חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

180 עיגולים של תקווה

%D7%A2%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9C 2אל מול האירועים הקשים של ה-7 באוקטובר והלחימה המתמשכת אשר בה אנו מצויים, יש מי שמבקשים להביע את הכאב והתחושות הקשות  שמלווים אותנו בחודשים האחרונים, כמו גם את התקוות והתפילות לעתיד. כך גם תלמידי ותלמידות מגמות האומנות של הרשת – באולפנת ‘אור תורה אוריה’, אולפנת ‘אור תורה נווה חנה’, הישיבה התיכונית ‘אור תורה נווה שמואל’ ומרחב חינוך ודעת ‘אור תורה דרך אבות’ – שלקחו חלק במיצב האמנותי החדש “השיבנו ונשובה – עיגולים של תקווה”. המיצב נוצר לאחרונה בהובלת מורות לאומנות בתיכונים ברחבי המועצה האזורית גוש עציון, והוא מבקש לרתום את האמנות דווקא ליצירת תקווה ואופטימיות.

המיצב, שנעשה בשיתוף מחלקת חינוך, תיירות והתנדבות במועצה ומתנ”ס גוש עציון, כולל 180 כדורי פלסטיק שקופים ובתוכם דימוים המבטאים תחושות, תפילות ותקוות למען החטופים, הלוחמים והפצועים. הכדורים נתלו על “האלון הבודד” – עץ אלון ידוע בן למעלה מ-700 שנה העומד סמוך לאלון שבות, שהינו אחד מסמלי המועצה האזורית גוש עציון.

“לפני חודשיים, כשהמציאות של חיינו התהפכה, הרגשנו צורך עמוק לומר משהו לעולם ולצעוק ביחד למרומים” אומרת נעמה פז, מיוזמות המיצב ומורה לאמנות באולפנת ‘אור תורה נווה חנה’ ובמגמה העל אזורית לבנים בגוש עציון. “נפגשנו יחד נשים מהקהילה ומורות לאמנות, בכדי לחשוב כיצד אפשר להפוך את התחושה החזקה למעשה. הפרויקט נרקם תוך כדי לחימה קשה בדרום ובצפון, בעת שחרור החטופים וחזרה ללחימה, כשסביבנו מפונים רבים שלא נמצאים בביתם כבר זמן ומשפחות שאיבדו את יקיריהן. גם אני בתקופה זו, הפכתי למורה שכולה לתלמיד אהוב ויקר איתן רוזנצוויג הי”ד, שהיה אמן מחונן”.

%D7%A2%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9C 5“המיצב החל מהרצון שלנו כמורות לאומנות, לרתום את האומנות לעשייה סביב המלחמה” מוסיפה טלי פרקש, מורה לאומנות באולפנת ‘אור תורה כץ אוריה’. “אל מול הלחימה המתמשכת, שיתפנו אחת את השנייה בצורך לתרום במשהו שתהיה לו תרומה ונוכחות בקהילה. ביקשנו לייצור מיצב שייתן מקום לאנשים בקהילה להביע תחושות, תפילות ותקוות, תוך מתן דגש אמוני ולהעצמת הרוח. רויטל שטרן, מפקחת תחום האומנויות בחמ”ד, הצטרפה אף היא לפרויקט, יזמה ועודדה והייתה שותפה מלאה בכל תהליך”.

פז מציינת, כי מקור ההשראה למיצב הוא השיר “עיגולי השמחה” של דסי רבינוביץ ז”ל, “הם הפכו ל-180 עיגולים של תקווה ותפילה” היא אומרת. “כל אחד מהמשתתפים במיצב יצר בתוך עיגול פלסטיק שלו עולם פנימי של בקשה או תפילה למען החטופים, הלוחמים והפצועים”.

אחת ממשתפות המיצב היא ליאל כהן, תלמידת כיתה י”ב במגמת האומנות של אולפנת ‘אור תורה כץ אוריה’. “כל אחד מאתנו בחר את הדימוי שהמצב מעורר אצלו” מציינת ליאל, “אני בחרתי ליצור ולשים בתוך הכדור דובי וקוביות מפלסטלינה, כדימוי לפינת משחקים קטנה מתוך התחושה שלי שחדר זה משהו מאד אישי ופרטי, שהמחבלים חדרו אליו ביום המתקפה, ובמובן מסוים גררו את הילדים מסביבת המשחקים הטבעית שלהם ל”משחק” של מבוגרים שלא קשור אליהם” היא מסבירה. “אני חושבת שהעוצמה של המיצב טמונה במיקום שלו על האלון הבודד, שעברונו בגוש עציון הוא סמל לשיבה הביתה ולכך שעם ישראל קם מחדש” היא אומרת.

%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%9D %D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%A8 %D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93 %D7%A2%D7%9C %D7%94%D7%A2%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9C %D7%A9%D7%9C%D7%95“לפני שהתחלתי ללמוד במגמת האמנות, הראיתי לאמא שלי ציור שאני עובד עליו ובו נראים שני נגני כינור. היא אמרה שהציור מזכיר לה תמונה שמסתובבת, של חייל שמנגן בכינור בזמן שהוא יושב על רכב צבאי” מספר יותם קציר תלמיד כיתה י”א בתיכון ‘אור תורה דרך אבות’ שהשתתף אף הוא במיצב. “כשסיפרו לנו על המיצב החלטתי לחפש את התמונה ולצייר אותה. אני בעצמי לא יודע בדיוק מה המשמעות של הכינור השבור, אבל הוא אמור לפתוח את היצירה לשאלות ואפשר לפרש אותו בשלל דרכים בין אם זה קשור לשבר או איחוי, לכאב או לריפוי” הוא מציין.

העבודה על המיצב החלה בסדרה של סדנאות שערכו המורות לתלמידים ולתלמידות וכן סדנאות לציבור הרחב במרכזיים קהילתיים. “בסדנאות הסברנו למשתתפים את הרעיון והכוונה שעומדים בבסיס המיצב והזמנו אותם להביע במגוון של חומרים, טכניקות ודרכי יצירה תחושה, תפילה או משאלה שקשורות ללחימה, לחטופים ולפצועים” מסבירה פרקש.

%D7%A2%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9C 6“תלמידות ותלמידים יצרו הן מתוך החוויות הקולקטיביות והן מתוך חוויות אישיות מהכאב הפרטי שלהם. העבודה השותפת והמפגשים היו מאוד עוצמתיים ומרגשים. העיגול הפנימי והפרטי של כל יוצר ויוצרת הפכו לעיגולים של תפילה ותקווה משותפת” מוסיפה פז.

“העובדה שבועות התקווה תלויות על האלון הבודד הינה סמלית ביותר” מציין ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, “האלון הזה היה אות של תקווה עבור גולי הגוש בתש”ח. במשך 19 שנה בני הגוש ההרוס היו צופים אל הנקודה הזו, עד ששבו אליה והקימו לתחייה את התיישבות. כולי תפילה שגם התקווה שבבועות, להשבת החטופים, השמדת האויב וחזרה מלאה להתיישבות הפגועה, תתגשם במהרה”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}