חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לראשונה – מדרשה מעורבת של דתיות וחילוניות

במדרשה ילמדו בנות מכל גווני החברה הישראלית – מחילוניות ועד דתיות, הנמצאות לפני שירות צבאי ולאומי. “בימים שרוחות של פילוג והקצנה מנשבות, אנו תקווה שנצליח ליצור שפה משותפת של קירוב, בה המגוון והקולות השונים נוכחים” אומרות ראשות המדרשה

%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%A9%D7%94 %D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%AA %D7%9E%D7%97%D7%96%D7%95%D7%A8 %D7%90 2023 Midrasha Yisraelit scaledדווקא בימים אלה של מחלוקת ושסעים קשים,  החלה השבוע את פעילותה מדרשה חדשה, אשר לראשונה ילמדו במסגרתה, זו לצד זו, בנות דתיות וחילוניות. המדרשה, אשר שמה “המדרשה הישראלית”, תפעל בפרדס-חנה כחלק מ-32 מוסדות רשת ‘אור תורה סטון’.

במסגרת המדרשה, אשר הוקמה ביוזמתו של ראש מדרשת או”ת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, לומדות צעירות מכל גווני החברה הישראלית, אשר נמצאות לפני שירות צבאי או לאומי, ולאחר סיום הלימודים ימשיך צוות המדרשה ללוות את הבוגרות במהלך שירותן. בבית המדרש יערכו חברותות והרצאות, אשר יעסקו בהגות יהודית וישראלית וסוגיות של רוח, ציונות, פילוסופיה וזהות יהודית וישראלית.

“הרצון והחזון העומד בבסיס פעילותה של המדרשה הוא יצירת שפה יהודית ישראלית מתוך שיח שוויוני ומכבד, בו כל דעה נשמעת וכל תובנה חשובה, כך שכל אחת יכולה להביא את עולמה” מסבירים במדרשה. בכך, תשתלב המדרשה כחלק מפעילותו של ארגון ‘יחד – יהדות ישראלית בקהילה’, המוביל מזה 20 שנה תהליכים קהילתיים ברחבי הארץ על מנת להביא להידברות והיכרות בין כלל המגזרים בחברה הישראלית.

באירוע הפתיחה של המדרשה שנערך השבוע השתתפו נשיא וראש מוסדות ‘אור תורה סטון’ הרב דר’ כתריאל ברנדר, מנכ”ל הרשת ינון אחימן, ראש מדרשת או”ת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, ראש ארגון ‘יחד – יהדות ישראלית בקהילה’ שי נוה ועוד.

צילום תמונה: ארנון בוסאני

“אני לא אדם דתי, אבל תמיד רציתי ללמוד יותר על הדת בדרך שתרגיש לי מתאימה לעצמי”, סיפרה עופרי לוי בת ה-18 אשר מתגוררת במושב רנן בדרום והחלה את לימודיה במדרשה. “מאוד התחברתי להווי של המדרשה, ועוד מהמפגש הראשון הרגשתי שבמדרשה זה יקרה”.

“אחריי שחיפשתי הרבה מקומות בחרתי ללמוד במדרשה הישראלית בזכות המגוון הלימודי והאנושי” מספרת הדר צור בת 18 מקיבוץ עין הנצי”ב. “המדרשה מביאה משהו שהוא אחר וייחודי – השילוב והבחירה בדרך חיים מגוונת ועשירה, ללמוד גם קודש וגם חול, להרחיב את עולם הידע שלי- לימוד ומגורים משותפים של דתיות וחילוניות, להיחשף לאנשים שהם שונים ממני – מתוך רצון לצאת מאזור הנוחות שלי כדיי להגיע לאני עצמי שלמה יותר”.

3 3 scaled

גם בגזרת צוות המדרשה, ניתן יהיה לראות את שילובם של הציבורים השונים. בראש המדרשה תעמוד אביטל וילנר-שלו מהמגזר הדתי, כשלצידה אסתר הורביץ הבאה מהמגזר החילוני. “ימים מורכבים עוברים עלינו בחברה הישראלית, ימים שרוחות של פילוג והקצנה מנשבות בהם” אמרו השתיים באירוע הפתיחה, “ימי אלול באוויר והם מזמינים אותנו לחשבון נפש אישי וציבורי, לימים של תיקון ושינוי. מתוך אמונה, שמראשית הבריאה האחריות לחיים מתוקנים מוטלת על האדם, אנו תקווה שהמדרשה הישראלית תהייה מקור לרוח אחרת שתנשב בחברה, רוח של חיבור והכלה. אנו מאחלות לחברה כולה ולנו בבית המדרש, שנצליח לשוחח אחת עם השנייה וליצור שפה משותפת של קירוב, שפה שבה המגוון והקולות השונים נוכחים, אך בכל זאת מצליחים לקיים דיאלוג חי ופורה”. 

“אל מול השסעים הולכים ומתרחבים בחברה הישראלית, קיומה של מדרשה אשר תשמש בית לנשים צעירות דתיות, מסורתיות וחילוניות, היא מסוג הצעדים אשר יכולים להוות גשר ולהרבות את האחדות” מציין נשיא וראש רשת מוסדות “אור תורה סטון”, הרב דר’ כתריאל ברנדר, “כרשת אשר בבסיס פעילותה עומד חזון השילוב בין – אדם, תורה וחיים – אנו סבורים כי בכוחם של התורה ובית המדרש להיות הדבק אשר מחבר בין חלקיה של החברה הישראלית, על מנת להבטיח את המשך חיינו המשותפים כאן יחד”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}