חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D %D7%9E%D7%A1%D7%9A 2022 07 07 140250 1

“התנהגות אכזרית ומרושעת”: סרבן גט שחטף את ילדיו נדרש לשלם סכום חסר תקדים לרעייתו

פסק דין חריף ניתן נגד יגאל שגיא, במסגרתו נדרש לשלם מיליונים לרעייתו, לה הוא מסרב לתת גט • “אין ספק כי הבעל המיט אסון על חיי אשתו”, כתבו הדיינים • בית הדין יצא בחריפות נגד הקהילה בברוקלין שאינה מגנה ומוקיעה את הסרבן: “טיעון מתחסד, יתנו על כך את הדין ביום פקודה” • דבורה בריסק, שמייצגת את האישה: “חברי קהילתו של הבעל נותנים רוח גבית לסרבנותו ולאכזריותו”

חנן גרינווד, 21.5.2023

WhatsApp Image 2023 05 21 at 11.23.22סרבן גט בשם יגאל שגיא, שנמלט לארצות הברית וחטף את ילדיו, יידרש לשלם סכום חסר תקדים לרעייתו בסך 3.6 מיליון שקלים כדמי כתובתה, כך קבעו לאחרונה דייני בית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה. מדובר בסכום בלתי נתפס, שככל הנראה לא נגבה אי פעם מאדם מן המניין כחלק מסכסוך גירושין, ונקבע בפסק דין שכלל מילים חריפות במיוחד נגד האיש.

הפרשה החלה בשנת 2009, אז עזב שגיא את ישראל ועבר לארצות הברית. לרעייתו הודיע בפתאומיות כי הוא הסתבך כלכלית ולכן החליט לנסוע לארה”ב על מנת לעבוד שם, תוך שהוא מותיר אותה ואת שני ילדיהם בישראל. בארגון “יד לאישה” מבית רשת “אור תורה סטון”, שמלווה את ד’, אשתו, מספרים כי ארבע שנים לאחר שעזב, ביקש ממנה שגיא לשלוח את ילדיהם המשותפים לחופשה וזו נענתה לבקשה, תוך שהיא סוברת שהם יחזרו עם אמו של שגיא בסוף החופש הגדול. “כשהגיע חג הסוכות הודיע לה שגיא שהוא אינו שולח את הילדים חזרה, ושלא התכוון לעשות זאת מלכתחילה”. זו הייתה הפעם האחרונה שראתה ד’ את ילדיה.

“העובדות שאינן שנויות במחלוקת הינן כי הבעל עזב את הארץ בשנת 2009 ומאז לא שב אליה, הותיר את אשתו לאנחות ללא כל רחמים וללא משענת כלכלית והגדיל עשות עת חטף את ילדיהם המשותפים בתרמית אליה הייתה שותפה אמו, אשר הוציאה לפועל את חטיפת הילדים. אמו של הבעל אף גיבתה ומגבה אותו לסרבנות הגט הממושכת”, נכתב בפסק הדין.

בניו יורק התעלמו מפסק הדין

יומיים לאחר ההודעה, ד’ חוותה אירוע מוחי, והיות שחיה לבדה חלפו יומיים עד שגילו אותה ופינו אותה לבית החולים, שם הייתה בתרדמת במשך שבעה חודשים. לאחר שהתעוררה נדרשה לעבור הליך שיקום ארוך וקשה במשך שלוש שנים. ב-2015, שנתיים לאחר שהילדים נלקחו ממנה, פנתה ד’ לסיוע משפטי על מנת להגיש תביעת חטיפה נגד שגיא, על פי אמנת האג, אך זו נדחתה מכיוון שיש להגיש בקשה כזו בתוך שישה חודשים, בזמן שבו הייתה בתרדמת. מאז 2016 היא מיוצגת על ידי ארגון “יד לאישה” שמייצג עגונות ומסורבות גט.

תביעת גירושין לבית הדין הרבני לא הסתייעה, שכן שגיא מסרב להעניק לה גט. “התקיימו דיונים רבים שהבעל לא הופיע לאף אחד מהם. גם משא ומתן מאומץ שהתנהל מול הבעל באמצעות אגף עגונות העלה חרס לאחר שהבעל הציב דרישות כספיות סחטניות ומופרכות תמורת הגט”. ב-2019 פסק בית הדין הרבני הגדול בראשות הרב הראשי דוד לאו כי יש להטיל עליו סנקציות בשם “הרחקות דרבנו תם” שכוללות את חשיפת תמונתו ושמו, וכן איסור עליו להשתתף במניין או לימוד תורה.

סנקציות אלו, נכתב בהחלטת בית הדין, לא מתממשות בקהילה שבה מתגורר שגיא. קרוב למחצית מפסק הדין מוקדש לאי קיום הסנקציות במילים חריפות ביותר. “בית הדין מביע תמיהה על גורמים רבניים במקום מגורי הבעל בניו יורק, אשר עושים דין לעצמם ואינם מכבדים החלטות של בית הדין הרבני לביצוע הרחקות דרבנו תם נגד הבעל, בטענה ש”אינם מרחיקים יהודי ממוסדות יהודיים”, תוך שהם מתעלמים התעלמות מוחלטת מהלכות מפורשות. אל להם לנקוט מדיניות של ‘שב ואל תעשה’ שעה שדמה של האישה הותר על ידי הבעל אשר הרס את חייה בהתנהלותו. התנהגות זו שומטת את הקרקע תחת הטיעון המתחסד ‘ידינו לא שפכו את הדם הזה’ וברור כי יתנו על כך את הדין ביום פקודה. אל להם לעשות דין לעצמם. אי ציות לפסקי הדין מהווה חילול השם בפרהסיה”.

סכום חסר תקדים

פסק הדין הנוכחי עוסק בתביעת כתובתה של האישה בסך 3.6 מיליון שקלים. “טרם מתן החלטה”, כתבו הדיינים, “אין ספק שהתנהלות הבעל יגאל שגיא ראויה לכל גינוי ויש להוקיע בשער בת רבים את מעשיו של הבעל שהתעלל ועדיין מתעלל באכזריות באשת נעוריו ואם ילדיו, ושופך את דמה פשוטו כמשמעו. התעללות שכללה חטיפת ילדים פרי בטנה בתרמית שפלה, חטיפה שהובילה אותה למצב רפואי קשה ביותר ולסיכון חיים ממשי, אשר הצריך שיקום של שנים. אין ספק כי הבעל המיט אסון על חיי אשתו ומעשיו ראויים לכל גינוי ובכל פה. זו התנהגות אכזרית ומרושעת, לא אנושית ולא יהודית!”, כתבו.

לבסוף, בצעד חסר תקדים, קבעו כי הוא חייב בכל דמי כתובתה, מספר ככל הנראה חסר תקדים. יש לציין כי כלל לא בטוח האם האיש ישלם את הכתובה, לאור ההיסטוריה שלו, ועל כן הדיינים הבהירו כי על עורכת דינה של האישה לממש את גביית פסק הדין בכל האמצעים החוקיים שעומדים ברשותה.

לקריאת הכתבה באתר ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}