חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

logo arutz sheva

הפליטים זוכרים את הנופלים

בקהילה היהודית בעיר לודג’ שבפולין התקיים טקס מיוחד לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

ניצן רידר  |  ג’ באייר התשפ”ב, 4 למאי, 2022

לזכר חללי מערכות ישראל בלודג עמיאלבעוד בישראל מציינים את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, גם הקהילות היהודיות ברחבי העולם מרכינות את ראשן ומחפשות את הנופלים.

בקהילה היהודית בעיר לודג’ שבפולין התקיים טקס מרגש במיוחד, כאשר מלבד חברי הקהילה בין המשתתפים אפשר למצוא גם פליטים מאוקראינה.

הרב דוד שיחובסקי, שליח מכון ‘שטראוס-עמיאל’ מבית רשת אור תורה סטון המכהן כרב הקהילה, מציין כי הקהילה היהודית בלודג’ מונה בימים כתיקונם כ-200 משפחות, אולם מאז פלישת רוסיה לאוקראינה מארחת כ-50 פליטים אשר הצליחו להימלט מהקרבות וכעת מתגוררים במרכז הקהילה.

אתמול מביאים חברי הקהילה את הטקס השנתי לציון יום הזיכרון, אשר קיבלו, כאמור, משמעות מרגשת נוספת כאשר חלק מהפליטים הצטרפו וביקשו לחלוק כבוד לנופלים.

חלק אירוע הזיכרון, סיפוריהם של הנופלים לצד שירים אשר נכתבו לזכרם. “דמיינו חדר מלא בנשים, גברים וגם מעט ילדים, שרובם המוחלט מגיע הישר מהמלחמה באוקראינה, יושבים וקוראים ושומעים על שון כרמלי, דניאל פומרנץ, “לילה טוב שון” לצד “20 אלף איש” (בתרגום לרוסית) – ויש דמעות, ויש הזדהות, ויש שתיקה” מספרת בהתרגשות אחת ממארגנות מעמד אסתר ומן.

וסרמן בימים אלה בלודג’ כחלק מתוכנית “סיירת עמיאל” של מכון ‘שטראוס-עמיאל’, אשר כולל קבוצות של צעירים וצעירות יוצאים לאחרונה את שירותם הצבאי או הלאומי לקהילות יהודיות בתפוצות לשבוע פעילות, במהלכו הם מקבלים טעימה מחיי השליחות של שליחי המכון,

“הגענו ללודג’ לשבוע בו מתקיימים יום הזיכרון ויום העצמאות בשביל להביא לפה קצת את האופן שבו אנחנו חוות את ישראל מהעיניים שלנו” מציינת וסרמן, “העברנו שיעור על מלחמות ישראל ושיתפתי מה החוויה שלי בצבא כישראל, וגם על הצבא שלנו היום. הפעילות המרכזית הוקדשה לכבוד יום הזיכרון, ובסופה אנשים פשוט נשארו לשבת כמה דקות בשתיקה מוחלטת, בוהים בנרות, מרגישים חלק. שלנו, כל גווניו וכל חלקי חייו, הזדמנות להרגיש ולהתחבר.

לכתבה באתר ערוץ 7

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}