חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

על רקע הקורונה: גרסה מקוצרת לתפילות הימים הנוראים

מטרת המיזם היא למנוע הדבקה באמצעות קיצור זמני התפילות ותוך היצמדות לכללי ההלכה • “כמנהיגים רוחניים וקהילתיים, האחריות היא שלנו”

חנן גרינווד | 27.08.2020 

על רקע מגפת הקורונה והאתגרים ההלכתיים הגדולים שהיא טומנת בחובה עבור מיליוני מתפללים יהודים בארץ ובעולם, ערכו רבני רשת ‘אור תורה סטון’ את מחזורי התפילה לקראת הימים הנוראים, והסירו חלקים מהתפילות הנהוגות בראש השנה ויום כיפור, תוך היצמדות לגדרי ההלכה.

מטרת המיזם היא למנוע סכנת הדבקה באמצעות קיצור זמני התפילות, ובכך לאפשר להגדיל את מספר המתפללים שיוכלו להיכנס בשערי בית הכנסת בהתאם למגבלות משרד הבריאות, לצד הקלה על מתפללים המשתייכים לקבוצות סיכון שנגזר עליהם להתפלל תפילת יחיד בבתיהם.

Hebrew Machzor cover scaled 1בין התפילות שהוסרו מהמחזור המקוצר לראש השנה ניתן למצוא את תפילת קורבנות שעל פי ההלכה יכול המתפלל לומר ביחידות בביתו לאורך שיום, מרבית פסוקי דזמרא, פיוטים סביב הוצאת ספר תורה, כגון י”ג מידות, “ריבונו של עולם”, ו”אני תפילתי”, למעט מספר פיוטים שהושארו ועוד.

מקטעי תפילה שהוסרו ביום הכיפורים ישנו חלק נכבד מפיוטי הסליחות, פרקי התהילים ושיר הייחוד שיש נוהגים לאומרם בסיום התפילה. בשחרית ומוסף יום הכיפורים: קורבנות, פיוטי שחרית שהוצאו למעט “על ישראל אמונתו” ו”לא-ל עורך דין”, כמו גם מרבית הפיוטים במוסף.

הרב ברנדר מציין כי “לאורך ההיסטוריה והמסורת היהודית תפילות הימים הנוראים הוגדרו על ידי רצון לקשר בין עם ישראל לקב”ה. אולם, כאשר הנסיבות מאתגרות במיוחד כפי שאנו חווים בימים אלה של מגפת הקורונה, ההלכה מחייבת אותנו לקצר את התפילה על מנת לשמור בראש ובראשונה על בריאות ובטיחות המתפללים- כמובן מבלי לוותר או להקל בחיובים ההלכתיים והרוחניים של התפילה”.

“תקוותנו היא שבעוד מספר שנים ילדינו ונכדינו יביטו לאחור, ויזכרו את ימי גזירת הקורונה כתקופה שבה עמדנו בגבורה וללא מורא אל מול אויב נסתר, מבלי לוותר על מחויבותנו למהות ולמשמעות הימים הנוראים”.

הרב יהושע גרינשטין מציין כי “אנו מבינים שאנשים רבים, במיוחד קשישים ואוכלוסיות בסיכון גבוה, ירצו לבוא לבית הכנסת, אך ירצו גם להגביל את זמן החשיפה שלהם בחברתם של אחרים. כמנהיגים רוחניים וקהילתיים, האחריות שלנו היא להבטיח שאנו עונים על צרכי ההלכה היהודית על ידי שיוך כללי ועקרונות ההלכה לאתגרי המציאות העכשוויים”.

קראו את הכתבה באתר של ישראל היום 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}