חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מרחיבים את המודעות והטיפול בבריאות הנפש על ידי ביקור בבית חולים פסיכיאטרי

WhatsApp Image 2023 01 25 at 12.24.09 e1674723875505
אחת מקבוצות הדיון בסוף הביקור

לראשונה אי פעם ביקרו מנהלים ומחנכים של הרשת החינוכית “אור תורה סטון” בבית חולים פסיכיאטרי כחלק מתוכנית שנמשכת שנה ומוקדשת להעלאת המודעות לבריאות הנפש ולמניעת פגיעה בה.

“העלאת המודעות בקרב אנשי החינוך לאתגרים הניצבים בפני התלמידים הינה צעד ראשון וחיוני בדרך להתמודדות עמם”, אומר הרב נחמיה קרקובר, המנהל החינוכי של רשת אור תורה סטון. “המטרה שלנו איננה שמורים יתפסו את מקומם של המטפלים, אלא לוודא שאנחנו הרבה יותר מודעים לסוגיות הקשורות בבריאות הנפש, ושאנו מוכנים לזהות את סימני האזהרה למצוקה בקרב תלמידינו. בהתחשב בעובדה שאנו מבלים שעות רבות עם התלמידים האלה באופן קבוע, מורים הם למעשה מגישי העזרה הראשונה בקרב הזה. ההתערבות שלנו יכולה להציל חיים”.

הביקור, שנמשך יום שלם, העניק למנהלים את ההזדמנות לשמוע ישירות את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בבני נוער שסובלים ממחלות נפש שונות, וזאת תוך שימת דגש על זיהוי מוקדם בקרב ילדים בסיכון. “רוב האנשים לעולם לא יעברו את מפתן הדלת של הבניין הזה, ורבים יעדיפו לחשוב שמקומות כאלה בכלל לא קיימים”, מוסיף קרקובר. “החשיפה למציאות הזו חשובה מאוד כי הנתונים על היקף מחלות הנפש רק גדלים ואנחנו מוכרחים להילחם בסטיגמה שמתלווה להתייחסות הן למחלה והן לטיפול בה”.

הגישה של אור תורה סטון לשיפור החינוך והמודעות, בהיותה רשת חינוכית מובילה בארץ ובעולם, כוללת קורסים לצוות החינוכי על הרגישות שבה ניתן להציג את נושא בריאות הנפש, וכיצד יכול הצוות ברשת כולה ללמוד להכיר את הסוגים השונים של מחלות הנפש, ולהיפגש עם האנשים והמשפחות שמתמודדים עמם. במהלך השנה רוכשים אנשי הצוות ידע על שיטות התערבות וטיפול שונות, וכן מתוודעים לסוגיות שקשורות לבריאות הנפש ונפוצות בסביבות חינוכיות.

RAINBOW OVER HOSPITAL ON DAY OF VISIT
קשת הופיעה מעבר לבי”ח הפסיכיאטרי ביום הביקור

“תפקיד הקהילה, הן בבית והן בבית הספר, בליווי ותמיכה במתמודדי הנפש הוא תפקיד קריטי”, אומרת רבקי ישראלי, המנהלת החינוכית של בית הספר התיכון לבנות “אור תורה נווה חנה” שבגוש עציון. “כדי שהקהילה תוכל למלא את תפקידה צריך לשבור את מעטפת הסוד סביב בריאות הנפש, ולתת את המידע והכלים הדרושים למי שנמצא בעמדה שמאפשרת לו לסייע, כדי שיוכל לעשות כן”.

גם מכון שטראוס-עמיאל להכשרת שליחים מכין את השליחים שבדרך להתמודדות עם אתגרי מחלות הנפש, “זה לא סוד שתפקידו של רב ושליח הוא לעמוד ליד הציבור ולא מעל הציבור, מטבע הדברים יש בציבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים ומצבים נפשיים שונים הדורשים את עזרתו של הרב ולכן עלינו לתת הכשרה גם בנושאים רגישים אלו לאנשים היוצאת לשרת את עם ישראל,” אומר ראש המכון הרב אליהו בירנבוים. “הקורס בנושא בריאות הנפש, עוסק בהבנת מצבים שונים של בריאות הנפש ומה הדרך הראשונית לטפל באנשים יקרים אלו. כמו כן, הקורס מעורר רגישות בקרב המשתתפים כדי שיהיו קשובים לכל אדם בכל מצב”.

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש ישיבת “אור תורה סטון”, אומר: “אין עוררין על כך שמחלות הנפש הן תופעה שהולכת ומתרחבת בכל העולם וגורמת לכאב בלתי-נסבל, לפגיעה בחיי צעירים ומבוגרים, ואף למותם. אם נבין טוב יותר את המציאויות שמאחורי המחלות האלה, ונראה עצמנו מחויבים להתמודדות עמן, נוכל אנו, אנשי החינוך הניצבים בחזית, להיות אלה שמחוללים את השינוי”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}