חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

makor rishon logo 3

“אני לא באה לעשות מהפכה”: דבורה עברון מונתה למנהיגה רוחנית בבר-אילן

באוניברסיטת בר אילן הכריזו על תפקיד חדש בקמפוס – “מנהיגה רוחנית”, אותו תמלא הרבנית דבורה עברו

מאת משה מאירסדורףכ”ח בשבט ה׳תשפ״א (10/02/2021)

תחום המנהיגות התורנית של הנשים במדינת ישראל, קיבל השבוע חיזוק נוסף כאשר באוניברסיטת בר-אילן הכריזו על תפקיד חדש בקמפוס, “מנהיגה רוחנית”, אותו תמלא הרבנית דבורה עברון, מנהלת המכון למנהיגות הלכתית מבית רשת אור-תורה סטון. “אני אדם של מרתון, אני מאוד מאמינה בקצב של ההתפתחות היהודית שההלכה מסייעת לה. מצד אחד חידוש ומצד שני מחויבות לדורות הקודמים מה שיוצר התפתחות ולא מהפכנות”, אומרת עברון שלא רואה במהלך צעד מהפכני. “לכן נכון יותר להגדיר את המהלך של האוניברסיטה כצעד, נוסף ומשמעותי, הוא כמובן לא נעשה פתאום אלא עם צעדים מקדימים ובאחריות. אני לא באה לעשות מהפכה אלא להיות קשובה ולפעול מתוך כבוד לשיתוף פעולה”.

devorah evron 1 scaledהעובדה שעברון תהיה הראשונה שנושאת בתפקיד החדש תאפשר לה השפעה רבה על האופי שלו. האוניברסיטה יצרה את התפקיד הזה כדי להביא קול תורני פמיניסטי לקמפוס ומבחינת הרבנית עברון היא מתכוונת לממש זאת בשני אופנים עיקריים: “מטרה אחת היא להוות כתובת עבור גברים ונשים בקמפוס שמעוניינים באוזן קשבת. המטרה השנייה היא להביא לפרהסיה של הקמפוס את הקול התורני-פמניסטי בעבודה עם תאי סטודנטים, בכנסים, בטקסים, באירועים, בצוותי חשיבה – בכל מקום שמעוניינים בקול הזה ויש לו מה להוסיף. האוניברסיטה הכירה בכך שזה קול שנמצא בתוך החברה הדתית והישראלית בכלל ובחרו להוסיף אותו למרחב של הקמפוס”..

חדי העין יוכלו לשים לב שהרבנית עברון לא מגבילה את הקשר לנשים, סטודנטיות או נשות סגל בלבד, וזה כמובן לא מקרי. “אני מניחה שבסופו של יום יפנו יותר נשים מגברים אבל אני לא אסגור את הדלת בפני גבר שיפנה”.

“אנשים מחליטים לפנות למישהו לא רק לפי המגדר”, היא מזכירה, “אלא לפי האישיות או תפיסת העולם”. מניסיונה, אומרת עברון, גברים פנו אליה בנושאים בהם חשבו שיוכלו לקבל ממנה ייעוץ, כמו חינוך, אבלות ולעיתים זוגות שכל אחד במקום אחר ברצף הדתי. “הם מבקשים לדבר איתי כי הם מבינים שהם ירגישו בנוח להתייעץ איתי”.

באוניברסיטה פועלים כולל, מדרשה והלשכה של רב הקמפוס שלמה שפר. כשהיא מתבקשת להסביר איפה היא משתלבת בין כל אלה היא מדגישה: “ראשית, אני לא באה במקום אף אחד. אלא בנוסף לעבודה המצוינת של הרב. שנית, במהלך התואר הראשון למדתי במדרשה, היא מוסד מאוד חשוב שהולך וגדל ויש בו צוות מצוין. המדרשה והכולל נותנים מענה מאוד חשוב, אגב לא רק לדתיים. אבל יש עוד הרבה מאוד סטודנטים שמחפשים גישה אחרת והמדרשה לא לקחה על עצמה את התפקיד של להשמיע את הקול הזה בקמפוס”.

יש כבר תוכנית עבודה?
“אני עושה המון פגישות עם אנשי סגל ובעלי תפקידים, קודם כל כדי ללמוד את הקמפוס, וגם כדי ללמוד מהם את שיתופי הפעולה שאפשר לעשות. למשל, בבי”ס לחינוך בבר אילן מכוונים לנושאים של חינוך חברה. אנחנו בודקים איך אפשר להביא קול של מנהיגות נשית תורנית לנושאי החינוך. במחלקה למגדר יש הרבה מקום להביא את נקודת המבט היהודית-תורנית. אני מאוד מקווה להיכנס למרחב המשפט ולראות גם במשפט העברי איך אפשר לשוחח עם הקולות האלה. האתגר המשמעותי בעיני הוא להגיע לסטודנטים ושידעו שאני פה כדי לעזור להם בחשיבה ובעשייה”.

הכתבה באתר מקור ראשון

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}