Search
Close this search box.

%D7%9E%D7%A1%D7%9A 2022 07 07 140250 1

11 שנים אחרי שבעלה ניסה לרצוח אותה: ס’ קיבלה גט ויצאה לחופשי

לפני מעט יותר מעשור גרר הבעל את ס’ לחדר הארונות כשסכין בידו וניסה לרצוח אותה • בנם בן ה-10 בלם אותו ובתו הזעיקה את המשטרה • לאחר ששוחרר מהכלא נעלם הבעל, מותיר את ס’ עגונה • לפני שנה אותר בישראל, אך הוא סירב לתת לה את הגט • בסיוע של ארגון “יד לאישה” קיבלה את הגט המיוחל

חנן גרינווד |  07.07.22 

תיק עגינות קשה הגיע השבוע לסיומו בבית הדין הרבני בתל אביב, כאשר ס’, תושבת ארה”ב בשנות ה-50 לחייה, קיבלה את הגט המיוחל, 10 שנים לאחר שהתגרשה אזרחית מבעלה, אשר פגע בה ובילדיהם והותיר חותם קשה בנפשם.

מדובר בזוג ישראליים שלאחר נישואיהם לפני כ-30 שנה, הגרו לארה”ב ונולדו להם שלושה ילדים. במהלך השנים, סבלה ס’ מאלימות קשה מצד הבעל, אשר הלכה והסלימה עד ללילה אחד בשנת 2011 בו נטל הבעל סכין, גרר את ס’ לחדר הארונות תוך שהוא תולש את שערותיה מתוך כוונה לפגוע בה. בנם, אשר היה בן 10 בלבד, שמע את זעקותיה של אימו, רץ לעזרתה והדף את האב, בעוד בתם הצעירה הזעיקה את המשטרה.

בעקבות האירוע הבעל נכלא, ולאחר שחרורו, עזב את ארה”ב ועקבותיו נעלמו, תוך שהוא מותיר את ס’ עגונה. לאוזניה של ס’ הגיעו במרוצת הזמן שמועות לפיהן הוא נמצא במספר ארצות, ביניהן הפיליפינים, אירלנד ומקומות נוספים, אולם לא הצליחו לאתר את מיקומו.

בשנת 2012 פנתה ס’ לבית המשפט האזרחי בארה”ב, וביקשה גירושין אזרחיים על בסיס היסטוריית האלימות הקשה, ואכן הוענק לה גירושין אזרחים. במקביל הבעל שב והופיע בארה”ב והמשיך להטריד ולאיים ולפגוע בס’ – הוא פנה וביקש את ביטול רישיון הנהיגה שלה, תוך שהוא מתחזה לס’, והיא נאלצה לחדשו משגילתה זאת; הוא גנב את רכבה מהחניון והחנה אותו בתחנת הרכבת, ואילץ אותה לתור אחר הרכב בחיפושים במשך מספר חודשים ואף לשאת בקנס כספי עבור תקופת החניה בזמן זה בחניון הרכבת; הוא אף פרץ לביתה של ס’, על אף צו הרחקה שעמד כנגדו, תוך שהוא נוהג באלימות ומאיים עליה, משהוזמנה המשטרה, שוב ברח הבעל ונעלם.

במהלך השנים פנתה ס’ לבית הדין הרבני בישראל מספר פעמים, אולם לאור העובדה שהשניים תושבי ארה”ב, ולאור כך שהבעל לא אותר, התיק נסגר שוב ושוב. שנראה היה כי כבר אבדו סיכוייה של ס’ להשתחרר הלכתית מכבלי עגינותה, לפני קרוב לשנה נמצא קצה חוט חדש שהצביע על מקום הימצאו של הבעל בארץ.

בשלב זה פנתה ס’ לארגון ‘יד לאישה’ מבית רשת ‘אור תורה סטון’, המייצג עגונות ומסורבות גט. למרות שלא היה ידוע בוודאות שהבעל אכן בארץ או מהו מקום הימצאו המדויק, הטוענת הרבנית דבורה בריסק, אשר מייצגת את ס’ מטעם ‘יד לאישה’, פנתה לבית הדין הרבני בת”א באופן מיידי, פתחה מחדש את תיק הגירושין וביקשה בדחיפות הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הבעל. במקביל נשלחה לבעל הזמנה לדיון לבית אימו המתגוררת באזור המרכז, ולהפתעת כולם, הוא אכן הופיע לדיון, אולם סרב בתוקף להעניק את הגט.

מכאן התחילה מסכת דיונים של קרוב לשנה, בהם השתתפה האישה בזום מארה”ב, בעוד הבעל עומד על סירובו. בשבוע שעבר, הגיעה ס’ ארצה לדיון, לבקשת בית הדין, וסיפרה לראשונה פנים מול פנים את סיפור חייה הקשה לדיינים, אשר הזילו דמעות למשמע התיאורים הקשים והצגת תמונות המתעדות את החבלות שגרם הבעל בגופה. הבעל מצידו הודה בדברים ואישר את עדותה של ס’.

במהלך דיון שהתקיים השבוע, נהג הבעל באלימות באולם הדיונים, זרק כיסא, צעק, השתולל ואף גידף את הדיינים. לאור כך, אמר לו אב בית הדין: “די בהתנהגות הנחזית מול עינינו בבית הדין בכדי לחייב בגט”. משהבין זאת הבעל, הוא הסכים לבסוף להעניק את הגט המיוחל, ושחרר את ס’ לחופשי, 10 שנים לאחר שהתגרשו אזרחית.

תיק זה הוא עדות נוספת למציאות הבלתי נתפסת בה מוצאות עצמן נשים רבות, אשר מצליחות לאחר מאבק ממושך להציל עצמן ממסכת קשה של אלימות, ובמקרה הזה אף מניסיון רצח, אולם אז מגלות שידו הארוכה של הבעל האלים ממשיכה ללפות אותן ולמנוע מהן את החופש” מדגישה הטוענת הרבנית דבורה בריסק, “נמשיך להילחם על מנת לשחרר את אותן נשים, וכל אישה אחרת הכלואה בניגוד לרצונה בכלא נישואיה, בכל האמצעים העומדים לרשותנו”.

לקריאת הכתבה באתר ישראל היום

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}