חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת נשא: שבועות, הקב”ה ויצירת קדושה נצחית

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

Sally Katzin Photography brander 182 websize e1675941621261

האם אי פעם תהיתם כיצד ייתכן, כשמדובר בחג פסח, בסוכות, בראש השנה או ביום כיפור, לכל אותם חגים יש מצוות ספציפיות – אכילת מצות ומרור, ישיבה בסוכה שמיעת השופר או צום, אולם לחג השבועות, הממחיש את מערכת היחסים שלנו עם הקב”ה, אין מצוות מיוחדות מן התורה?

אני מאמין שיש כאן מסר עמוק עבורנו. קודם כל, ההכרה שמערכת היחסים שלנו עם הקב”ה, שנחגגת במלואה בחג השבועות, לא יכולה להיות מוגבלת לסל מצוות מסוים. זאת הדרך שבה אנחנו מעורבים עם הקב”ה בכל יום ויום. החגיגה שלנו, מערכת היחסים שלנו עם הקב”ה, היא הצורה שבה אנחנו עוסקים בקב”ה לאורך כל תנודות היום, ולא דרך מסוימת.

חג השבועות חוגג את מערכת היחסים שלנו עם הקב”ה. מערכת היחסים זו מתבטאת בדרך שבה אנחנו מדווחים על המיסים שלנו, הדרך שבה אנחנו מתקשרים עם בני הזוג שלנו, הילדים שלנו, הנכדים שלנו, ההורים שלנו. ולכן זה לא מוגבל למצווה מסוימת, כדי להדגיש את העובדה שחג השבועות דורש מאיתנו להבין שהקשר שלנו עם הקב”ה מבוסס על כל תפיסת העולם שלנו לגבי החיים. לכן זה לא מוגבל לצווי מסוים.

הקב”ה יוצר את הקדושה בהר סיני, ולכן כאשר הקב”ה עוזב, הקדושה מתפוגגת. אבל במקדש, הקב”ה הוא לא היחיד שבורא את הקדושה. הקב”ה יוצר את הקדושה בשותפות עם עם ישראל. בבית הכנסת, הקדושה נובעת מהקב”ה, אבל היא נוצרת בגלל האנרגיה של הקהילה, האנרגיה של האנשים. וכאשר נוצרת קדושה בשותפות, בין הקב”ה לעם היהודי, הקדושה היא נצחית. ולכן, בניגוד להר סיני שבו הקדושה בת חלוף, קדושתו של הר הבית היא לנצח – איזה מסר חשוב זה עבורנו, שאנחנו מבטיחים את נצחיות הקדושה. זאת מכיוון שאנחנו ממלאים תפקיד בעתיד של העם היהודי, בעתיד החברה, ואפילו, על פי הרב קוק, בעתיד הקב”ה, בעתיד תפקידו של הקב”ה בעולם הזה.

איזה כוח יש לנו, היכולת לשנות את העולם. בואו נבין שעלינו לקחת צעד אחורה בחג השבועות ולשאול את עצמנו איך כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לשנות את העולם סביבנו, יכולים לשנות את עצמנו, ועל הדרך, לשנות את החברה סביבנו.

 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}