל המשיך להשתתף באמצעות הזום בדיונים המשפטיים בעניין הסדרי הראייה, אשר האחרון שבהם התקיים ביום חמישי האחרון. במהלך הדיון, הבחינה ש’ ברקע השידור של הבעל, כי הספה עליה הוא יושב היא בסלון ביתה של אחותו המתגוררת בפתח תקווה, והבינה כי הוא נמצא בישראל. ש’ ידעה שעומד לרשותה זמן שאול טרם יעזוב הבעל את ישראל ושוב ייעלמו עקבותיו, ולכן יצרה במהירות קשר עם עמותת ‘אורה’ אשר פועלת למען נשים מסורבות גט בארה”ב, שם הפנו אותה לארגון ‘יד לאישה’ מבית רשת אור תורה סטון’, המייצג עגונות ומסורבות גט.

עו”ד תהילה כהן מארגון ‘יד לאישה’, פנתה לבית הדין הרבני בתל אביב בבקשה בהולה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ, שם נרתם לעזרתה סגן המזכיר הרב יצחק ניסן, ובשעה 11 בלילה ביום חמישי אכן הוצא הצו. צעד זה התברר כגורלי, כאשר במהלך סוף השבוע הגיע הבעל לשדה התעופה במטרה לצאת מהארץ, ויציאתו נמנעה על ידי משטרת הגבולות. הבעל פנה לבית הדין הרבני בבקשה להסיר את הצו, ובדיון שהתקיים טען כי הוא מעוניין להתגרש, אך מתנה את הגט בהרחבת הסדרי הראייה על הבת המשותפת. מנגד, טענה עו”ד כהן כי לבית הדין אין סמכות לדון בעניין שאינו כרוך בתביעת הגירושין ומתנהל בערכאות שיפוטיות בניו-יורק. למרות האמור, החליט בית הדין לקבל את תנאיו של הבעל ולבטל את הצו.

בארגון ‘יד לאישה’ לא ויתרו וערערו על ההחלטה לבית הדין הגדול. בדיון שהתקיים בפני הדיינים הרב שפירא, הרב איגרא והרב עמוס, הבהירו השלושה לבעל כי לא ידונו בסדרי הראייה, שכן אין בינם לבין מתן הגט כל קשר. “הדיינים ניהלו את הדיון בסבלנות ותקיפות תוך שהם ואני מבהירים לבעל כי לא יאפשרו לו לסחוט את ש'” מספרת עו”ד כהן. לאור כך, הבעל התרצה, נחתם הסכם בין הצדדים וסודר גט לאחר שמונה שליח לקבלו בשמה של האישה, ובכך הגיעה הפרשה לסיומה.

“אני אסירת תודה לארגון ‘יד לאשה’ על כל העבודה הקשה והאנרגיות אשר השקיעו על מנת להביא לסיומו את המצב הבלתי נשלט והמצער אליו נקלעתי ולשנות את גורלי” אומרת ש’ בהתרגשות, “אין מילים לתאר את תחושת השחרור שאני חשה מאז שזכיתי בחופש שלי ויצאתי לחופשי”.

לקריאת הכתבה באתר ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}