חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת שמות: עלייתו של משה

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

מנהיגות מגיעה עם סיפור רקע. משה לא מופיע פתאום משום מקום ומושיע את עם ישראל. פרשת שמות מספרת לנו את סיפור התפתחותו האישית של משה וצמיחתו לכדי המנהיג שיהפוך להיות. הסיפורים האלה על שנותיו המוקדמות מעצבים את תפקידו בגאולת בני ישראל ומהם אנו למדים על התכונות המוסריות הדרושות למנהיג דגול.

מכיוון שגדל בבית פרעה, נחשף משה לעולם שמעבר לארמון המלך רק כשהוא כבר עלם בוגר. הוא עד לתקרית שבמהלכה נוגש מצרי מכה עבד עברי ומתערב מיד כדי להושיע את חסר הישע.

למחרת (“ביום השני”) הוא עד למריבה נוספת, הפעם בין שני יהודים. הוא מתעמת עם המכה ודורש ממנו שיצדיק את מעשיו, הפעם במילים, ולא בכוח, בשם קידום הצדק.

לבסוף הוא נס למדין ומגלה שם מיד עם הגעתו שבנות יתרו אינן מורשות לגשת לבאר שממנה הן מעוניינות לשאוב מים עבור עדריהן. ללא היסוס, ולמרות שהוא חדש באזור, ולמעשה הנו זר גמור, מזהה משה עוול שנגרם לאחרים ונחלץ לעזרת הנפגעים. 

בספרה “עיונים חדשים בספר שמות” טוענת רבנית נחמה ליבוביץ’ ששלוש התקריות הללו משקפות שלושה אבות טיפוס של התפתחות מוסרית. על מנת לזכות בתואר גואל ישראל על משה להגן על יהודי מפני פגיעה חיצונית, להתמודד עם השסע הפנימי בין היהודים ובין עצמם, ולתמוך באדם מבחוץ בעת צרה תוך הרחבת גזרת הצדק אל מחוץ לגבולות עם ישראל. רק כאשר עבר את שלושת ה’מבחנים’ הללו, נמצא מתאים לתפקיד מנהיג העם. 

גם היום אנו מתמודדים עם אותם שלושה מבחנים עצמם. אתגר ההתייצבות מול אלה המבקשים לפגוע בנו והמייחלים להשמידנו כליל, בין אם מקום מושבם הוא במזרח התיכון או ברחבי העולם כולו; אתגר ההתמודדות עם הפילוג ששב ומתגלה בקרבנו; והאחריות לצאת נגד כל צורת דיכוי ולפעול למען הצדק בכל מקום שהוא בעולם. 

אם נשמור על הישרדותנו הפיסית, על הסולידריות הלאומית שלנו ועל נאמנותנו לאתוס ההלכתי, אין לנו אלא להכיר בכך שפעמים רבות מחויבותנו לאותם תחומי אחריות חופפת ובו-זמנית. 

מזה שלושה חודשים אנו עדים לנכונותם של בני עמנו להתייצב אל מול האתגרים תוך לחימה נועזת נגד איום חיצוני חסר-תקדים, התגברות על שסעים חברתיים קריטיים ונקיטת צעדים יוצאי-דופן להימנעות מפגיעה באזרחים שלא לצורך.

אך הדרך שלפנינו עוד ארוכה ומפרכת ויידרשו נחישות עצומה ואומץ לב רב להתמיד בה.

למרות הקושי נפעל לאורו של משה רבנו, שהוביל אותנו בעבר משעבוד ומסבל לחירות ולגאולה, ונשאב מדמותו את ההשראה הדרושה לעשות זאת כעת בשנית.

שבת שלום 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}