חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 WhatsApp Image 2021 06 20 at 09.16.15

שבע שנים של מצוד עיקש הסתיימו בהצלחה: הסרבן הנמלט נתן גט

ר’ נמלט מבית הדין הגדול ועקבותיו נעלמו • לאחר הפרסום ב”ישראל היום” על תפיסתו הדרמטית ו-135 ימים שבהם ישב במעצר – הוא הסכים לתת גט לרעייתו • בכך בא לסיום אחד ממקרי העגינות הקשים בישראל • מדובר בהישג משמעותי עבור בית הדין בראשות הרב דוד לאו • אשתו לשעבר: “ידעתי שזו המלחמה האחרונה שלי, מלחמת האמת מול השקר”

חנן גרינווד | 4

ויטל חופשיהלפני כשבע שנים ברח סרבן גט מדיון בבית הדין הגדול בירושלים ונעלמו עקבותיו, ורק בחודש אוגוסט האחרון הוא נעצר הודות למבצע נרחב שהוביל ארגון ‘יד לאישה’ מבית אור תורה סטון. היום (שלישי), לאחר שנחשף סיפורו ב”ישראל היום” ובתום 135 ימים בהם ישב במעצר והמשיך לעמוד בסרבנותו, הוא הסכים להעניק את הגט ושחרר את האישה לחופשי. מדובר באחד מתיקי העגינות והסרבנות הקשים ביותר בישראל, שהסתיים היום עם שחרורה של אורלי ויטל לאחר קרוב ל-14 שנה שבהן הייתה כלואה בכלא נישואיה.

תחילתו של הסיפור כאשר אורלי הכירה את ר’ בתיכון חילוני שבו למדו יחדיו והפכו לזוג. לימים נפרדו השניים, אך לאחר מספר שנים חידשו את הקשר ואף נישאו. לזוג נולדו ארבעה ילדים, אולם לאחר מספר שנים הנישואין עלו על שרטון ואורלי ביקשה לסיימם. מרגע זה, החלה מסכת ייסורים של שש שנים, שבמהלכן סרב הבעל להעניק לאורלי את הגט. בעוד הוא מבקש שלום בית מבית הדין הרבני, אמר הבעל לאורלי לא אחת, כי לעולם לא יעניק לה גט אלא אם תיכנע לדרישותיו הכספיות.

אורלי פנתה לארגון ‘יד לאישה’ מבית רשת אור תורה סטון, המייצג עגונות ומסורבות גט, שניהל עבורה את ההליך. לפני כשבע שנים הובא התיק בפני בית הדין הגדול בירושלים, שם הבהיר הרב דוד לאו לבעל כי במידה ולא יעניק את הגט הוא ייעצר. במהלך הדיון ביקש הבעל הפסקה קצרה על מנת להתייעץ עם עורך דינו, אולם מרגע שיצא מאולם הדיונים הוא ברח ומאז נעלמו עקבותיו, כאשר הוא מותיר מאחוריו את אורלי עגונה ונוטש את ארבעת ילדיו. לאחר היעלמותו, הוא הוכרז רשמית כסרבן גט, בית הדין הוציא כנגדו צו מעצר ואישר לפרסם את תמונתו לצד הטלת שורת סנקציות אזרחיות, קהילתיות והלכתיות, אך דבר לא הועיל.

למעלה משבע שנים חלפו, כאמור, מאותו רגע בו נמלט רונן מאולם הדיונים. אורלי לא הרימה ידיים ובנתה עבורה ועבור ילדיה חיים חדשים, על אף היותה כלואה בכלא נישואיה. במהלך תקופה זו ארגון ‘יד לאישה’ לא ויתר אף הוא והפעיל צוות נרחב של חוקרים פרטיים בניסיון לאתר את הבעל, ללא הצלחה.

כאשר נדמה היה שאין עוד תקווה, בחודש אוגוסט האחרון התגלה קצה חוט ראשון בפרשה – בעקבות מידע חדש והודות לתרומה נדיבה, פתח ארגון ‘יד לאישה’ במבצע נרחב שכלל מאות שעות מעקב והליכי חקירה בניסיון להגיע למיקומו המדויק של ר’ בעלות כוללת של למעלה מ-100 אלף שקלים. לאחר מספר ימים, המאמצים צלחו והבעל נעצר בדרום ת”א.

135 ימים חלפו מאז נעצר הבעל, אולם הוא המשיך לעמוד בסירובו לשחרר את אורלי לחופשי, תוך שהוא מעלה בפני בית הדין דרישות שונות כתנאי להענקת הגט. משהבין שדרישותיו לא יענו וכי הוא צפוי להמשיך ולהישאר מאחורי סורג ובריח, הסכים היום להעניק את הגט ושחרר את אורלי לחופשי לאחר קרוב ל-14 שנות שבי.

אורלי ויטל: “יש כלל שלא מנהלים משא ומתן עם טרוריסטים, קל וחומר לא אחרי שהם כבר אזוקים וכבולים. כך צריכה להיות הגישה גם עם סרבני גט – אין גט עובר לסוחר בשום אופן. זו האמירה הברורה שהגעתי עימה היום לבית הדין תוך ידיעה שזו המלחמה האחרונה שלי, מלחמת האמת מול השקר שחייתי בו כבר למעלה מ- 14 שנים – וכעת לא עוד. אני מודה לקב”ה על ששחרר אותי לחופשי ולצוות ארגון ‘יד לאישה’ על שנלחם עבורי ולא ויתר, ולו לרגע, עד שניתן הגט”.

עו”ד וטוענת רבנית תהילה כהן, שייצגה את אורלי מטעם ארגון ‘יד לאישה’: “אין לתאר את ההתרגשות עבור כולנו. מסע בן 14 שנים בדרך אל החופש, הגיע היום לסיומו ברגע אחד מרגש, בזכות אישה אחת נחושה ועוצמתית שלא ויתרה ונלחמה על חירותה, וכעת לא נותר אלא לאחל לה את כל הטוב שבעולם”.

“אורלי הגיעה היום לסופה של דרך חתחתים ארוכת שנים שראוי היה שלא תתרחש כלל”, אמרה פנינה עומר, מנכ”לית ארגון “יד לאישה”. “אנו מודות לנשיא בית הדין הרב הראשי דוד לאו ולחברי ההרכב הנוספים – הרב איגרא, הרב עמוס והרב כץ, על שהפעילו מאמצים רבים להבאת הפרשה לסיומה. ‘יד לאישה’ נלחמת ותמשיך להילחם כדי להוציא כל עגונה ומסורבת גט לחירות, אבל הגיעה השעה שימצא פתרון הלכתי שישים קץ למציאות העגומה של סרבנות גט”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}