חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוקדש לזכרו של סרן (מיל’) אריאל וולפסטל ז”ל, בוגר אהוב של תיכון ‘אור תורה דרך אבות’, ולזכרם של כל חיילנו שנפלו השבוע על קידוש השם בהגנה על העם והארץ. אנו מחבקים וכואבים עם אשתו של אריאל, ספיר (בוגרת ‘אור תורה נווה חנה’); הוריו וולי וחלי; וכל המשפחה.

יהי זכרם של כל הנופלים ברוך.

פרשת בשלח: הדרך הארוכה והמפותלת

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

״עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה״

המסלול הקצר ביותר בין שתי נקודות הוא קו ישר. על פי ההיגיון, כשיצאו בני ישראל ממצרים, המסלול המהיר ביותר בדרכם לארץ ישראל צריך היה להיות קו ישר החוצה את חלקו הצפוני של מדבר סיני ומוביל היישר לנגב. אך כשמתחילים הם במסעם בתחילת פרשת בשלח, מכוון ה’ את עם ישראל דרומה לכיוון ים סוף, ומאריך את המסלול.

כשבני ישראל מגיעים לים סוף, רודף אחריהם צבא מצרים. הוא מדביק אותם במהירות, החשש לחייהם כבד, ובדיוק אז קורה נס; הים נבקע לעיניהם ומאפשר להם ללכת בתוכו ביבשה. סביר היה להניח שהשביל שייווצר יהיה בקו ישר ויחצה את הים היישר מן החוף המערבי מזרחה לכיוון מדבר סיני. אך למרבה התדהמה, הרמב”ם (בפירושו למשנה אבות ג:ד), התוספות (ערכין ט”ו ע”א, ד”ה “כשם”) ואבן עזרא (שמות י”ד:י”ז) הסיקו שהיהודים יצאו מים סוף באותו צד שממנו נכנסו! כשאנו קוראים את הפסוקים המתארים את מסעם של בני ישראל בחומש במדבר (ל”ג, ז’-י’), אנו רואים שלשון היבשה בים סוף יצרה למעשה חצי גורן והחזירה את בני ישראל לאותו חוף שממנו נכנסו לים.

%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%9F e1706080245644

מדוע, אם כן, מוביל ה’ את בני ישראל במסלול הזה, שעל אף היותו פלאי כלל לא קיצר את דרכם?

לעתים קרובות המסע עצמו חשוב יותר מהיעד. אפשר ללמוד כל כך הרבה מהדרך עצמה. תלאות הדרך מעצימות את יכולות ההתמדה שלנו. לאורך המסע באפשרותנו לחדד את ההערכה שאנו חשים אל מול הדברים המשמעותיים באמת בחיינו. היעד לעולם איננו מובטח, אך הערכים וסדרי העדיפויות שאנו מביאים איתנו למסע דווקא כן מובטחים, וכמוהם הערכים וסדרי העדיפויות שאנו מגבשים לאורך הדרך.

כמה זמן ייקח עד שננצח במלחמה הזו? איך נראה בכלל הניצחון? אין איש יודע. הפרק בתולדות העם היהודי שבו אנו חיים היום אינו אלא מסע אישי ולאומי נוסף, סטייה מאתגרת מהדרך שחשבנו שבה אנו הולכים. אבל כדאי לעצור לרגע ולחשוב על הערכים שהבאנו עמנו למסע הזה בעודנו חותרים לניצחון. היינו עדים לכך שהמדינה כולה, ועמה יהדות העולם, מתאחדת ועושה כל שביכולתה כדי לסייע לזולת. ראיתי חיילים שמחויבותם זה לזה הייתה כה גדולה עד כי סיכנו את חייהם כדי להגן על רעיהם.

הדרך המתעתעת ורבת המהמורות שבה אנו הולכים לימדה אותנו רבות על השמירה על הסולידריות ועל סדר העדיפויות הלאומי שלנו. קרנה של הציונות ירדה הן בארץ והן בתפוצות. בחוגים מסוימים לא נחשבת ל”נאור” אם העלית את המילה על דל שפתיך. אך כעת המונח עצמו והנאמנות לאידיאל שהוא מייצג הפכו לקריאה מגבשת. התלוננו על סדר העדיפויות של הדור הצעיר. אך במהלך המסע הזה נוכחנו לדעת עד כמה הצעירים שלנו אמיצים ושאין הם אנוכיים כלל.

הערכים שאנו מביאים אל המסע מעצבים את השקפת העולם ואת רוחה של ארצנו. לעולם לא היינו מבקשים לעצמנו את הזוועות שהביאו אותנו עד הלום, ואנו מתפללים שהאתגרים יבואו אל קיצם. אך לאורך הדרך התחזקו ערכינו והתגברה אמונתנו. פעמים רבות בעבר יצאנו למסע ובסופו תמיד גילינו שאנחנו חזקים יותר ושחוסננו איתן. וזו הסיבה שעם ישראל אף פעם לא מפחד מדרך ארוכה ומפרכת. מאחל לכם את ברכת הדרך. נסיעה טובה – תשמרו על עצמכם.

שבת שלום 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}