חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת בהר: גאולה – ראויים או לא ראויים

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

מאז פרוץ המלחמה כולנו מחפשים גיבורים. אל מול האסון והאכזריות, אנו תרים אחר אלה שיוכלו לשמש כמקור השראה, להניע אותנו קדימה, לגרום לנו לראות את הטוב שבאדם ובעצמנו, ולקדם אותנו אל עבר הגאולה. החיילים והאזרחים הגיבורים שנלחמו בחירוף נפש כדי להציל חפים מפשע במהלך המתקפה. אלפי הישראלים המשרתים בחזית לצד יהודי התפוצות שסיכנו את עצמם כדי להפגין את תמיכתם במולדתנו. כל מי שעצר הכול כדי לעסוק במלאכת זיהוי הגופות, בשיכון מפונים, בחיבוק משפחות החטופים ומשרתי המילואים, בעיבוד האדמה, בהשתתפות בהלוויות, בטיפול בפצועים ועוד. כל אחד שעושה את חלקו מותיר את חותמו על כולנו, מחזק ומעודד אותנו שעתיד טוב יותר עוד יבוא בעקבות הימים הקשים שאנו עוברים.

בפירושו לפרשת השבוע מוצא ר’ חיים בן עטר, הידוע בכינויו “אור החיים”, התייחסות לצדיקים המזרזים את בוא הגאולה. בתורה (ויקרא כ”ה:כ”ה-כ”ח) מתואר מצב שבו בעל אדמה חווה קשיים כלכליים ונאלץ למכור חלק מנחלתו. בנסיבות האלה על קרוב משפחתו לשמש לו כ”גואל” ולרכוש ממנו את החלקה על מנת שתישאר בתוך המשפחה. אם אין גואל בנמצא או שקרובי משפחתו אינם מעוניינים לקנות ממנו את נחלתו, אזי יכול הוא למוכרה לאחר – אך רק עד שנת היובל שבמהלכה חוזר כל הרכוש לבעליו המקוריים.

לדברי ר’ חיים בן עטר, הפסוקים האלה אינם מכילים רק הנחיות עבור מי שמתמודד עם קושי כלכלי; לטענתו יש לקרוא אותם באופן מטפורי המציע “עניין גדול והערה ליושבי תבל”. על פי הדימוי, חלקת האדמה היא ארץ ישראל וירושלים במרכזה, בעוד שהיהודי שירד מנכסיו, הוא למעשה עם ישראל, שרוחניותו פחתה והוגלה מארץ הקודש תוך איבוד חירותו. ברגע שכזה מתפקידם של ה”גואלים” – קרי, צדיקי אותו הדור הנחשבים ל”קרוביו” של הקב”ה – להחיש את הגאולה באמצעות מנהיגותם ומעשיהם ובכך להשפיע על חיי בני עמנו. יתרה מזאת, אומר ר’ חיים בן עטר, גם אם לא יימצא גואל מקרב הצדיקים, יראה הקב”ה את סבלו של עם ישראל ובסופו של דבר תגיע שנת היובל, דהיינו קץ הגלות, גם אם לא ניתן יהיה לזקוף די לזכותו של עם ישראל.

נראה, אם כן, כי שתי דרכים הן שמובילות לגאולה השלמה: ההזדמנות המנוצלת על ידי הצדיקים כדי להחיש את גאולת עמם ואותו מועד עתידי שבו יגיע סבלנו אל קצו.

אם נביט סביב, נוכל לומר בוודאות שהגיעה עת הגאולה. צדיקים רבים מספור השונים אלה מאלה בגילם, באורח חייהם ובשיוכם הדתי צברו זכויות רבות לטובת עמנו באמצעות דאגתם הבלתי-פוסקת לרווחתם של אחיהם ואחיותיהם. צדיקים אינם רק אותם יהודים שבאופן רשמי מקיימים תרי”ג מצוות. מדובר גם במי שמוכן להניח את רצונותיו האישיים בצד ולהתמקד ברווחתו וגאולתו של עמו.

בשבוע שעבר הזדהיתי את אבידן בית יעקב מדבר בערוץ 12 לפני שנקבר בנו רועי שנפל בעזה לאחר שנורה בשוגג על ידי טנק של כוחותינו. אבידן ציין ש”החיילים שבטנק [שירה על המבנה שבו שהה בנו] הם צדיקים. זו מלחמה, אין לי טיפה ביקורת אליהם… אני מחבק אותם והמפקדים שלהם צריכים לחבק אותם; אחרי שתיגמר המלחמה והם יסיימו את המשימה שלהם – לא לפני – הם מוזמנים לבוא לבקר פה ולא נשאל שאלות קשות, אנחנו נחבק אותם”. 

הסבל שאנו עוברים בחודשים האחרונים, שמתווסף לסבל שעבר עמנו באלפיים שנות גלותו, בהחלט די בו. לא משנה באיזו דרך משתי הדרכים, בין אם הקב”ה סבור שאנו ראויים או שאין אנו ראויים, כולנו מוכנים כבר לגאולה השלמה, לאמץ אל לבנו את “היום שאחרי” שבו יהיה עם ישראל מאוחד ויימצא מזור למכאובנו.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}