חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D %D7%9E%D7%A1%D7%9A 2022 07 07 140250 1

“לא הולכים לשום מקום”: התגובה היהודית להכרתה של ספרד במדינה פלשתינית

בצל הכרזתה של הממשלה, יותר מ-100 רבנים ושליחים מרחבי אירופה הגיעו לבית כנסת הרשב”א העתיק שבעיר ופצחו בשירה ותפילה מרגשת – “עוד אבינו חי” • הרב כתריאל ברנדר: “אנחנו כאן כדי להעביר מסר חד וברור – להבטיח את שלומם של כל היהודים ברחבי העולם ואת יכולתם להפגין את יהדותם בפומבי”

מור שפייר, 4.6.2024

WhatsApp Image 2024 06 04 at 12.25.43
קרדיט לתמונה: רעות רייס

ימים ספורים לאחר הכרזתה של ספרד על הכרתה במדינה פלשתינית, מתקיים בימים אלה בלב ברצלונה, כנס בהשתתפות למעלה מ-100 שליחים, רבנים ומחנכים של מכון שטראוס-עמיאל להכשרת שליחים לתפוצות, המכהנים במגוון רחב של תפקידים בקהילות יהודיות ברחבי אירופה, לרבות גרמניה, אוסטריה, בריטניה, שוויץ, איטליה ועוד.

כחלק מהכנס – המתקיים על ידי רשת ‘אור תורה סטון’ בהשתתפות המרכז לשליחות ציונית לתפוצות, הארגון הבינלאומי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוכסיות וקק”ל – ביקרו המשתתפים בבית הכנסת הרשב”א העתיק שבעיר, שם פצחו בשירה ותפילה מרגשת “אחינו כל בית ישראל” ו”עוד אבינו חי”.  

“אין אלא לחוש גאווה יהודית ורבנית על כך שאנו זוכים לקיים את הכנס דווקא בברצלונה וצועדים ברחבות העיר העתיקים, אשר היוו בית ליהדות מפוארת, וזאת למרות ההחלטה של ממשלת ספרד” ציין ראש מכון שטראוס-עמיאל, הרב אליהו בירנבוים.

במסגרת הכנס מתקיימים מושבים, פאנלים והרצאות שונות, אשר עוסקים באתגרים השונים אשר עומדים בפני שליחי המכון בצל מלחמת חרבות ברזל, ביניהם – מצבן ועתידן של קהילות אירופה בצל המלחמה, משבר הזהות היהודית, השפעות המלחמה על תהליכי העלייה לישראל, שיח בין-דתי עם העולם המוסלמי והנוצרי בצל המלחמה, הישרדות וחוסן רוחני ופיזי בקהילות אירופה בצל האנטישמיות המתגברת ועוד. 

בין הדוברים בכנס היה גם הרב שמואל סלוטקי, מנהל הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות, אשר שכל את שני בניו במתקפת ה-7 באוקטובר, שציין בפתיחת הכנס כי “עלינו להעביר את הדיאלוג שלנו מה-6 באוקטובר לפוסט שביעי באוקטובר. כוחנו המתמשך כעם אינו טמון בשובינו אל המחלוקות, אלא באחדותנו”.

“השנה האחרונה הייתה שנה מאתגרת ביותר להיות יהודי באירופה” מציינת דורית כהן, שליחת מכון שטראוס-עמיאל באוסלו, “הכנס יצר עבורנו הזדמנות חשובה ומשמעותית לפגוש את עמיתינו ולשתף בניסיונותינו להגביר את הגאווה היהודית תוך הימצאות בחזית הלחימה באנטישמיות בשם הקהילות שלנו ” היא מציינת.

“אני גאה ביותר שהתכנסנו דווקא כאן בספרד, אשר בחרה להכיר במדינה פלסטינית, ודווקא בעיר ברצלונה, אתר גירוש היהודים ב-1492, כדי להעביר מסר חד וברור –  היהודים לא הולכים לשום מקום ואנו גאים להיות יהודים ולקדם את המסורת שלנו” אמר הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת ‘אור תורה סטון’, “משימתם של שליחינו המוכשרים – הפצת ידע וגאווה יהודית בקהילות היהודיות – מעולם לא הייתה רלוונטיות או משמעותית יותר. עלינו להבטיח את שלומם של כל היהודים ברחבי העולם ואת יכולתם להפגין את יהדותם בפומבי”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}