חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לראשונה – מדרשה מעורבת של דתיות וחילוניות

1דווקא בימים אלה של מחלוקת ושסעים קשים,  עושה את צעדיה הראשונים מדרשה חדשה, אשר לראשונה ילמדו במסגרתה זו לצד זו בנות דתיות וחילוניות. המדרשה, אשר שמה “המדרשה הישראלית”, תפעל בפרדס-חנה כחלק מ30 מוסדות הרשת ‘אור תורה סטון’.

במסגרת המדרשה הישראלית, אשר הוקמה ביוזמתו של ראש מדרשת או”ת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, ילמדו

%D7%90%D7%91%D7%99%D7%98%D7%9C %D7%95%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%A8 %D7%A9%D7%9C%D7%95 3
אביטל וילנר שלו

צעירות מכל גווני החברה הישראלית, אשר נמצאות לפני שירות צבאי או לאומי, ולאחר סיום הלימודים ימשיך צוות המדרשה ללוות את הבוגרות במהלך שירותן. בבית המדרש יערכו חברותות והרצאות, אשר יעסקו בהגות יהודית וישראלית וסוגיות של רוח, ציונות, פילוסופיה וזהות יהודית וישראלית. “הרצון והחזון העומד בבסיס פעילותה של המדרשה הוא יצירת שפה יהודית ישראלית מתוך שיח שוויוני ומכבד, בו כל דעה נשמעת וכל תובנה חשובה, כך שכל אחת יכולה להביא את עולמה” מסבירים במדרשה. בכך, תשתלב המדרשה כחלק מפעילותו של ארגון יחד – יהדות ישראלית בקהילה ע”ש מוניק ומרדכי כץ, המוביל מזה 20 שנה תהליכים קהילתיים ברחבי הארץ על מנת להביא להידברות והיכרות בין כלל המגזרים בחברה הישראלית.

גם בגזרת צוות המדרשה, ניתן יהיה לראות את שילובם של הציבורים השונים. בראש המדרשה תעמוד אביטל וילנר מהמגזר הדתי, כשלצידה גברת אסתר הורביץ הבאה מהמגזר החילוני. וילנר-שלו מחנכת ומורה לתנ”ך לשעבר, אשר עוסקת כיום בהנחיית קהילות מורים ובפיתוח תוכן פדגוגי ומלמדת בבית מדרש לנשים. מאיר-הורביץ מחנכת ומורה לתנ”ך אף היא, שעוסקת ומלמדת בשנים האחרונות ספרות, מחשבת ישראל, זהות וחברה בישראל.

“השאיפה שלי היא להפוך את אוצרות ארון הספרים היהודי למרחב של בית עבור כל אחת ואחת מתלמידות המדרשה” מסבירה אביטל וילנר-שלו, “יש כוח גדול בללמוד עם מי ששונה ממני, למרות, ואולי בגלל, הפערים שמאפשרים לנו ללמוד זה מעולמו של זה. המטרה היא להיות בית לחיים המשותפים יחד, מתוך מקום של שיח למציאת הדרך להבנות משותפות, אשר בו בזמן יכיל ויכבד את הרקע ואורח החיים של כל אחת ואחת”.

%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%A8 %D7%94%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A5 e1710067834212
אסתר מאיר הורביץ

“החזון שלנו הוא לייצור הזדמנות להעמקת הזהויות השונות בתוך המדרשה, לריבוי הקולות ולפיתוח קול נשי, עצמתי וייחודי” מוסיפה אסתר מאיר-הורביץ, “מקום שעוסקים בו, מתוך בחירה, ברוח על כל היבטיה. השילוב בין צעירות דתיות לחילונית, דווקא בימים בהם אנו חיים, והלימוד המשותף בבית המדרש, אשר בבסיסו עומד שיח של מחלוקת, יאפשר מפגש חשוב בין זהויות, שהוא המפתח לשיקום החברתי”.

“אל מול השסעים הולכים ומתרחבים בחברה הישראלית, קיומה של מדרשה אשר תשמש בית לנשים צעירות דתיות, מסורתיות וחילוניות, היא מסוג הצעדים אשר יכולים להוות גשר ולהרבות את האחדות” מציין נשיא וראש רשת מוסדות “אור תורה סטון”, הרב דר’ כתריאל ברנדר, “כרשת אשר בבסיס פעילותה עומד חזון השילוב בין  – אדם, תורה וחיים – אנו סבורים כי בכוחם של התורה ובית המדרש להיות הדבק אשר מחבר בין חלקיה של החברה הישראלית, על מנת להבטיח את המשך חיינו המשותפים כאן יחד”.

 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}