חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

MOTZASH LOGO

“הספרים של ז’ול ורן הביאו אותי לתור אחרי שבטים אבודים”

הרב אליהו בירנבוים, בן 61, נשוי. אב לארבע בנות וסב לתשעה נכדים. מתגורר באפרת. ראש מכון שטראוס–עמיאל מבית אור תורה סטון להכשרת שליחים לתפוצות, דיין בבית הדין לגיור, חוקר שבטים אבודים וקהילות נידחות

מאת תמר פרלשטיין | ג׳ בסיון ה׳תש״ף (26/05/2020)

01 זיכרון ילדות תרבותי. בין הספרים האהובים עליי בימי ילדותי היו עשרות היצירות של הסופר ז’ול ורן: “מסביב לעולם בשמונים יום”, “חמישה שבועות בכדור פורח”, “מסע אל בטן האדמה”. הספרים שלו על מסעות מסביב לכדור הארץ באוניות קיטור, רכבות ופילים וכדור פורח, ופגישות עם שבטים נידחים ותרבויות אקזוטיות, גרמו לדמיון שלי לעבוד שעות נוספות והביאו אותי בגיל מבוגר יותר לתור אחרי יהודים, קהילות נידחות ושבטים אבודים מסביב לעולם.

REB SAL TARBUT page 00102 דמות שמעניקה לך השראה. סבי ז”ל שאני נקרא על שמו. הוא גר בסיגעט בטרנסילבניה. אף שלא הכרתי אותו, אני מוצא את עצמי משוחח איתו ומתייעץ איתו. תמונתו מונחת על שולחני ביחד עם תמונתו של אבי.

03 עם מי היית רוצה לשבת לכוס בירה? הדמות של הרצל כחוזה מדינת היהודים תמיד קסמה לי, לא רק בגלל הדמיון הפיזי בינינו, אלא בשל הפרספקטיבה העתידית שלו. הייתי שמח לשבת איתו על מרפסת מלון “שלושת המלכים” על גדות הריין בבזל ולשאול אותו על משמעות האמירות הידועות “בבזל ייסדתי את מדינת היהודים” או “אם תרצו – אין זו אגדה”.

04 עם מי היית רוצה להתחלף ליום אחד? עם מורי ורבי לעולם המסעות, הנוסע האגדי רבי יעקב ספיר, שהיה אחד הרבנים הראשונים שביקר במזרח. הוא נסע מירושלים להודו דרך מצרים וביקר אצל יהודי תימן בשנת 1858. הוא מתאר את מסעותיו בהפלגות ובכלי תחבורה שונים בספרו “אבן ספיר”. כיום אנו מגיעים במהירות רבה מהודו לגואטמלה ומפולין לאינדונזיה, אבל בימיו של ספיר היה ערך לא רק לנחיתה אלא לדרך, למסע, למעבר ממדינה למדינה ולתובנות והמחשבות של הדרך. אני מתגעגע לדרך ולמסע, לאפשרות לא רק לרוץ אלא לעצור ולחשוב, לשבת באונייה במשך חודשים כפי שהוא עשה.

05 ספר שקראת פעמיים. כדי לקרוא ספר פעמיים, צריך שיהיה בו לא רק סיפור טוב אלא תובנות לחיים. ספר טוב הוא ספר שקוראים כל פעם מתוך פרשנות אחרת, לפי הזמן והמקום שבו אני מצוי. מבחינתי ספר שקוראים פעמיים הוא ספר שמדריך אותי. עד כה קראתי את הספר “האדם מחפש משמעות” של ויקטור פרנקל עשרות פעמים.

06 מאכל שאתה לא יכול לעמוד בפניו. אני אוהב בעיקר את האוכל של אשתי, אבל אני מאוד פלורליסטי בטעמים הגסטרונומיים שלי, ואוהב גם אוכל ממדינות שונות, אוכל מקסיקני והודי. אני מקפיד לאכול את המאכלים היהודיים, צ’ולנט, דג מלוח, רגל קרושה (גלר) וקוגל. בימי שישי אני משתדל לעשות סיבוב בחנויות במאה שערים, ותוך כדי שיחה עם יהודי המקום על הא ועל דא אני קונה מטעמים לשבת. כפי שאשתי נוהגת לומר: “היהדות היא דת מאוד רוחנית דרך הקיבה…”

07 תפילה שנוגעת בך במיוחד. תפילה משמעותית ומרגשת תלויה לא רק במילים אלא גם בזמן ובמקום. פעמים רבות התפללתי עם אחינו שארית יהודי אתיופיה, והם נוהגים שבסוף התפילה כל המתפללים מכסים את עיניהם ומתפללים תפילה אישית. לאחר תפילה זו אחד מבין זקני העדה עומד ומברך את כל הקהל.

08 עם מה אתה נרדם? לקראת שינה אני מנסה לחשוב על סיכום היום ועל תכנון יום המחרת, אבל לאחר שבע־שמונה שניות אני כבר בעולם החלומות.

09 מה שם קבוצת הווטסאפ המשפחתית שלכם? בתור אבא לארבע בנות, קבוצת הווטסאפ שלנו היא “בנות בירנבוים+אבא”. הבנות ואשתי הן העיקר, ואני מצטרף אליהן.

קראו את הכתבה הזו באתר מקור ראשון

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}