חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

logo arutz sheva 6

מחדשים את היערות הקדומים בגוש עציון

תלמידי תיכון ‘אור תורה דרך אבות’ שתלו שתילים מעץ אלון בודד ששרד מימי התורכים במסגרת פרויקט מיוחד.

ערוץ 7 , ט”ו בשבט תשפ”ב 17/01/21

Derech Avot High School Students2 1
צילום: גרשון אלינסון

אירוע נטיעות מרגש במיוחד התקיים הבוקר (שני) בגבעת עיטם המקראית שבגוש עציון, כאשר תלמידי כיתות ז’ עד ט’ בתיכון אור תורה דרך אבות מבית רשת אור תורה סטון שתלו שתילים של עץ אלון בודד ששרד מימי התורכים.

מדובר בשתילים ששתל לפני כשנה ראש אגף שפע במועצה המקומית אפרת אורי צדוק, מבלוטים מעץ האלון. צדוק השקה וטיפח את השתילים, ולבסוף 40 מהם ששרדו ונשתלו על ידי התלמידים.

הנטיעות התקיימו כחלק מפרויקט יוצא דופן שהחל לפני מספר שנים בהובלתו של גדעון אושר שמואלי, מורה ומחנך בתיכון אור תורה דרך אבות, במסגרתו הוא פועל לחידוש היערות הקדומים באפרת וגוש עציון ולשיקום החורש הטבעי באזור. מאז, גדעון אושר משקיע כל דקה פנויה בפרויקט, מקדיש את כספי המעשר שלו מזה תקופה ארוכה לטובת העניין ואפילו רכש רכב מיוחד להוצאת החלום אל הפועל.

בהיותו מורה ומחנך בתיכון אור תורה דרך אבות, הוסיף גדעון אושר למשוואה ערך מוסף נוסף, שעבורו הוא הגדול ביותר – עשייה חינוכית, כאשר לפני כשנתיים החל לשלב פעילות נטיעות מיוחדת לתלמידי כיתות ז’ בתיכון אור תורה דרך אבות, זאת כחלק משנת בר המצווה שלהם. דרך הנטיעה, מלמד גדעון אושר את הנערים הצעירים על מעגלי החיים הקהילתיים, הלאומיים והאוניברסליים, ומחבר אותם אל הקרקע.

במסגרת הפרויקט, המלווה על ידי הקרן לפיתוח אפרת, לא נוטעים המשתתפים עצים שנפוצים בדרך כלל באירועי נטיעות שונים, למרות שלכאורה הדבר היה מקל על עבודת הנטיעה הראשונית, שכן סיכוייהם לשגשג ולצמוח נמוכים. מתמקדים בעצי חורש גדולים וטבעיים להרי יהודה – אלון, אלה, חרוב, כליל החורש ועוד, במטרה לתרום למגוון הבוטני ובעקבותיו גם למגוון הביולוגי של האזור. כמו כן, מקפידים לעבוד עם הטבע, ללא כל הרס – לא משתמשים בחומרי הדברה או מייצרים שינוי בשטח על ידי טרקטורים, קידוחים או יישורי קרקע, ולא מבצעים נטיעות סדרתיות של אותו העץ. העבודה אינה מסתיימת עם הנטיעה וממשיכה בעבודת שימור ותחזוקה, אשר נזנחת לא אחת בנטיעות אחרות, על מנת להבטיח שהעצים אכן יצמחו ויגדלו. הפעילות כולה נעשית באישור המועצה, שאף נרתמה לעניין במימון הוצאות המים וההשקיה.

גם בשנת השמיטה הפרויקט לא עוצר לרגע, כאשר באישור רבנים עבודות הנטיעה והשימור נמשכות, זאת בהתאם למגבלות ההלכה. לרגל ט”ו בשבט, יצאו כאמור השבוע תלמידי כיתות ח’ בתיכון אור תורה דרך אבות לנטיעות ופריצת שבילים. התלמידים נטעו שתילים של עץ האלון העתיק, על-פי הוראות הלכתיות שקיבלנו מהמועצה הדתית וממכון התורה והארץ לנטיעות בשמיטה באדמות אלו. כמו כן, הם קיבלו הסבר מפי ראש מועצת אפרת עודד רביבי על האזור, על בריכות שלמה והמפעל ההנדסי שיצר הורדוס כדי להוביל מים להר הבית וגם להרודיון.

“ברגע שאתה שותל עץ באדמה, עושה פריצת דרך או מבצע כל פעולה אחרת הקשורה לאדמה, זו אחת הדרכים הכי חשובות לתרום לסביבה, לאדמה ולארץ” אומר התלמיד אלישע קסנט שהשתתף בנטיעות, “זה נותן לי אישית יותר כוח רוחני לאהוב את הארץ. אני מרגיש חלק ממשהו יותר גדול”.

“הפרויקט הזה הוא מעבר לעוד נטיעת עצים, אלא גם מחבר אותנו לארץ וליהדות” הוסיף התלמיד עזי גינזברג, “זה מחבר אותנו לחלק המעשי של התורה והמצוות, מעבר ללימוד התורה, אנחנו עושים מצווה גדולה של שתילה בארץ הקודש”.

ישראל אביטל, מנהל החטיבה בתיכון אור תורה דרך אבות: “זהו פרויקט של איש אחד ומיוחד גדעון אושר שמואלי – מחנך כיתה ח’3 בבית הספר, שקונה את העצים מכספו ומגייס את כולם למען המטרה החשובה הזו. התגייסנו, תלמידי חטיבת הביניים, לפרוץ שבילים ולטעת עצים. יחד עם רכז השל”ח אורי ארנון, דברנו על מצוות יישוב הארץ, על עבודת הכפיים ועל החיבור לארץ דרך הידיים ועברנו מדיבורים למעשים. אנו מקווים ומאמינים שבעקבות העבודה שלנו תהיה נוכחות משמעותית של התושבים בשטח, ובעוד כמה שנים תלמידינו יביטו אל הגבעה ויתפעלו מהמעשה הציוני והיהודי שהם היו שותפים לו”.

בימים אלה ממשיך הפרויקט, תוך התמקדות בהקמתו של יער ה-1000 לשיקומו של אזור הנמצא בשיפולים המזרחיים של שכונת הדגן באפרת.

לכתבה המלאה בערוץ 7

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}