חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

%D7%A9%D7%91%D7%AA%D7%95%D7%9F

מדוע העם היהודי כ”כ קטן למרות ההבטחה לאבות?

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל להכשרת שליחים, אור תורה סטון

ה׳ באב ה׳תשפ״ב (אוגוסט 2, 2022)

זרע ישראל והגרים השבים ומצטרפים ליהדות, יכולים להוות מנוע להתחדשות דמוגרפית וזהותית בקהילות היהודיות ברחבי העולם ובמדינת ישראל

מדוע העם היהודי כל כך קטן? מדוע ההבטחה האלוקית לאבות האומה על כך שעם ישראל יהיה ככוכבי השמים לרוב וכחול אשר על שפת הים, לא התקיימה ככתבה וכלשונה מראשית קיומו של העם היהודי ועד היום? העם היהודי מונה כיום רק 15 מיליון איש, פחות מאחוז אחד של החברה הסינית המונה מיליארד וחמש מאות מיליון איש, ומספר מזערי מכלל תושבי העולם.

ברכת הזרע וריבוי מספרם של ישראל ניתנה כבר לאבות. בברית בין הבתרים נאמר: “וַיּוֹצֵא אֹתוֹ הַחוּצָה וַיֹּאמֶר הַבֶּט נָא הַשָּׁמַיְמָה וּסְפֹר הַכּוֹכָבִים אִם תּוּכַל לִסְפֹּר אֹתָם וַיֹּאמֶר לוֹ כֹּה יִהְיֶה זַרְעֶךָ” (בראשית ט”ו, ה). ולאחר העקידה: “וְהַרְבָּה אַרְבֶּה אֶת-זַרְעֲךָ כְּכוֹכְבֵי הַשָּׁמַיִם, וְכַחוֹל, אֲשֶׁר עַל-שְׂפַת הַיָּם”. (כ”ב י”ז) וכן גם ליצחק נאמר: “וְהִרְבֵּיתִי אֶת-זַרְעֲךָ, כְּכוֹכְבֵי הַשָּׁמַיִם” (כ”ו, ד).

מתוך ההבטחות האלוקיות ומתוך לשונן ודימוין, עולה בברור דגם של עם ישראל גדול. המודל של העם הנבחר איננו סיירת קטנה אלא ממלכת כוהנים בעלת מספרים דמוגרפיים משמעותיים. דווקא ההשוואה של עם ישראל לכוכבים וחול אשר על שפת הים, שמספרם אינו ידוע בגלל שהוא כה גדול, באה לציין שבני ישראל יהיו רבים מאד. המקרא ונביאי ישראל מדברים בחיוב על התעצמות מספרית ועל חוסן כמותי של עם ישראל, המצטרף לעוצמתו הרוחנית והדתית. העם היהודי האידיאלי איננו עם קטן מספרית, וגם אם הוא בעל עוצמה רוחנית – לא די בכך. גודלו הדמוגרפי של עם ישראל הוא בעל זיקה ישירה לעוצמתו ולחוסנו הרוחני והלאומי. לדאבון הלב, התהליכים העוברים היום על העם היהודי אינם מגשימים חזון זה.

כאשר אנו מתבוננים במצבו המספרי והדמוגרפי של העם היהודי ומבקשים לטכס עצות כיצד לשמור ואף לחזק את חוסנו של עמנו, אנו מזהים תהליכים שונים ומנוגדים. מחד גיסא ישנה מגמה של היחלשות רוחנית ודמוגרפית. מאידך גיסא, קיים תהליך הפוך של התעוררות רוחנית המתבטאת בחיפוש שורשים ובחיפוש דרך רוחנית, ברצון להתקרב למסורת ישראל וגם בתהליכי ההתעוררות והתחייה של נדחי ישראל. למרבה הצער, ההתחזקות הרוחנית והשיבה ליהדות אינן מדביקות את המגמה השלטת והדומיננטית של ההתבוללות והטמיעה ואת הפערים המספריים ההולכים וגדלים, הפוגעים בהיקפו הכמותי של העם היהודי.

בנאומו של משה רבנו לעם ישראל אנו קוראים: “ה’ אֱ-לֹהֵיכֶם, הִרְבָּה אֶתְכֶם; וְהִנְּכֶם הַיּוֹם, כְּכוֹכְבֵי הַשָּׁמַיִם לָרֹב” (דברים א, י). למרות שלפי פשט הפסוק משה רבנו מתאר את בני ישראל כעם גדול, נראה שלא כך היה המצב הריאלי. חז”ל והמפרשים מתמודדים עם הפער הקיים בין פשוטו של מקרא לבין המציאות, ומצאו פרשנויות שונות למשמעות של דימוי העם היהודי לכוכבים.

מדרש רבה מסביר את דברי משה: “מה הכוכבים הללו מעלות על גבי מעלות כך הן ישראל מעלות על גבי מעלות” (פרשה א, יד), כלומר שהשימוש של התורה בכוכבים כדי לתאר את העם היהודי, איננו מתייחס להיבט הכמותי אלא למעמדו של עם ישראל שעולה מעלה מעלה ככוכבים. רש”י מוסיף שמשה מדמה את בני ישראל לכוכבים לא לעניין מספרם אלא לכך שבני ישראל יהיו קיימים לנצח כמו הכוכבים: “הנכם משולים כיום, קיימים לעולם כחמה וכלבנה וככוכבים”. לדעת רבי אליהו מזרחי, לעתיד לבוא מספר בני ישראל יהיה עצום כמספר כוכבי השמים: “ככוכבי השמים… שיבוא זמן שתהיו כמותם גם לרוב, אבל עכשיו אתם קיימים… אבל לא לרוב” (דברים א, י). גם לאחר כל ההסברים, עדיין השאלה עומדת במקומה, כיצד תתקיים ההבטחה האלוקית וחזון הנביאים: “וְהָיָה מִסְפַּר בְּנֵי יִשְׂרָאֵל כְּחוֹל הַיָּם אֲשֶׁר לֹא יִמַּד וְלֹא יִסָּפֵר?” (הושע ב א).

יש הסבורים שהנבואות וההבטחות שמספר היהודים בעולם יהיה ככוכבי השמים לרוב וכחול על שפת הים, הן כולן לעתיד לבוא: “דבר אחר: בעולם הזה יש להם מספר שנאמר: ונשארתם מתי מספר בגויים אשר ינהג ה’ אתכם שמה אבל לעתיד לבא: והיה מספר בני ישראל כחול הים אשר לא ימד ולא יספר” (במדבר רבה פרשה ב סימן יד). ועדיין צריך להבין כיצד תתקיים ההבטחה לעתיד לבוא? באופן ניסי? על ידי ריבוי טבעי? או על ידי הצטרפות עמים אחרים לעם היהודי “וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה’ אֶל בֵּית אֱ-לֹהֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה’ מִירוּשָׁלָ‍ִם”? (ישעיהו ב, ג).

לולא דמיסתפינא הייתי אומר שעל ידי גיורם של העולים לארץ ישראל וזרע ישראל, וגרים בקהילות ישראל בעולם וכן הטיפול באחינו ובשרנו האבודים והשבתם לחיק האומה נוכל להיות שותפים למימוש הבטחתו של הקב”ה שעם ישראל יהיה ככוכבי השמים לרוב ולהצטרף למעשה של צמיחה ושל התחדשות, כמותית ורוחנית. זרע ישראל והגרים השבים ומצטרפים ליהדות, יכולים להוות מנוע להתחדשות דמוגרפית וזהותית בקהילות היהודיות ברחבי העולם ובמדינת ישראל, להפוך את מגמת ההצטמצמות ולהוביל לגידול בקרב הקהילות היהודיות בתפוצות ומדינת ישראל.

מציאות זו קוראת לנו לנקוט יוזמה אקטיבית לגידולו של עם ישראל, ולהבאת היהדות למרחבים חדשים. בדומה למהפכה הציונית, שסירבה להסתפק בהמתנה פסיבית לגאולה משמיים אלא הטילה על שכמנו את האחריות למימושה, כך אנו קרואים היום ל’מהפכה יהודית’, שתצרף קבוצות וציבורים חדשים למעגל העם היהודי על פי ההלכה ותממש באופן אקטיבי את חזון הנביאים על ריבוי ועוצמה מספרית של עמנו ובכך נהיה גם שותפים לקב”ה לקיום הבטחתו לאבות האומה.

(דברים תשפ”ב)

למאמרים קודמים בסידרת “גרים מספרים”

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}