חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

logo arutz sheva 6

שליחות באתונה למרות הקורונה

הרב אלירן ואיילה שבו הם מראשוני היוצאים לשליחות על אף הקורונה. מפגש שרי החוץ ישראל-יוון סייע לכך, אבל איך יעברו החגים בבירה היוונית?

שמעון כהן , י”א באלול תש”פ 31/08/20

ישראל אמנם מסומנת כמדינה אדומה ובכל זאת יש מי שמצליח לצאת ממנה לשליחויות, בין השאר ביוון.הרב אלירן ואיילה שבו צפויים לצאת מחר (שני) עם שני ילדיהם הקטנים לאתונה ולהתחיל שם שליחות מטעם מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון.

“ברגע האחרון” – האזינו לראיון עם הרב אלירן שבו:

את ההכשרה לשליחות עברו הזוג שבו דרך מכון שטראוס-עמיאל והרב שבו מספר על הכרעות של הרגע האחרון לגבי עצם היציאה לשליחות באתונה. בין השאר מספר הרב שבו כי בדיקת הקורונה אמורה הייתה להתבצע 72 שעות לפני הטיסה, כלומר בשבת, מה שלא היה אפשרי ולכן נאלצו הוא ורעייתו לעבור בדיקה פרטית ביום ראשון בבוקר.

מה שהוביל להכרעה שניתן יהיה לצאת לאתונה היה ביקורו של שר החוץ היווני בישראל בשבוע שעבר. במהלך מפגשיו עם שר החוץ של ישראל, גבי אשכנזי, התקיימו התכתבויות עם הקהילה ביוון ולמחרת ניתן האות לרכישת כרטיסי הטיסה.

באתונה יכהן הרב שבו כסגן הרב של אתונה, ובין תפקידיו גם ילמד יהדות אחרי הצהריים. “יש גן ובית ספר יהודי ומחטיבה אין מסגרת יהודית. קרן לאודר מממנת לימודים בתיכון פרטי תמורת לימודי יהדות”, הוא מספר על המסגרת בה ילמד תלמידי תיכון יהודיים באותה השלמת לימודים.

IMG 2361 scaled 1
הרב אלירן שבו

הרב שבו אינו דובר יוונית. איך מעבירים מסרים ומעבירים שיעורים לבני נוער ולקהילה ומדלגים על מחסום השפה? “לשמחתי הם מדברים אנגלית ברמה מאוד גבוהה. לומדים כבר מגיל צעיר אנגלית ולמעט המבוגרים מאוד הם יודעים אנגלית”.

ומה באשר לאתגר הקורונה בתקופת החגים, שגם כאן בישראל הוא עדיין לא ברור? “אני יודע שרק לפני חודש פתחו את בתי הכנסת. לא ידוע על היערכות מיוחדת לקראת החגים. לא כל 4000 יהודי אתונה פוקדים את בתי הכנסת ביומיום. יש מניין קבוע שמגיע פעמיים בשבוע ובשבת אבל בראש השנה וביום כיפור בתי הכנסת אמנם מלאים ובימים נוראים אחד מבתי הכנסת מתמלא ובשני יש מניין. כרגע נערכים למלא את בית הכנסת”.

הרב שבו מספר על מציאות בה “בית הכנסת הוא מבנה הדת ששייך ליהודים ורק בו מותרת פעילות דתית” ועל איסור שככל הנראה קיים בחוק היווני לגייר. סוגיה נוספת לה יצטרך הרב שבו להתרגל היא סוגיית היחס לקהילה הנוצרית שמסביב ולמציאות בה טקסים מתקיימים במשותף כאשר רב וכומר מנהלים טקס. הרב שבו מדגיש שלא מדובר בתפילות משותפות בכנסיה וכיוצא באלה אלא בטקסי זיכרון פומביים למרגלות אנדרטה או בכיכר העיר, שם רב העיר והכומר מקיימים את האירוע יחד וכל אחד נושא את תפילתו על מנת להוכיח את האחווה בין הקהילות.

האם יעסוק גם בעידוד עליה לישראל? הרב שבו מציין שזה אינו המנדט שלו. “יש שם נציגים של הסוכנות שזה המנדט שלהם. זה לא המנדט שלי. באתי מטעם הקהילה כדי לחזק את היהדות בקהילה. מובן שלא אסתיר מאיפה באתי ואת עמדותיי הציוניות שהן חלק ממני. אם כתוצאה מכך אנשים יחליטו שהחיבור שלהם לישראל חזק יותר אז אשרינו, אבל לא זו המטרה”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}