חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מאחות את שברי הזיכרון והאובדן

לרגל יום הזיכרון ויום העצמאות, יוצג במתנ”ס שדרות מיצג עוצמתי של 32 פסיפסים של יישובי עוטף עזה, אותו יצרו תלמידות אולפנת ‘אור תורה נווה חנה’,  כביטוי לרצון ולתפילה לאיחוי השברים שנוצרו ב-7 באוקטובר. המיצג אף יקבל את פני משתתפי טקס פרס ישראל אשר ייערך במקום. “המיזם הוא חלק ממיזם סולידריות ותפילה, שימצאו הכוחות וישובו הישובים להיבנות על אדמתם” מציינים באולפנה

%D7%A0%D7%95%D7%97 %D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%A1 %D7%A0%D7%9C%D7%A7%D7%97 %D7%9C%D7%AA%D7%A6%D7%95%D7%92%D7%94 %D7%91%D7%98%D7%A7%D7%A1 %D7%A4%D7%A8%D7%A1 %D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C %D7%91%D7%A9%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%AA 2את באי טקס פרס ישראל, אשר יתקיים השנה לראשונה במתנ”ס שדרות, תקבל שורה ארוכה של 32 הפסיפסים, המציגים את סמליהם של יישובי עוטף עזה, במראה עוצמתי שמבטא את התחושה והרצון החזקים שמלווים את כולנו מאז ה-7 באוקטובר, לאחות את השברים.

הפסיפסים הם חלק ממיצג “פסיפסים בתנועה”, מיזם סולידריות ותפילה של תלמידות אולפנת ‘אור תורה נווה חנה’ מבית רשת ‘אור תורה סטון’, עליו הן החלו לעבוד זמן קצר לאחר אירועי השבת השחורה. המיצג, אשר הוצג לפני מספר שבועות בכיכר החטופים בת”א, יעשה את דרכו לרגל ציון יום הזיכרון ויום העצמאות לשדרות, שם ביקשו במתנ”ס שדרות להציגו, דווקא במועד זה, כביטוי לשבר ולתפילה לתקומה.

“אנו מתכוננים ליום זיכרון קשה מתמיד, בו נתאבל עמוקות מאי פעם ונאבק אל מול השאלה כיצד נוכל לחגוג את יום העצמאות” אומר נשיא וראש מוסדות ‘אור תורה סטון’, הרב ד”ר כתריאל ברנדר, “אולם, בעצם הצגתו של המיצג מעורר ההשראה שיצרו התלמידות – דווקא בימים אלה ודווקא בשדרות, אשר עמדה במוקד מתקפת ה-7 באוקטובר – יש אמירה ברורה וחד משמעית שדבר לא יעצור אותנו מלאחות את השברים וכי לא נשכח ולא נשאיר מאחור את החטופים, החטופות ותושבי העוטף והצפון”.

“היוזמה החלה בשבועות הראשונים למלחמה, מתוך תחושות של  צער עמוק, כאב ומחשבה על אחינו ואחיותינו בעוטף, על יישוביו השונים, שבאותו הבוקר התהפך עליהם עולמם וספגו אבדות קשות בגוף, ברכוש ובנפש” מספרת שרון ברנד, רכזת בית המדרש אתר”ג באולפנה, שבמסגרתו נוצרה היוזמה. “אותם תושבים, שנאלצו לעזוב את בתיהם, תוך כדי ימי סערה ולחימה והשאירו אחריהם ישובים חרבים ומשפחות שבורות וחסרות, לא יצאו ממחשבותינו. הלב שלנו היה עם אלה שהחלו לנדוד למגורים זמניים ונעקרו מאדמתם ולא היה ברור איך ממשיכים מכאן. אל מול הרצון להתחבר אל אותם התושבים תוך הושטת יד ולהציע תקווה מגוש עציון אל ישובי עוטף ישראל, נולד המיזם” היא מוסיפה.

ברנד מציינת, כי התעורר באולפנה רצון ליזום פעולה של רעות וסולידריות. “אנחנו, אנשי ההר, והיה חשוב לנו כי מגוש עציון תצא בשורת חברות לאנשי העוטף ואמונה גדולה כי אפשרי וניתן וצריך שיתקיים גם בעוטף ‘ושבו בנים לגבולם'” היא אומרת.

%D7%A0%D7%95%D7%97 %D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%A1 %D7%A0%D7%9C%D7%A7%D7%97 %D7%9C%D7%AA%D7%A6%D7%95%D7%92%D7%94 %D7%91%D7%98%D7%A7%D7%A1 %D7%A4%D7%A8%D7%A1 %D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C %D7%91%D7%A9%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%AA 3לטובת המיזם, רתמה ברנד את 150 תלמידות האולפנה  המשתתפות בבית המדרש אתר”ג, כמו גם תלמידות נוספות, ויחד הם החלו ביצירת 32 פסיפסים של סמלי יישובי העוטף. “זו היתה חוויה של למעלה מארבעה חודשי מחשבה, ניפוי, לימוד ודיוק” מספרת ברנד, “נדרשו תכנון, השגת חומרי גלם, חיתוכים והדבקות, אבל לצד כך התלמידות עברו תהליך של חיפוש חומרים על הישובים והעמקה בהבנת האירועים שהתרחשו בהם ומה שעבר על תושבי העוטף, מתוך רצון ליצור הזדהות של ההכרה בשבר הגדול ומתוך האמונה כי “יש תקווה לאחריתך” וכי ניתן לשוב ולהיבנות על ומתוך השברים” היא מספרת.

“כבת לאבא מגויס ואחות לאחים מגויסים, עד כה החיבור למלחמה היה דרך החיילים ששומרים עלינו ודרך הנופלים” מספרת תגל בן מנחם, תלמידת כיתה י’ ב”אור תורה נווה חנה” אשר משתתפת במיזם. “ביישוב שלי, אלון שבות, קברנו 4 חיילים במהלך המלחמה, זה חלק מאיתנו. אבל עם תושבי העוטף לא היה לנו כל כך חיבור ובאמצעות הפרויקט הזה יש לנו זכות להתחבר גם למשפחות החטופים, הנופלים ולמשפחות העוטף שחוו את הטראומה הנוראית הזו”.

“העברת המיצג לאחינו ולאחיותנו בעיר שדרות, לשבוע הזיכרון, היא זכות גדולה עבורנו” מציינת רוחמה גבל-רדמן, מנהלת האולפנה, “אני שמחה שהיד המושטת פוגשת יד אחות ומאפשרת לנו להיות נוכחות שם עם תושבי העיר (והעוטף כולו) בשבוע הזה, בשנה הזו עם חללי הלב כולם. זו זכות וחובה עבורנו להיות היום יחד בכאב, בשותפות ובהידוק השורות”. עוד מוסיפה גבל-רדמן, כי “מרגש מאד לראות כיצד מתוך הכאב הגדול הצליחו התלמידות והצוות המופלא לפלס דרך של לימוד גדול, המייצר תנועה בנפש הלומדות מחד, ובעולם הסובב מאידך. תנועה של סולידריות (יחד עם מפעלים רבים ונוספים של תרומה שנעשו לאורך התקופה), הכרות ופניה של פנים ולב לכיוון אנשים-אחים אחרים בחווייתם הקשה. המיזם הזה מייצר הזדמנות לשיח ולתקווה על היחד במדינת ישראל. בתפילה לשלום אחינו ואחיותינו, בעוטף ובכל הארץ, לשלום חיילי וחיילות צה”ל, בנות ובני הש”ל הפועלים בקהילות הגולות ולהחזרת החטופים במהרה בשלמות הגוף והנפש. איש את אחיו יעזורו – אשה אל אחותה תאמר חיזקי!” היא מסכמת.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}