Search
Close this search box.

logo arutz sheva

בין הפליטים: קהילת ‘בני נוח’ ממונקאטש

חלק מבני הקהילה גויסו בתחילת המלחמה לצבא האוקראיני ואחרים מנסים להימלט בדרכם לגרמניה.

ניצן קידר  |  א’ באדר התשפ”ב, 4 למרץ, 2022

קהילת בני נוח במונקאטש שבאוקראינהבין מאות אלפי הפליטים אשר נמלטים על נפשם בצל הקרב המתנהל, נמצאים מספר חברי קהילת בני נוח מונקאטש.

הרב זאב רובינס, שליח מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת ‘אור תורה סטון’ בגרמניה, המלווה מזה 4 שנים את הקהילה, מסביר כי חברי הקהילה הם נוצרים לשעבר שלפני כשלושה דורות החלו בחיפוש רוחני ודתי, במהלכו עברו פלגים שונים בנצרות עד שקיבלו על עצמם את שבע מצוות בני נוח. “הקהילה שומרת על כלל ההלכה היהודית המותרת למי שלא התגייר, בעוד הם, לדוגמא, מחללים שבת, שכן נאסר על מי שאינו יהודי לשמור אותה”.

הקהילה משתייכת לבני נוח דתיים ציונים ולארגון ברית עולם של הרב אורי שרקי, והיא מתרכזת בעיקר בכפר דשקוביץ שבמחוז אירשבה, אולם ישנם בני קהילה נוספים הפזורים ברחבי אוקראינה ואף ברחבי אירופה.

בימים שבשגרה, הרב רובינס מעביר לחברי הקהילה שיעורי תורה דרך הרשת, ומנהל את הקהילה ככל קהילה יהודית אחרת, להוציא כאמור את אותן המצוות שנאסרו עליהם, תוך שהוא נוסע ומבקר את חברי הקהילה מדי תקופה מסוימת. כמו כן, הקהילה מפעילה שני צ’אטים קהילתיים, לצד 10 צ’אטים של ברית עולם המיועדים לכלל דוברי הרוסית בעולם.

בימים אלה אחדים מחברי הקהילה משמשים כאנשי קבע בצבא ונמצאים כעת בחזית, והרב רובינס מספר כי בצל ההפצצות הבלתי פסוקות והקרבות שמסביב בלתי אפשרי לנהל חיי קהילה סדירים. “אנו מתקשים לקיים תקשורת רציפה עם הקהילות, וההתנהלות היא בעיקר דרך אפליקציות הוואטסאפ והטלגרם. הקושי הגדול ביותר כרגע הוא ביצירת קשר עם תושבי האזורים שנפלו בידי הרוסים. בתחילת הלחימה אבד הקשר עם מספר אנשים והיה חשש לחייהם, אולם ברוך השם הקשר חודש”.

הרב רובינס מתאר פקקי ענק של 40 קילומטרים לכיוון מערב ומעלה לפני מעברי הגבולות של מי שמבקשים לברוח מן ההפצצות. “במעבר הגבול לא מקשים על הפליטים, ולמרות שרבים מגיעים ללא מסמכים נותנים לכל הנשים והילדים לעבור. נציגי משרד החוץ הישראלי נמצאים במקום ודואגים במסירות לאזרחי ישראל”.

בין הפליטים הרבים היו מספר מבני הקהילה, אשר הרב רובינס סייע להם לצאת מהמדינה, חלקם אנשים אותם לא פגש מעולם פיזית, אך נפגשו עמו רבות דרך הרשת. “ראשית אנו עוזרים להביא אותם אל הגבול ולחצות אותו, ומשם מלווים אותם בקליטה בראשונית של קבלת מסמכים ואישורים מהגורמים השונים דוגמת הצלב אדום” מספר הרב רובינס. “לאחר מכן אנו דואגים להגעתם לגרמניה, מסדרים להם מקום לינה ואכסון ראשוני ורישום ראשוני, דואגים לקליטתם במרכזי הפליטים ופועלים כל מנת לשמור על ליווי קהילתי. זה אסון הומניטרי, ואנו נושאים תפילה לשלומם ובריאותם של בני הקהילה ותושבי האזור כולו” מסכם הרב רובינס.

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון סיכם, “בני נח הם אחים של עם ישראל לאמונה, ואין ספק שיש מצוה גדולה לעזור להם כדי להציל את גופם ונפשם”.

לכתבה באתר ערוץ 7

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}