חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

WhatsApp Image 2020 05 19 at 12.19.16

מוזיאונים הם לא הפתרון להתבוללות בתפוצות

בהרצאת טד נוקבת בוועידת התפוצות של מקור ראשון, הרב אליהו בירנבוים ראש מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון מתח ביקורת על ההשקעה המוגזמת של הקהילות היהודיות בעולם בהנחלת מורשת העבר, על חשבון פעילות המקדמת את העתיד, והמתמודדת עם אתגרי ההווה

 מאת  צביקה קליין

י״ז בסיון ה׳תש״ף (09/06/2020)

“אני מפחד מקהילות עם מוזיאונים. התודעה של קהילות כאלו היא העבר ולא ההווה או העתיד. קהילות אלו הן קפואות בזמן ולא מתחדשות. קהילה עם מוזיאון חיה בעבר, קהילה צריכה להשקיע מחשבה בעתיד”. את הדברים האלה אמר היום (ג’) ראש מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון הרב אליהו בירנבוים בוועידת “עם עולם” של מקור ראשון. הרב בירנבוים העביר הרצאה בסגנון טד, בה דיבר על עתידו של העם היהודי בארץ ובתפוצות. הרב בירנבוים, שביקר באלפי קהילות יהודיות ברחבי העולם מתח ביקורת על הקהילות באיטליה, שהקימו כמעט לכל קהילה מוזיאון.

לדבריו, “עם לא יכול להמשיך כאשר יש רק עבר אך אין עתיד. היחידים לא יכולים להמשיך לחיות בעבר וגם הקולקטיב היהודי לא יכול רק לזכור את עברו גם אם העבר הוא נפלא”.

בירנבוים המשיך: “ואני שואל: האם זו תשובה לצעיר היהודי המתבולל? האם זה הסבר המניח את הלב ואת הדעת של יהודי שמרוחק מיהדותו? האם תשובה זו מתאימה ליהודי שלא למד היסטוריה יהודית מימיו? צריך לחשוב על עתידו של עם ישראל לא רק במושגים של עבר, אלא בעיקר של הווה ועתיד. עם שחושב על עתידו יש לו עתיד ולא רק עם שיש לו עבר יש לו עתיד”.

בירנבוים סיים ואמר, “נדמה לי שהאחריות היא שלנו, של הרבנים, של המנהיגים הרוחניים. אנו הGPS- והווייז של העולם היהודי. יש לחשב מסלול מחדש, לחשוב על העתיד, לחשוב באופן אסטרטגי.

“אני מבקש להציע שכדי לקיים את האחריות שלנו לעתידו של העם היהודי, אנו צריכים לפעול מתוך ראיה כוללת ולבנות מודלים שונים של זהות יהודית. אם נדבר אך ורק בשפה דתית ולא בשפה קיומית ורוחנית ובשפה פוסט מודרנית, אם לא נצליח למצוא את המשמעות והרלוונטיות של התורה לציבור שלנו, ניכשל”.

“אנו צריכים לתת ליהודי דתי את מה שהוא מבקש וגם ליהודי חילוני את המשמעות שהוא מחפש. אנו צריכים לדבר כמו משה רבנו: אל השמים ואל הארץ, אל כל יהודי ובכמה שפות. עתידו של העם היהודי, לא מובטח הוא תלוי בנו. יש לנו אחריות”.

קראו את הכתבה באתר מקור ראשון

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}