חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

WhatsApp Image 2021 06 20 at 09.16.15

צעירים בתיכון דתי המציאו גיטרה לבעלי מוגבלויות

קבוצת נערים בני 15 פיתחו תיבה מיוחדת המאפשרת לנגן באמצעות יד אחת בלבד את האקורדים • אביו של אחד מהם, שהיווה את ההשראה לפיתוח: “כשהם סיפרו לי על המוצר הייתי בהלם”

משה ויסטוך | 5.08.21

מימין לשמאל: הרב שלמה ברוכים מנחה הקבוצה, אביחי הרשקוביץ, יצחק יונסי, הראל סיפרוני, יאיר אגאי, שי דייקן, אור תורה אריאל
מימין לשמאל: הרב שלמה ברוכים מנחה הקבוצה, אביחי הרשקוביץ, יצחק יונסי, הראל סיפרוני, יאיר אגאי, שי דייקן, אור תורה אריאל

מה עושה נער שגדל לאב החולם לנגן בגיטרה אך אינו מסוגל בגלל המוגבלות בידו? מקים עם חבריו חברה, ממציא פיתוח מיוחד שמאפשר לקטועי ידיים לנגן בגיטרה ומקבל עליו פרס בתחרות יזמים צעירים.

נריה ספרוני, שיתחיל בעוד מספר שבועות את לימודיו בכיתה י’ בתיכון התורני “אור תורה אריאל” מבית רשת “אור תורה סטון”, רק בן 15 וכבר יש באמתחתו המצאה חדשנית שמגשימה עבור אביו חלום ישן – לנגן בגיטרה על מוגבלותו.

נריה ושישה חברים נוספים – דוד סויסה, אריאל יוניסי, אוראל כהן, איתמר הרשקוביץ, שי דיקן ויאיר אגאי, נרשמו לתחרות “יזמים צעירים” של משרד החינוך והחלו לבחון מאה הצעות לפיתוחים שונים, עד שנריה נזכר בסיפורו המשפחתי. “נחשפתי מגיל צעיר לאנשים עם מוגבלות דרך אבא שלי”, הוא מספר, “וחשבתי למה שהם לא יהיו שווים כמו כולם, ובמקרה שלנו – למה שגם הם לא יוכלו לנגן בגיטרה?”.

השבעה בחנו את השוק וגילו שלמרות שנעשו ניסיונות דומים בעבר להנגיש את נושא הנגינה בגיטרה לאנשים עם מוגבלות, אף מוצר לא באמת הצליח. הם נעזרו בידע ששלושה מהחברים צברו מלימודיהם במגמת רובוטיקה בבית הספר, ופיתחו את “G-box” – תיבה שפורטת על המיתרים במקצבים שונים, ומאפשרת לנגן באמצעות יד אחת בלבד את האקורדים. התיבה ניתנת לחיבור לתוכנות מחשב או אפליקציה להרחבת המקצבים המתנגנים.

לקראת השתתפותם בתחרות הם הקימו חברה בשם “SmarTech” ואף חילקו ביניהם את התפקידים מרמת המנכ”ל ועד לניהול הכספים, העיצוב הגרפי וניהול המדיה החברתית. כשהם מלווים במחנך שלמה ברוכים מבית הספר, נעזרים בסטודנטים לתואר שני במנהל עסקים, ולמרות הקשיים והאתגרים שהציב בפניהם נגיף קורונה, הם נפגשו מדי שבוע כדי לפתח את המוצר שעליו חשבו.

ההשקעה השתלמה – והפיתוח שלהם זכה במקום הראשון במחוז ירושלים מבין 140 מוצרי הפיתוח השונים שהשתתפו בתחרות. “המוטו שמלווה את בית הספר שלנו הוא ‘זורעים אמונה – קוצרים הצלחה’, וזה בדיוק מה שעשו התלמידים המוכשרים האלה”, מספר מנהל התיכון יובל פרג’ון, “כמוסד חינוכי שמנו לנו למטרה להקנות לתלמידנו כלים ומוטיבציה ליצירת קהילה הרגישה לצרכיהם של כל חבריה, ואנשים עם מוגבלות בפרט. אנו גאים ומעודדים את התלמידים הנפלאים הללו שהפכו חזון זה למציאות באמצעות המוטיבציה והכישרון הרב שלהם”.

שבעת החברים מתכוונים להמשיך בפיתוח המוצר ובהתאמתו גם לקהלי יעד נוספים. “קהל היעד הראשוני היה צעירים”, מסביר אוראל כהן, “מכיוון שגיטרה היא כלי נגינה מאוד פופולרי בקרב בני נוער. בהמשך הפיתוח אנחנו מתכוונים להגיע לקהל בוגר יותר, ובעתיד צופים שהמוצר שלנו יתאים לכל האנשים עם מוגבלויות שמתקשים לנגן”.

ומה לגבי אביו של נריה, שהיווה את ההשראה לפיתוח? “כשהבן שלי סיפר לי על המוצר שהוא וחבריו מפתחים הייתי בהלם”, משחזר אביו של נריה, בני ספרוני, “אמרתי להם שזה מוצר מדהים. אני מאוד גאה בהם שבזכותם אנשים וילדים עם מגבלות, כמוני, שרוצים לנגן בגיטרה – סוף כל סוף יוכלו לעשות זאת”.

לכתבה באתר ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}