חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת בהר-בחוקותי: ספירת העומר – לתקן ולהביא גאולה לחברה האנושית

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

Sally Katzin Photography brander 182 websize e1675941621261

היה זה מרץ, שנת 1986, השבוע של תענית אסתר ופורים. הרב סולובייצ’יק, שנסע כל שבוע מבוסטון לניו יורק להעביר שיעור בישיבה אוניברסיטה, הגיע יום מוקדם כדי להעביר שיעור לפני פורים, כדי שלא להפסיד את העברת השיעור השבועי לתלמידיו. באותו היום, היו בשורות טראגיות – הרב משה פיינשטיין נפטר. משפחתו של הרב סולובייצ’יק ביקשה מכמה מתלמידיו לוודא שהוא לא יודע אודות האירוע הטראגי, מחשש שמא בריאותו החלושה תדרדר אף יותר לשמע הבשורה שהרב משה פיינשטיין, שהיה לא רק קרוב משפחתו של הרב סולובייצ’יק אלא גם חברו הקרוב, נפטר.

אם כן, המשימה הייתה לוודא שביום היחיד שהרב סולובייצ’יק נמצא בניו יורק, הוא לא ישמע על פטירתו של הרב פיינשטיין. עיתון הניו יורק טיימס שקיבל מידי בוקר, למרבה התמיהה, הוא לא הגיע. והרדיו, שכרגיל האזין אליו מידי בוקר, באופן תמוה לא פעל באותו בוקר.

כמה שבועות לאחר מכן, מעט לפני פסח, כשהרב סולובייצ’יק היה אמור לחזור לבוסטון לחגוג את חג הפסח עם משפחתו, הסעתי אותו לשדה התעופה. במהלך הנסיעה, הרב סולובייצ’יק פונה אליי ושאל מדוע לא סיפרנו לו שהרב פיינשטיין נפטר? אפילו כשאני חולק אתכם את הסיפור הזה שנים מספר אחר כך, עדיין אני מרגיש את הקושי להישאר בנתיב הנסיעה כשהרב שאל אותי את השאלה.

רגעים אחר כך, שהרגישו כמו שעות, עניתי לרב סולובייצ’יק, שלא סיפרנו לו לבקשת משפחתו, ואחרי כמה רגעים של שתיקה מוחלטת ומחרישה באוטו, שאלתי את הרב: “רבי, איך גילית?”. הוא פנה אליי ואמר: “ערב פסח, היה תורו של הרב פיינשטיין להתקשר לאחל לי ‘א גוטן יונטף’ (‘חג שמח’) ואם הוא לא התקשר לפני יונטף (יום טוב), יכולה להיות רק סיבה אחת…”.

זה לא היה שהם הסכימו על הכל – דעתו של הרב סולובייצ’יק על נשים לומדות תורה שבעל פה הייתה שונה מזו של הרב פיינשטיין. וגם בדבר שימוש בלימודים אקדמיים כלליים דעתם הייתה שונה. אבל הייתה תחושה של כבוד האחד לשני, כבוד שלא נבע רק מהיותם בני דודים. הם דיברו אחד עם השני, שוחחו אחד עם השני וכיבדו אחד את השני.

אנו בתוך ספירת העומר, שיש לה הקשר מהתורה אך יש גם נדבך מדרבנן: האבלות. “משום שלא נהגו כבוד זה בזה”, כי לא היה כבוד בין תלמידיו של רבי עקיבא האחד לשני. ואנחנו זוכרים את אותו אובדן של תלמידי רבי עקיבא שקרה תוך כדי מרד בר כוכבא, אבל מיקדנו את האובדן הזה בתוך התקופה הזו שבין פסח לשבועות, משום שאיננו יכולים להיות חופשיים, איננו יכולים להיות אנשים שקשורים בקשר של ברית, אם איננו מכבדים אחד את השני. זה המסר של ספירת העומר – אינך יכול להיות בקשר עם אלוקים אם אינך מוכן לרחוש כבוד לאחר.

בעזרת ה’ נבין את המסר שבין הרב משה פיינשטיין לרב סולובייצ’יק, ודרך המעשים שלנו נוכל להבטיח את הגאולה של העם היהודי ושל החבר, דרך הכבוד ההדדי שאנו רוחשים אחד לשני.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}