חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 WhatsApp Image 2021 06 20 at 09.16.15

בצעד נדיר: גט היישר מהאיים הקריביים

בעלה של ג’ עבר להתגורר באי בודד לאחר הפרידה, וסירב לתת לה גט • בצעד יוצא דופן נעשה שימוש בהיתר הילכתי ישן, ותוך שימוש באמצעים טכנולוגיים ניתן הגט המיוחל • בארגון “יד לאישה” חושפים את פרטי הפרשה החריגה

חנן גרינווד | 17

הגט של ג'איך מסדרים גט אם הסרבן מתגורר באי בודד ומוגבל בתנועה בעקבות מגפת הקורונה? לאחר תלאות רבות לאורך חמש שנות עגינות ובסיוע ארגון ‘יד לאישה’ מבית רשת אור תורה סטון, קיבלה ג’ אתמול (רביעי) גט לאחר שילוב של שימוש בהיתר ההלכתי נדיר יחסית בשם ‘כתבו ותנו’ ותוכנות טכנולוגיות.

ג’ ובעלה נישאו בצרפת בשלהי שנות ה-80, אולם בעקבות גילויי אלימות מצד הבעל וקשיים נוספים, החליטו השניים לסיים את הקשר ביניהם והתגרשו לאחר 21 שנות נישואים. לאחר מספר שנים, ג’ עלתה ארצה והקשר בין השניים חודש, עד שבשנת 2015 הם אף החליטו להינשא בשנית. הצעד הרומנטי התברר כטעות מרה, מאחר ובמהרה האלימות חזרה שוב לחייה של ג’, שהחליטה להביא את הנישואין שוב לסיומם. בתחילה הסכים הבעל לפרידה, אולם מהר מאוד חזר בו והתעלם מבקשתה של ג’ לגט תוך שהוא עוזב את הארץ ועובר להתגורר באי בודד באיים הקאריביים.

במהלך תקופת הקורונה, ניסתה ג’ לשכנע את בעלה הסרבן להגיע ארצה ולהעניק לה גט, אולם הוא סרב בכל תוקף. על כך נוסף קושי לוגיסטי להגיע לישראל בעקבות התפשטות המגפה, מה שהותיר את ג’ חסרת אונים. לאור כך, פנתה ג’ לארגון ‘יד לאישה’ מבית רשת אור תורה סטון, המייצג עגונות ומסורבות גט, אשר באמצעות עו”ד תמר אודרברג החל לפעול לקידום מתן הגט.

עו”ד אודרברג פנתה לרב גמליאל מאגף העגונות בבית הדין הרבני, אשר שוחח עם רב חב”ד המקומי באיים, מתוך כוונה לנסות ולבצע את מסירת הגט באמצעות ‘הרשאת כתבו ותנו’. המדובר בהרשאה הניתנת במקרים חריגים בלבד, בהם אחד מבני הזוג שוהה בישראל ואילו האחר נמצא בארץ אחרת, ובמסגרתה מוקם בית דין נייד ושליח מטעם בית הדין מקבל מהבעל ‘הרשאת כתבו ותנו’ לתת גט במקומו ולבצע את סידור הגט בישראל.

הבעל הסרבן ניסה לדחות את מתן הגט וביקש שהגט יתבצע בבית דין בפריז במועד כלשהו בעתיד, אולם דייני בית הדין בישראל יחד עם עו”ד אודרברג לחצו שהגט יימסר באמצעות ההרשאה המיוחדת, על מנת לשחרר את האישה לאלתר.

לאור העובדה שבאי המדובר לא היו יהודים שומרי מצוות שנוכחותם כעדים נדרשת על פי ההלכה, נציג חב”ד הציע לקיים את ההליך במהלך חג השבועות, כאשר מספר חב”דניקים הגיעו למקום. הבעל המשיך לנסות להערים קשיים, וסרב לחתום על הסכם שנשלח אליו, בטענה שהוא כתוב בעברית, שאינה שפת האם שלו. עו”ד אודרברג והרב גמליאל לא ויתרו, ובצעד מהיר העלו באמצעות תוכנת ZOOM דיין מפריז, שהקריא בפני הבעל בצרפתית את פרטי ההסכם. לאחר שהבעל חתם על ההסכם וההרשאה בפני מספר עדים שומרי מצוות, נסרקו המסמכים ולאחר החג הועברו לבית הדין הרבני בישראל. ביום רביעי הגיע ההליך לסיומו, כאשר דיין בית הדין הרבני, הרב יאיר בן מנחם, סידר את הגט, וג’ יצאה סוף סוף לחופשי.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}