חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95 e1647889989748

כנס הקהילות היהודיות באירופה: “הנתק בין העם בארץ ליהודי התפוצות הולך ומתרחב”

בכנס שנערך בשוויץ לקראת שבוע התפוצות, התכנסו עשרות רבנים ומחנכים מקהילות יהודיות ברחבי אירופה, לאירוע בן שלושה ימים, במטרה להעלות לדיון את האתגרים המרכזיים אותם הם פוגשים בימים אלה

מעריב אונליין 20.3.23

%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%97%D7%99%D7%9D %D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D %D7%91%D7%9C%D7%95%D7%96%D7%90%D7%9F e1679385583647רגע לפני תחילתו של שבוע התפוצות, שמצוין השבוע ברחבי הארץ, התכנסו בעיר לוזאן שבשוויץ, 70 שליחים, רבנים ומחנכים של מכון ‘שטראוס-עמיאל’ מבית רשת ‘אור תורה סטון’, מקהילות יהודיות ברחבי אירופה, לכנס בן שלושה ימים במטרה לעלות לשיח ודיון את הנושאים והאתגרים המרכזיים אותם הם פוגשים בימים אלה כחלק מפעילותם. בין הנושאים השונים בהם עסקו היו המלחמות באירופה והשפעתן על הקהילות היהודית, העולם היהודי לאחר מגפת הקורונה, קירוב לבבות ודו-שיח עם ציבורים שונים באירופה, עולם הגיור בקהילות היהודית ועוד.

בכנס שנערך בסימן חגיגות 25 שנה למכון “שטראוס-עמיאל”, השתתפו נשיא וראש רשת ‘אור תורה סטון’ הרב דר’ כתריאל ברנדר, ראש המערך לשירותים בתפוצות בהסתדרות הציונית עו”ד רועי אביקסיס, מנכ”ל מזרחי העולמי הרב דורון פרץ, ראש המכון הרב אליהו בירנבוים, סמנכ”ל החינוכי של רשת ‘אור תורה סטון’ יהודה שטאובר, וכן רבנים מעשרות קהילות יהודיות ברחבי אירופה, ביניהן פרנקפורט, אסטוניה, ברצלונה, ונציה ועוד.

“אנו נמצאים בעיצומם של ימים מיוחדים בארץ ישראל ובאירופה” אמר ראש מכון ‘שטראוס-עמיאל’ הרב אליהו בירנבוים, “ימים של מחלוקות, ימים של אנטישמיות גואה, ימים שבהם ישנה חשיבות יתרה בקיומו של כנס אודות עם ישראל בארץ ובתפוצות. כמה סמלי זה, שאנו מתאספים כאן בשווייץ, שבה התקיים בשנת 1879 הכנס הציוני הראשון”.

“דווקא כשעם ישראל מפולג וחווה אתגרים וקשיים, שיתוף הפעולה הזה מביא דברים נפלאים לעולם השליחות, ובונה את העתיד המשותף של עמנו. באשר למדינת ישראל, יכול להיות שכתיבת חוקה היא הפרויקט המשותף שיביא לכך”, אמר רועי אבוקסיס, ראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות.

“בימים אלו, בהם אנו רואים תהליכי קריסה בחברת הישראלית בפרט והיהודית בכלל, דומה כי הנתק בין העם בארץ ליהודים התפוצות הולך ומתרחב” אמר נשיא רשת ‘אור תורה סטון’ הרב דר’ כתריאל ברנדר. “כשיש לי סיוטים מהמצב בארץ ובעולם, אני נרגע כשאני חושב על השליחים שלנו בעולם. למרות שאנו עדים לימים בהם חלק מהציבור הדתי לאומי יוצר לעצמו בועה ומסתגר, עלינו לזכור שלא כך היה בעבר, וכי בידינו ובאחריותנו לשנות את המצב”.

“העתיד של עם ישראל מדאיג, אך הוא נמצא בידינו” אמר מנכ”ל מזרחי העולמי הרב דורון פרץ, “עלינו לחזק את הגשר ולמצוא יהודים מחברים. תפקיד המערכת הפוליטית הוא לא לשלוט אלא לאחד, ובוודאי שזהו תפקידינו”.

“סבא וסבתא שלי ניצלו בזכות אנשים לא יהודים בשואה, עכשיו זה התור שלי לעשות להיפך” אמר הרב הראש של פולין, הרב מיכאל שודריך, בהתייחס לפעילות הקהילות היהודיות בצל המלחמה באוקראינה.  הרב שודריך סיפר על אופן הטיפול של הקהילה היהודית בפולין במשבר המלחמה ובפליטים הרבים והצלתם ממוות, לאחר שנסו מאזור הקרבות והגיעו לפולין. “ישנם אתגרים רבים, אך זוהי זכות לתת להם חיים כעת, למצוא עבודה, מגורים ועזרה בבריאות הנפשית” הוא ציין.

“אם ניקח כתבות עיתונות על יהודים בדנמרק ב-1910 לעומת כתבות עיתונות על המוסלמים בדנמרק ב-2020, נראה השוואה מוחלטת ביחס של המקומיים לגלי ההגירה הללו” ציין הרב יאיר מלכיאור, רבה של קופנהגן, במושב שעסק ביחסים בין-דתיים. “נתונים אלה מביאים אותנו להבנה שהקהילה המוסלמית זקוקה לעזרה של הקהילה היהודית, שכן הם כעת עוברים את אותה החוויה בדיוק”.

הרבנית תהילה שדיאל, שליחת הוראה בברלין סיפרה: “אחת התחושות המאתגרות בשליחות היא הבדידות. המפגש עם עוד עשרות שליחים ושליחות נותן אוויר לנשימה. מושבי הכנס היו מעניינים ומוסיפים, כל המשתתפים תרמו מהניסיון שלהם ומהמקום האישי שבו הם נמצאים. דיברתי בכנס גם על החידוש והגאולה של נשים שמלמדות תורה והלכה לנשים אחרות, רעיון, שבקהילות היהודיות באירופה פחות מכירים.

באירוע החגיגי לכבוד 25 שנה להקמת המכון ציין הרב שמעון הר שלום, מבוגרי המחזור הראשון, שמאז הקמתו, המכון “חולל המכון והעומד בראשו מהפכה בעולם היהודי. תנועה רעננה של משפחות רבנים, המביאים עמם עולם רחב של לימוד והשכלה, רבניות בעלות שיעור קומה תורני וילדים נהדרים ושמחים, המביאים לקהילות רוח של ילדות של בני חורין בארץ ישראל.” הר שלום סיים בברכה לצוות המכון ולבוגריו, ונשא תפילה ש”יברך בורא עולם אותם ואת כל משפחתם בבריאות, בכוחות גדולים, בשמחת היצירה, להמשיך ולהצמיח את התנועה הברוכה הזאת – משפחת עמיאל.”

לכתבה באתר מעריב

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}