חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מסכת אבות א’ משנה ט’ – חלק א’: מצווה לחקור

מאת נעמי יפה עיני, פסיכולוגית חינוכית ומרצה במדרשת או”ת לינדנבאום

120465506 2834231596807762 8332826585850199726 n

“שִׁמְעוֹן בֶּן שָׁטַח אוֹמֵר:  הֱוֵי מַרְבֶּה לַחֲקֹר אֶת הָעֵדִים, וֶהֱוֵי זָהִיר בִּדְבָרֶיךָ, שֶׁמָּא מִתּוֹכָם יִלְמְדוּ לְשַׁקֵּר.” (אבות א, ט’)

אם במשנה הקודמת עסקנו בעורכי הדין ובבעלי הדין, הרי שמשנה זו מתמקדת בעדים. אך לפני העיסוק בהתנהלות מולם, אבקש להתעכב על האמירה: “הוי מרבה לחקור”.

למרות שאנו נוטים להגדיר את עצמנו כיצורים רציונאליים, אובייקטיביים ומחושבים, המציאות מוכיחה כי האופן בו נבחר לאסוף מידע, תוכן המידע שנאסוף והפרשנות שנעניק לנתונים, כל אלה אינם לגמרי אובייקטיביים ובבסיסם שאיפות והנחות מוקדמות.

אדם הנחוש לצאת מהארץ בימי המגיפה לחו”ל, יבחר להתבונן בטבלאות וגרפים המציגים ירידה במדד התחלואה, ינתח את הנתונים בהתייחס לאוכלוסיות וקריטריונים ספציפיים ויברור למי מכלי התקשורת להאזין או להתעלם. לעומתו, נציג חברת פייזר האחראי על שינוע וחיסול מלאי החיסונים, ינפנף במודלים הפוכים. לכולם בסיס סטטיסטי מהימן.

הוי מרבה לחקור – חקירת אמת. אל תירה את החץ ולאחר מכן תסמן סביבו את המטרה.

כשעדים באים לפני השופט, מה שראו או שמעו ויספרו בבית הדין עשוי להכריע את גזר דינו של החשוד בביצוע העבירה. תפקיד הדיין מולם, הוא לחתור להכירם באופן כזה שיאפשר לשכלו ולמצפונו להובילו לקבלת החלטה נכונה וצודקת. אֶת הָעֵדִים  הוי מרבה לחקור, אומר לנו בן שטח, ולא את דברי העדים. נסה להכיר את קורותיהם, ערכיהם, מניעיהם וקווי אישיותם.  מתוך בסיס זה תתאפשר הקשבה עמוקה לתוכן דבריהם…

פסוק אהוב עלי, הלקוח ממגילת איכה: ” נַחְפְּשָׂה דְרָכֵינוּ וְנַחְקֹרָה וְנָשׁוּבָה עַד ה'” (איכה ג’, מ’), מתאר חקירה שתוצאותיה מובילות חזרה למקור. לכאורה, הרפתקה מעגלית זו מיותרת בשל סופה, אך למעשה יש כאן מהלך ספיראלי עולה, של התבגרות, בחירה וקבלת עול. מי ששב לראשית לאחר חקירה, אינו אותו האדם שיצא מלכתחילה לדרך. השאלות, המהלך, הטעויות, ההתמסרות לשביל ואורחותיו, מטביעים בו שריטות, אבק, ריחות וטעמים – ניצנים של תובנות חדשות.

לא קל לחקור “על אמת”. לפעמים אנו בוחרים לעשות קיצור דרך, להתחמק, לא לגעת בנקודות הכואבות… משנתנו מכוונת את הדיין, ואף אותנו, להפנות אל העֵד ואל גרסת המציאות שהוא מציג (ומאמין בה) שאלות עמוקות וסקרניות, להביט מעבר לגלוי ולגייס אומץ לב להתמודד עם תוצאות הבירור והשלכותיהן.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}