חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D %D7%9E%D7%A1%D7%9A 2022 07 07 140250 1

צפו: המסר המרגש מלב הג’ונגל בקניה – “חושבים על החטופים ושרים למענם”

קהילת אבאיודאיה האפריקאית שלחה השבוע אות תמיכה והזדהות לישראל והקדישה את שיר התפילה “אחיינו כל בית ישראל” לחזרתם של החטופים ולשמירה על חיילי צה”ל • הרב נתנאל קסוביץ’, שליח רשת ‘אור תורה סטון’ לקניה: “אני “מקווה ששיר התפילה שלנו יגיע לכמה שיותר חיילים ויראה להם איזו תמיכה יש להם גם מאפריקה הרחוקה”

חנן גרינווד, 10.3.2024

%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%97 %D7%A9%D7%98%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%A1 %D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%90%D7%9C %D7%91%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%94בימים של אנטישמיות גואה ופעילות אנטי-ישראלית המתגברת ברחבי העולם, מגיע אות תמיכה, הזדהות ותפילה למען החטופים וחיילי צה”ל, דווקא ממזרח אפריקה, בשיר תפילה מרגש אשר שלחו חברי קהילת אבאיודאיה שבאוגנדה.

המחווה החלה מיוזמה של הרב נתנאל קסוביץ’, שליח רשת ‘אור תורה סטון’ ורבה של קניה והקהילות היהודיות במזרח אפריקה, אשר מבקר בימים אלה את קהילת אבאיודאיה האפריקאית. כחלק מביקורו, לימד הרב קסוביץ’ את חברי הקהילה את שיר התפילה “אחיינו כל בית ישראל”, אותו הם בחרו להקדיש לחזרתם של החטופים ולשמירה על חיילי צה”ל הנלחמים בימים אלה.

“חשוב להבין, שהיסטורית לא היו יהודים או קהילות יהודיות באוגנדה, ורק בשנות ה-20 של המאה הקודמת התחילה קהילת אבאיודאיה, הנמצאת בלב הג’ונגלים, להתקרב ליהדות” מציין הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון ‘שטראוס-עמיאל’ מבית רשת ‘אור תורה סטון’ אשר חקר רבות את הקהילה.

“צ’יף סמי קאקונגילו, שהיה באותה תקופה קצין גבוה בצבא הבריטי, החליט לפרוש ממקצועו הצבאי ולצאת למסע חיפוש רוחני שהביא אותו ואת משפחתו ליהדות, ומשם התפתחה הקהילה. כיום חברים בה למעלה מאלפים אנשים המפוזרים בכפרים ברחבי אוגנדה, ולמרות שהם לא מוכרים כיהודים כהלכה, הם מנהלים חיים יהודים לכל דבר ועניין, לרבות תפילות, שחיטה כשרה והפעלת בית ספר יהודי, ורואים בישראל הבית שלהם” מציין הרב בירנבוים.

“אני מקווה ששיר התפילה שלנו יגיע לכמה שיותר חיילים ויראה להם איזו תמיכה יש להם גם מאפריקה הרחוקה, שם יש מי שחושבים עליהם ומתפללים עבורם” מציין הרב קסוביץ’, אשר בעצמו סיים לאחרונה שירות מילואים ושב חזרה לעבודתו בניירובי בקנייה, שם הוא מכהן כשליח ‘אור תורה סטון’ בשלושת השנים האחרונות.

“לאחר שהחלו להגיע הפרטים ב-7 באוקטובר לבית הכנסת שלנו בקניה, חיכיתי למוצאי החג ושלחתי מיד הודעה לקצין שלי על מנת להגיע ארצה ולהתגייס” מספר הר בקסוביץ’, ששירת כחובש הגנה מרחבית ביישובים שונים וכן העביר קורסי עזרה ראשונה למילואימניקים עד חזרתו לקניה, שם הוא ממשיך מאז בתפקידו כרב הקהילה ובפעילות הסברה למען ישראל. זאת למרות המצב הביטחוני במזרח אפריקה בימים אלה בשל חששות כבדים מפיגועי טרור כנגד יהודים, אשר הביא לסגירת כלל הפעילויות בקהילה.

“בתחילת המלחמה לא אפשרו לנו לקיים התאספויות בקניה” מספר הרב קסוביץ’, “הגברנו את האבטחה, והעברנו את פעילות בית הספר של יום ראשון לבתיהם של חברי הקהילה, בניסיון להמשיך עד כמה שניתן בפעילויות כלשהי” הוא מוסיף.

אולם, הרב קסוביץ’ מספר כי המצב הלא פשוט דווקא הביא להתעצמות תחושת הציונות של רבים בקהילה. “המצב חיבר המון אנשים שהיו קצת פחות מחוברים לפני זה” הוא מספר, “רבים מחברי הקהילה הרגישו שביציאה שלי ארצה לשירות מילואים, הייתי כמו שליח שלהם בחזרה בארץ, וכך הם מרגישים קצת פחות חוסר אונים ופחות מנותקים ממה שקורה בארץ”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}