חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

Israel Hayom logo

אחרי שנעלם ונעצר מחדש: שיחה אחת שכנעה את סרבן הגט

מאמצים של בית הדין הרבני בחיפה שנשאו פרי, חושפים עד כמה הפכפך גורלה של אישה עגונה בישראל • אחרי שלוש שנים – הליך הגירושין הסתיים

חנן גרינווד |

Dina Raitchik with Client Mבתי דין רבניים נתקלים בדרך כלל בקשיים שונים כאשר הם מתמודדים מול סרבני גט. לא פעם, הבעל מסרב לשחרר את אשתו אפילו לאחר שהייה ממושכת במאסר. מבצע שניהל בית הדין הרבני בחיפה, שהצליח להפשיר סרבן גט ולשחרר את העגונה, מגלה עד כמה עניינים אישיים מוכרעים לפעמים על שאלה של זמן.

תיק הגט הנוכחי התנהל במשך כשלוש שנים בין בני זוג מחסידות חב”ד. לאחר שהנישואין עלו על שרטון, הבעל סירב להתגרש גם לאחר שנעצר ושהה במעצר. בשלב מסוים, התיק עבר מביה”ד בת”א לטיפול בית הדין הרבני בחיפה בראשות הרב דניאל אדרי ולהרכבו הצטרפו הרבנים אלעד עלי ומשה אליהו זדה.

בתחילה, נפסק כי יש להחמיר את העיצומים שהפעיל שב”ס בבית הכלא, לרבות חיוב ללבוש בגדי אסיר, מניעת מזון חיצוני מטעמי כשרות ושהייה בצינוק. למרבה הצער, הבעל המשיך לסרב. בעקבות כך הוחלט לנסות דרך אחרת ולהקל על סרבן הגט. הוא שוחרר לשבוע כדי לשקול לשחרר את אשתו, אך במקום זאת נעלם. רק בסיוע חוקרים פרטיים, הסרבן אותר והושב לבית הכלא. במשך שבועות האיש היה נתון במעצר שכלל גם ישיבה בצינוק. אלא שבסופו של דבר הצליח רב שירות בתי הסוהר אייל סלמן לדבר לליבו. הסרבן שוכנע להעניק את הגט, אך הציב תנאי “שהדבר ייעשה עוד היום ואשוחרר כבר הערב”. מרגע ההודעה אתמול ב-12:00 בצהריים, אותרה האישה והובאה בדחיפות לבית הדין הרבני בחיפה מהמרכז. במקביל הובל הסרבן על ידי יחידת “נחשון” אל בית הדין. רק בשעה 16:00 החל הדיון ואחריו הליך סידור הגירושין. למעשה, היה מדובר במרוץ נגד הזמן, שכן ניתן לבצע גירושין עד שקיעת השמש. בשעה 18:40 ניתן הגט והאישה שוחררה מעגינותה והסרבן לשעבר השתחרר ממעצר.

את מסורבת הגט ייצגה עמותת ‘יד לאישה’ מבית ‘אור תורה סטון’. פנינה עומר, מנכ”לית הארגון, ציינה כי: “לשמחתי על אף המצקצקים אשר טוענים לחוסר אפקטיביות, הכלים העומדים לרשותנו בהם שיימינג, מעצרים ומאסרים, אכן פועלים את פעולתם ומביאים פרשיות עגומות רבות אל סופן. עם זאת, אין לי אלא להצטער על הצורך להסתייע בסנקציות כל כך קשות כגון אלו, ודאי שאין זו דרך המלך. ראוי למצוא פתרון הלכתי שייתר את הצורך בהפעלת כלים כבדים ויבטיח את חירותה של האישה באמצעים אחרים. אני מברכת את המשוחררת הטריה על יציאתה לחירות ומאחלת לה כל טוב”.

קראו את הכתבה הזו באתר של ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}