חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%A9%D7%91%D7%AA%D7%95%D7%9F

“גרים מספרים” – האישה שהתגיירה בגלל מחבל

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון ‘שטראוס עמיאל’ להכשרת שליחים, אור תורה סטון

 ז’

pexels polina sirotina 1217237

הסיפור הפעם מבטא את העולם הפנימי של המתגיירים, את המתרחש בתוך ליבותיהם ומחשבותיהם ואת המניעים הרבים והמגוונים המביאים אדם להחלטה להתגייר במדינת ישראל.

שרה (שם בדוי) נולדה באחת ממדינות אירופה. היא אומצה בהיותה תינוקת בת יומה על ידי זוג שהאבא יהודי והאמא אינה יהודייה. הם היו רחוקים מאד מכל סוג של אמונה וכך היא גדלה בבית ללא זהות דתית, לא יהודית ולא נוצרית. רק בגיל 16 אביה סיפר לה שהוא יהודי וכן שאימה הביולוגית הייתה יהודייה והיא זו שבחרה עבורה את השם שרה. אולם גם לאחר ניסיונות רבים הבת לא הצליחה להוכיח את השורשים היהודיים שלה והחליטה להתגייר בגיור רפורמי. הידיעה שהיא בת ביולוגית לאמא יהודייה נשפה בערפה ולא הרפתה ממנה. היותה בת מאומצת ליהודי והגיור הרפורמי, חיזקו את הזהות היהודית שלה ואת רצונה והחלטתה לעלות למדינת ישראל. שרה עלתה לבדה לארץ לפני 30 שנה ועבדה לפרנסתה בתחום האומנות. אולם לפני כעשור התרחש מקרה ששינה את חייה באופן דרמטי וגרם לה לשנות את הפרספקטיבה לחייה באופן מוחלט.

שרה יצאה עם חברה טובה לטיול בהרי ירושלים. במהלך הטיול, התקרב אליהם מחבל וביצע בהן פיגוע לאומני. חברתה נהרגה לעיניה ושרה נדקרה פעמים רבות בכל גופה תוך כדי שהמחבל צועק “אללה הוא אכבר” ואומר שהוא רוצח אותה בגלל שהיא יהודייה. לפני שהיא איבדה את ההכרה, הספיקה לומר “שמע ישראל” בלחש כדי שהמחבל לא ישמע את קולה ויחשוב שהיא כבר מתה.

לאחר הפיגוע היא הרגישה שאם היא נפגעה בגלל זהותה היהודית, היא צריכה להיות מאה אחוז יהודייה. עד הפיגוע היא הרגישה עצמה כיהודייה ולכן לא חשבה להתגייר, אבל לאחר הפיגוע הרגישה שזה לא מספיק לה ואין לה את המשאבים הנפשיים להתמודד עם מצב ביניים זה והיא מבקשת להיות יהודייה בכל רמ”ח אבריה ושס”ה גידיה, שלא לצורך ניירות בלבד. היא הרגישה צורך עז להיות יהודייה כהלכה ולא רק אזרחית ישראלית. הפיגוע הקשה גרם לה לחוש שהיא רוצה להיות חלק אינטגרלי מההיסטוריה של עם ישראל גם ברגעי משבר וגם בעתות שמחה. הפיגוע היה עבורה מעין “קריאת השכמה רוחנית”, רצון ללמוד יותר על אמונה יהודית ואפשרות להתנחם מן החכמה היהודית ומוסר התורה. לא פעם, גם אנשים מבוגרים שהם אזרחיים ישראלים מבקשים להתגייר. לעיתים מתוך תהליך רוחני ולעיתים מתוך משבר או אירוע חד פעמי.

שאלתי את שרה, מדוע היא רוצה להתגייר הרי היא כבר אזרחית ישראלית במשך 30 שנה, היא אישה בוגרת ואין לה משפחה וילדים והיא השיבה: “אני רוצה להתגייר להיות יהודייה כשרה לפי ההלכה וקרובה יותר לאלוקים. אני מאמינה באמונה שלמה שהקרבה ליהדות תעזור לי להיות אדם טוב יותר ותמשיך לתת לי משמעות, השתייכות, משפחה רחבה וכוח לעסוק במעשי חסד וצדק ובעיקר כדי שאוכל לחזור ולומר ‘שמע ישראל’ בפני הדיינים, לא בשקט ומתוך פחד, אלא בקול כבת חורין, כך ייסגר המעגל בחיי”.

למאמרים קודמים בסידרת “גרים מספרים”

 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}