חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם אנו מנהלים את זמננו או שמא הזמן הוא שמנהל אותנו?

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

Sally Katzin Photography brander 182 websize e1675941621261

בסיטואציות שונות בחיים, התוכניות שלנו אינן סופיות והזמן שלנו תלוי באילוצים שמעבר לשליטתנו. אנו מנסים לחלק את זמננו ולאזן בין ההתחייבויות השונות שלנו – בעבודה, בחיינו האישיים, כהורים וכבנים ובנות להורינו המבוגרים. אולם, האם אנחנו מנהלים את הזמן שלנו או שמא הזמן הוא שמנהל אותנו?

בתקופת הקורונה, היה ניתן לראות כיצד מחד היו אנשים שהשתמשו בתקופה זו של חוסר יציבות וחוסר בטחון ללבות מהומות ואלימות, ומנגד, היו רבים אחרים שניצלו את התקופה לגדול ולפרוח כבני אדם. בתוך משפחתי ובין חברי, ראיתי כל כך הרבה אנשים שניצלו את הזמן הזה להושיט יד לאלה שמזלם לא שפר עליהם, לחזק קשרים ולפתח ולבחון מיומנויות וכישרונות חדשים.

אנשים אלה מגלמים את רוח המצווה הראשונה שניתנה לעם היהודי בפרשת השבוע, פרשת בא – “החודש הזה לכם”. החודש הזה, כל חודש, הוא שלכם. הזמן הוא נחלתנו דרך מצווה זו של קידוש החודש, כל חודש מחדש.

הקב”ה נותן לנו את המתנה הראשונה שלנו כעם: שליטה על לוח השנה שלנו. איזה מסר מהפכני זה עבור אלו שהיו משועבדים, שהזמן שלהם מעולם לא היה שייך להם. ה’ רוצה שנשלוט בזמן שלנו ושנדגיש ונקדש את הזמן, לא לחינם. הוא רוצה שננצל אותו כדי להשיג את המטרות והיעדים החשובים לנו, שכן זמן הוא המתנה של האדם החופשי. אכן, יש כאלו שרוצים רק להעביר את הזמן, אבל לא כך יש לנהוג, היות והזמן נותן לנו את האפשרות לשנות את העולם. אפשר להפוך לעבדים ללחץ של הרגע, או במקום זה לנצל את הזמן בצורה חכמה, לחולל שינוי בחיינו ובחיי אחרים. אנחנו יכולים לקדש ולנהל את לוח השנה בהתקדמות לכיוון הדברים החשובים לנו ומה שנראה לנו מהותי ומשפיע.

לכן, כשאנו קוראים את פרשת בא השבוע, הבה נזכור שבסופו של יום, המצרך הכה חשוב הזה, זמן, עדיין בידנו ויש לנו את היכולת לקדש אותו. ההחלטה היא שלנו, האם לדעתנו זה מעצים אותנו, או חלילה עדיין משעבד אותנו.

יהי רצון שנבחר בחכמה. שבת שלום!

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}