חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

Desktop Logo1 1

“מחושך לאור”: מפיצוצי הקרבות בבית היתומים באוקראינה לאור של חנוכה

לכבוד נר החג השני שהודלק הערב, ובמסגרת פרויקט מיוחד באתר “עכשיו 14” לרגל החנוכה, הבאנו את סיפורה המרגש של רישה לוזצקי בת ה-22 שגדלה בבית יתומים באוקראינה ועלתה ארצה בעקבות המלחמה

דיגיטל 14 | כ”ה כסלו ה’תשפ”ג (19/12/22)

דרכנוברוח חג החנוכה שמסמל יותר מכל את ניצחון האור על החושך והרוח על החומר, הקמנו באתר של ‘עכשיו’ 14 את הפרויקט הייחודי – “מחושך לאור”. מדי ערב נעניק במה לדמות מופת בחברה הישראלית, שלא אפשרה למכשולי החיים הקשים להגדיר את גורלה, ובעזרת תעצומות נפש נדירות והרבה אמונה, תיעלה את רגעי השבר על מנת לצמיחה והוספת אור יקרות בעולם.

לכבוד הנר הראשון שהודלק הערב (שני), הבאנו את סיפורה של רישה לוזצקי בת ה-22, שנולדה באוקראינה. לוזצקי נולדה עם תסמונת אלכוהול עוברית ומוגבלויות התפתחותיות ופיזיות, ואיבדה בגיל צעיר מאד את אמה, שנפטרה במהלך לידת אחיה. עם התעצמות הקרבות באוקראינה, היא עלתה ארצה בליווי שליחת חב”ד שמנהלת את בית היתומים בו שהתה. לאחר שנחתה בישראל נקלטה רישה בתוכנית ‘דרכנו’ של רשת “אור תורה סטון” שמלווה צעירים וצעירות עם צרכים מיוחדים מחו”ל.

המלחמה שפרצה בפברואר השנה, תפסה את רישה בבית יתומים של בית חב”ד בעיר דניפרו. אליו היא הגיעה בגלל אביה, שסבל מבעיית שתייה קשה ולא יכול היה להמשיך ולטפל בה ובאחיה לאחר מות אם המשפחה. למרות החום והאהבה שהעניק לה הצוות שמלווה ומגדל אותה מהיותה בת 7, עדיין אפפה אותה במרוצת השנים תחושת בדידות עמוקה שהלכה והתעצמה עם פרוץ הקרבות.

אולם, הייתה זו דווקא המלחמה שיצרה עבור רישה את נקודת המפנה בחייה רצופי הקשיים לפני שבעה חודשים. עם הסלמת המצב החליטו בבית היתומים לפנות את הילדים למקום מבטחים, ובמבצע מיוחד בו לוותה על ידי שרה דובה, שליחת חב”ד שמנהלת את בית היתומים, הצליחו להעלות את רישה ועוד שלוש בנות מבית היתומים על טיסה ארצה ולחלצן מאוקראינה הבוערת.

לאחר שנחתה בישראל, נקלטה רישה בתוכנית ‘דרכנו’ של רשת “אור תורה סטון”, שבימים שבשגרה פועלת להנגשת חווית המסע בארץ גם לצעירים וצעירות עם צרכים מיוחדים מחו”ל, מתוך אמונה כי היהדות והזיקה לישראל הן נחלתן של כל יהודי. התוכנית מיועדת לצעירים עם מגוון צרכים מיוחדים, דוגמת תסמונת דאון, תסמונת אספרגר, אוטיזם ועיכוב התפתחות, וכוללת שנת פעילות במהלכה זוכים המשתתפים בארץ ללימודים עיוניים ושיעורי יהדות, קבלת הכשרה מקצועית, טיולים, סיורי מורשת, התנדבות בקהילה ובצה”ל, וכן למידה אישית ופרקטיקה של כישורי חיים וביטחון עצמי. כאשר שמע צוות ‘דרכנו’ על סיפורה של רישה, התגייסו כולם לטובת העניין, על מנת לאפשר לה לפתוח דף חדש ובטוח בארץ באמצעות השתלבותה בתוכנית.

“אני שמחה להיות עם הבנות האחרות ורחוק מאזור המלחמה”, אמרה רישה כשהדליקה נרות חנוכה בחדר שכולו זורח מאורן של מאות חנוכיות שהדליקו תלמידות מדרשת או”ת לינדנבאום, שם מתגוררות ולומדות משתתפות תוכנית ‘דרכנו’. “אני נהניתי מרגעי השמחה, התפילות והריקודים המיוחדים”, סיפרה בהתרגשות.

“דווקא בימים אלה בהם אנו חוגגים את נס החנוכה והניצחון כנגד כל הסיכויים, אין אלא להתמלא השראה מסיפורה יוצא הדופן של רישה” אומרת אילנה גולדשיידר, מייסדת ומנהלת תוכנית ‘דרכנו’. “ניצחון שמקבל משמעות מיוחדת במינה, כאשר אנו רואים את רישה עטופה בחום ואהבה, משתלבת וצומחת עוד ועוד מדי יום”.

למאמר באתר ערוץ 14

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}