חברי הקבוצה הגיעו מארה”ב, קנדה, אוסטרליה ואנגליה כחלק מתוכנית “דרכינו” של רשת “אור תורה סטון”, התוכנית היחידה מסוגה בישראל המבקשת להנגיש את חווית ה”שנה בארץ” גם לצעירים וצעירות מחו”ל עם מגוון מוגבלויות התפתחותיות, קוגניטיביות ופיזיות, מתוך אמונה כי היהדות והזיקה לישראל הן נחלתן של כל יהודי. במהלך השנה הקרובה ייקחו משתתפי התוכנית חלק  בלימודים עיוניים ושיעורי יהדות, קבלת הכשרה מקצועית, טיולים, סיורי מורשת, התנדבות בקהילה ובצה”ל, וכן למידה אישית ופרקטיקה של כישורי חיים וביטחון עצמי.

הצעירים מהתוכנית (צילום: תוכנית דרכנו)

“מודל זה הוכיח את עצמו כהזדמנות יוצאת דופן עבור תלמידי ‘דרכנו’ לצבור ביטחון עצמי ולפתח עצמאות, שכן במרבית המקרים בחייהם בחו”ל הדבר אינו מתאפשר” מסבירה מנהלת התוכנית אילנה גולדשיידר, “במקביל כל אחד מהם ממשיל לקבל את המענה ותשומת הלב האישית לה הם זקוקים, והשילוב הזה מעצים אותם ומאפשר להם לפרוח בסביבה שתוכננה במיוחד עבורם, במקום להיות הילדים ה’מיוחדים’ בסביבה ‘רגילה'”.

מסיבה זו, רבים ממשתתפי התוכנית שבים וחוזרים ארצה לשנת לימודים נוספת. “שהגעתי ארצה בשנה שעברה, זו הייתה אחת השנים הכי טובות בחיי והרגשתי שאני חייב לחזור שוב” סיפר בהתרגשות טוביה מינכנברג מניו ג’רסי רגע לפני שעלה על המטוס ארצה משדה התעופה JFK בניו-יורק לשנתו השנייה בתוכנית. אימו, אביו ואחיו אשר ליוו אותו אל שער המטוס, סיפרו כי “עבורנו כמשפחה מדובר בחוויה כל כך מדהימה שמאפשרת לטוביה ללמוד, להיות בארץ ישראל ולהפוך לעצמאי יותר”.

הצעירים מהתוכנית (צילום: תוכנית דרכנו)“זה מרגש מאד שיש לנו את היכולות לעזור לצעירים ולצעירות שלא תמיד יש להם את אותן ההזדמנויות כמו לכולם” אמרו נורם ואיילין ברודסקי שמלווים את תוכנית ‘דרכנו’ והגיעו לנמל התעופה כדי להיפרד מהקבוצה ולחלק למשתתפים שקיות צידה לדרך עם פינוקים מתוקים ושתיה. “התוכנית מוכיחה שגם עבור צעירים עם צרכים מיוחדים יש חיים נפלאים וחוויות רבות שמחכות להם, שבמקביל הם לומדים לאהוב את ישראל ופוגשים צעירים אחרי שמתמודדים עם אתגרים דומים לשלהם. מדובר בחוויה משמעותית  גם עבור המשפחות, שרואות כיצד ילדיהם צוברים ביטחון עצמי ועצמאות”.

“לימוד תורה, צמיחה אישית, עצמאות וקרבה למדינת ישראל – הם ערכים שהם חלק עיקרי מהזהות היהודית שלנו, וחייב להנגישם לכולם” אומר הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות ‘אור תורה סטון’, “אנו גאים בתוכנית אשר מעניקה לצעירים ולצעירות עם צרכים מיוחדים תחושת מסוגלות ואת היכולת לאמץ ולרצות להשיג חייהם מלאים ומלאי משמעות כאנשים וכיהודים”.