חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התמונה הגדולה והאותיות הקטנות

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

Sally Katzin Photography brander 182 websize e1675941621261בשבוע שעבר, פרשת יתרו דיברה על הנרטיב הגדול והיפהפה של קבלת התורה, תיאור מראה של פאר והדר, הבמה עליה נרקם הקשר שלנו, חופת הנישואין, כביכול, בינינו לבין הקב”ה.

הפרשה של השבוע, פרשת משפטים,  מציגה בפנינו את הפרטים של אותו הקשר. “ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם” (שמות כא:א’) – “ו” החיבור המופיעה עם תחילתה של הפרשה, מסמלת את החיבור, המפגש בין הסיפור הגדול לבין הפרטים. אנחנו עוברים לפרטים הקטנים, במפגש שהינו חיוני, ורבים מהפרשנים מדגישים רעיון זה.

במרכזו של המפגש עומד מסר חשוב, כי לפעמים כדי להתמודד עם הרעיונות הגדולים והגרנדיוזיים, עלינו להבין שהפרטים, הדברים הקטנים, הם חשובים ביותר. כמובן שאיננו יכולים להתייחס רק לפרטים, כי אז אנו מאבדים את המסר הגדול יותר. אך חלק מהותי מהפרטים הוא היכולת ליישם את המסר הגדול יותר.

ואכן, פרשת יתרו דיברה על המסר הגדול יותר, מתוך הצורך להעניק לנו, לילדנו ולנכדינו השראה באמצעותו, ולא להתמקד רק בפרטים הקטנים. אך פרשת משפטים מדברת על העובדה שאם אתה באמת רוצה להיות נאמן למסר הגדול יותר, אתה חייב למצוא נאמנות זו בפרטים הקטנים. דוגמה טובה לכך היא השבת – שהינה חלק גדול ויפהפה בחיינו כיהודים, אך אנו חווים אותה רק כאשר אנו מחוברים ומחויבים לפרטים הקטנים.

כך גם החובה שלנו להיות עם מוסרי ולהתייחס לאנשים מתוך כבוד הינה חיונית, המיושמת רק באמצעות הפרטים שאנו מוצאים בפינות הנסתרות של פרשת משפטים.

נקודת המפגש בין פרשות יתרו למשפטים, אותה “ו” החיבור המופיעה בתחילת הפרשה, אינה רק דרישה בתורה אלא נכונה גם לגבי החיים שלנו. עלינו תמיד להיות מחויבים לסיפורים הגדולים ולשתף אותם, אך גם להבין שסיפורים גדולים אלה בחיינו, בין אם מדובר בקשר שלנו עם בן/בת הזוג, עם הילדים, הנכדים או ההורים שלנו או עם ה’, מתרחשים רק כאשר אנחנו מחויבים לפרטים המופיעים בפרשת משפטים. פרטים אלה נמצאים בכל קשר חשוב שיש לנו בחיינו.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}