חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

unnamed file

“גרים מספרים”- האם נוצר עם יהודי אלטרנטיבי?

יש צורך ללמוד, לחקור ולהבין את התופעה של ‘קהילות מתחדשות’ מתוך ראיה של גאולה ולא מתוך ראיה גלותית. אחרת קיימת סכנה של יצירת מעין ‘עם יהודי אלטרנטיבי’

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל להכשרת שליחים, אור תורה סטון

ללא שם 2021 10 20T115441.290

בעשורים האחרונים אנו עדים לתופעה חדשה ומעניינת, בה לא רק יחידים אלא קבוצות, מבקשות לעבור תהליך של גיור ולהצטרף לעם היהודי. מדובר על תופעה חדשה ההולכת ומתרחבת של “מבקשי יהדות”, “גרים ומתייהדים” ו”קהילות מתחדשות” שאינם טוענים להיותם צאצאי יהודים או מזרע ישראל, אך מבקשים לאמץ את האמונה היהודית, לאחר מסע ארוך של חיפוש רוחני.

מדובר על תהליכי הצטרפות ליהדות של יחידים וקבוצות, שבשונה מהקבוצות של ‘נדחי ישראל’, כגון בני אנוסים, יהודי אתיופיה, בני מנשה ועוד, אלה אינם באים בשם קיומם של שורשים יהודיים, אלא מתוך רצון לדבוק בדת ישראל ובאמונת ישראל. הרקע של קבוצות אלו הוא בעיקר בנוצרים שמגיעים ליהדות לאחר מסע ארוך של חיפוש האמת, ומוצאים, לדבריהם, את שורשי האמונה והדת בתורת ישראל. תופעה זו נובעת ביסודה ממניעים רוחניים ומחיפוש דתי – יש המסבירים אותה בכך שהיהדות מהווה ‘מונותיאיזם אתי’ המקדש את חיי המעשה לעומת הנצרות שהיא דת רוחנית וספיריטואליסטית – אבל יש בה גם ממד לאומי. לא ניתן להתעלם גם מכך שבקבוצות שונות בנצרות קיימת גם אכזבה מסוימת מהתאולוגיה הנוצרית והדבר גורם לחיפוש של אמונות ודעות אשר ישלימו את הצורך הנפשי של אמונה באדם.

ברחבי העולם קיימות כיום קהילות שונות של “מתייהדים”, החיות כקהילות יהודית זה שנים רבות וסיגלו לעצמן אורח חיים יהודי-הלכתי מלא ומקיימות תפילות בבית כנסת, סידורי כשרות ומקווה טהרה. חברי קהילות אלו הם אנשים עובדים בעלי רמה תרבותית נאותה, ובחלקם הגדול עוסקים במקצועות חופשיים כגון רופאים, מהנדסים, אנשי מחשבים ועוד. קהילות אלו מוגדרות כ”קהילות מתחדשות” שכן אין להן עבר יהודי, אלא הן קמות באופן עצמאי ומחודש ויש להן בדרך כלל רב קהילה, שוחט, תלמוד תורה לילדים, שיעורי תורה למבוגרים, מסעדה כשרה, בית קברות יהודי וכל השירותים היהודים הנדרשים.

קבוצות וקהילות של ‘מתייהדים’ קיימות, בין היתר, בניו-מקסיקו ובמיאמי שבארצות הברית; בקולומביה ישנן כיום עשרים קהילות כאלה; בסן-סלבדור חיים מאות אנשים כיהודים, ובגואטמלה מספרם גדול יותר ממספר היהודים במדינה. כמו כן, יש קהילות “מתחדשות” גם במקסיקו, בוונצואלה, בספרד ובפורטוגל, בהונדורס, בפנמה, בקוסטה-ריקה, בברזיל, בצ’ילה, במקומות שונים באפריקה ועוד היד נטויה.

הקהילות היהודיות לא יודעות כיצד להתייחס למבקשי היהדות והמתייהדים לגווניהם. גם לאחר שהם עברו גיור אורתודוקסי והלכתי המתגיירים אינם מתקבלים אל הקהילה היהודית המקומית. הם הופכים לחלק מהקולקטיב היהודי אבל לא לחלק מהקהילות היהודיות. זו הסיבה שהם מקימים לעצמם “קהילות מתחדשות”, שהן קהילות דתיות לכל דבר.

מדובר בתופעה בעלת היקף משמעותי ובגל נרחב ההולך וגובר, הכולל מאות קבוצות ועשרות אלפי איש ברחבי העולם, ואף יותר מכך. במהלך השנים האחרונות ביקרתי בקהילות רבות מסוג זה, המגדירות עצמן כקהילות יהודיות, מתרכזות סביב בית כנסת עצמאי משלהן ומקיימות אורח חיים יהודי. להערכתי יש כיום בין 400 ל-500 קהילות מתחדשות מסביב לעולם.

התופעה הזו של מצטרפים חדשים לעם היהודי היא תופעה אמיתית. מקורה בתהליכים של חיפוש משמעות ורוחניות בעולם פוסט מודרני. ההוכחה להתפשטות גל חיפוש רוחני בעולם היא שקיימים גם מעברים בין דתיים ולא מעט נוצרים מחליטים להתאסלם בימים אלו. נראה לי שעדיין העם היהודי, קהילות ישראל ומדינת ישראל אינם יודעים כיצד להתייחס למציאות חדשה זו של אנשים בעלי רקע נוצרי המבקשים להתגייר ולחיות כיהודים. להבנתי, יש צורך ללמוד, לחקור ולהבין את התופעה הזו ולהסתכל עליה מתוך ראיה של גאולה ולא מתוך ראיה גלותית. אחרת קיימת סכנה של יצירת מעין ‘עם יהודי אלטרנטיבי’. בניגוד למצב ששרר בכל הדורות, שבו הגר השתלב בקהילות ישראל והפך לחלק מהעם היהודי, הרי שכיום הולכת ונוצרת מציאות של קבוצות ויחידים הרואים עצמם כיהודים, ללא השתלבות בעם היהודי. בפיצול זה יש סכנה של טשטוש קווי העם היהודי ואיום על אחידותה של הזהות היהודית.

הרמב”ן, מגדולי הראשונים כותב על הכניסה של גרים לקולקטיב ולקהילה היהודית לעתיד לבוא. בפירושו לפסוק “תּוֹרָה צִוָּה לָנוּ מֹשֶׁה מוֹרָשָׁה קְהִלַּת יַעֲקֹב” (דברים לג, ד): “ודרשו רבותינו, שלא אמר ‘מורשה בית יעקב’ או ‘זרע יעקב’, ואמר ‘קהלת יעקב’, לרמז שייקהלו רבים עליהם ותהיה התורה לעולם מורשה ליעקב ולכל הנקהלים עליו, הם הגרים הנלווים על ד’ לשרתו… ונספחו על בית יעקב ונקראו כולם קהילתו“.

למאמרים קודמים בסידרת “גרים מספרים”

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}