חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת תזריע-מצורע: מדינת ישראל והשליחים החילוניים של הקב”ה

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

Sally Katzin Photography brander 182 websize e1675941621261

אחת השאלות ששואלים רבים מאיתנו בדור הזה היא, האם מדינת ישראל באמת יכולה להיות ראשית צמיחת גאולתו הסופית של העם היהודי? בסופו של דבר, האם יכול להיות שהעבודה של הקדוש ברוף הוא התחילה ונפתחה באמצעות אנשים דוגמת דוד בן גוריון, שלא היה יהודי שומר מצוות? האם יכול להיות שיהודי שאינו שומר מצוות יכול להיות מנהיג של תנועה כזו, של מהפכה כזאת, של מעשה ה’ כזה, מעשה אלוקי מופלא?

שאלה זו חשובה בתקופה הזו מכיוון שבשבת זו אנחנו מכניסים את חודש אייר מחדש, ובשבוע הבא נחגוג את יום העצמאות, לאחר שיום קודם, נבכה את כל חיילינו שהקריבו את חייהם על קידוש השם, על הקמתה והגנתה של מדינת ישראל. הרב שלמה זלמן אוירבך זצ”ל אמר, שאם מישהו רוצה להתפלל ליד קבר של צדיק, הוא לא צריך לנסוע לצפת ואפילו לא לחברון. אפשר פשוט ללכת להר הרצל ולהתפלל על יד כל אחד מקברי הצעירים שמסרו את חייהם על קידוש השם. זה גם החודש שבו אנחנו חוגגים את איחודה מחדש של ירושלים, ביום כ”ח באייר.

אז האם זה אפשרי שכל הניסים האלו התחילו בזכות קבוצה של אנשים שלא היו שומרי מצוות באופן המקובל? פרשת השבוע עונה לנו על השאלה הזו. היא מתמקדת במצורע, מישהו שמורחק מהמחנה בגלל שהוא או היא מעורבים ברכילות. וההפטרה לפרשת מצורע, אילולא ראש חודש, זה סיפור שלא ייאמן. זה הסיפור על גיחזי ושלושת ילדיו, שהיו העוזרים של אלישע, הנביא של זמנם, עד שבגדו בו. ובכל זאת, נאמר לנו בהפטרה, כי המצורעים הרוחניים האלה, אותם אנשים שיצרו את חילול ה’ הגדול ביותר – הם ביישו את המנהיג הרוחני של העם היהודי – היו אנשים שהביאו ישועה וגאולה לעם היהודי בממלכה הצפונית, כאשר השומרון היה במצור. הם מדווחים על הנס שקרה לעם היהודי, שהציל אותו ממוות בטוח.

הרב אהרון סולובייצ’יק אומר במאמר שלו, שכל אחד שמונע על ידי הרצון להציל את העם היהודי יכול להיות שליח ה’. גיחיזי, שהוא מצורע רוחני, גרוע בהרבה מכל המנהיגים שעזרו להביא את הגאולה – אנשים שאולי לא היו שומרי מצוות אך היו מחויבים לחלוטין לעם היהודי. ההפטרה מזכירה לנו, שאנחנו לא כאן כדי לשאול במי ה’ משתמש כשלוחיו כדי להביא את הגאולה. אלא צריך שיהיה לנו את הכרת הטוב, עלינו לחגוג את מה שעשה הקב”ה בדור הזה. “אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה” – הלבנה שאומות העולם חשבו שצריך להשמיד, שצריך להתעלם ממנה, האבן שרצו שתהיה מנודה, העם היהודי, הפכה למרכזית בעולם, וזה התחיל עם אנשים כמו בן גוריון.

הרב חיים בן עטר, ה”אור החיים הקדוש”, אומר לנו בספר ויקרא שהקב”ה ילך לחפש את הגאולה הסופית שתגיע מהצדיקים, אבל הם יהיו עסוקים בדברים אחרים, אז הקב”ה יפנה ליהודים אחרים שאולי לא שומרים מצוות באופן המקובל והם יעזרו להביא את הגאולה.

עלינו, על כל העם היהודי, כל האנושות לחגוג את המתנה של מדינת ישראל ולהכיר בכך שגם בזמנים מאתגרים אלה, עלינו להכיר בניסים שה’ נתן לנו בדור הזה, ובשבוע זה במיוחד, עלינו לזכור את אלה שנתנו את חייהם כדי לאפשר לכל היהודים ברחבי העולם להבין את החירות שמדינת ישראל מביאה.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}