חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת צו: דניאל פרץ ז”ל – הגשר החי בין פורים לפסח

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

אנו נמצאים בין שני חגים, פורים ופסח, שסיפוריהם שונים מאוד זה מזה. בסיפור הפותח של העם היהודי ממלא ה’ תפקיד מרכזי –  מפעיל ניסים החורגים מחוקי הטבע, החל מנהר שמימיו הופכים לדם ועד לים שנקרע לשניים, ומשקפים את אופיו הפלאי של הרגע הזה בתולדות העם. ה’ ממלא בסיפור תפקיד מרכזי ועיקר התקדמותה של העלילה נזקף לזכותו. אין פלא ששמו של משה נעדר מן ההגדה (מלבד אזכור בודד בתוספת מאוחרת לטקסט של ההגדה). בסַפְּרנו מדי שנה את סיפור יציאת מצרים, ה’ הוא שמוציא את בני ישראל ממצרים ואף מתווך אנושי אינו זוכה בו להכרה.

בסיפור פורים, לעומת זאת, הנמנה על האירועים המאוחרים ביותר המוזכרים בתנ”ך, ושאותו מכנה הגמרא “סוף כל הניסים” (מסכת יומא דף כ”ט ע”א), ההיפך הוא הנכון. במגילת אסתר, ה’ הוא שנעדר, שכן האל אינו מוזכר בה אפילו פעם אחת לאורך הטקסט כולו, וההתמקדות כולה היא בשחקנים האנושיים, כולל שמה של המגילה. על פניו סיפור פורים אינו מתאר אלא השתלשלות של אירועים פוליטיים שבמהלכה עולה בידי הדמויות המרכזיות לרקום תוכנית להצלת עם ישראל.

לפנינו, אם כן, שני מודלים של גאולה – מודל פסח ומודל פורים – המתוארים בספרות הקבלית כ”אתערותא דלעילא” – התעוררות של מעלה – וכ”אתערותא דלתתא” – התעוררות של מטה. בפסח, אלוקים שבשמים פועל בדרמטיות בשמנו ומביא לגאולה, במהלך שכיוונו מלמעלה למטה. אך ישנם רגעים לאורך ההיסטוריה היהודית, כגון פורים, המתאפיינים בהתעוררות של מטה, כלומר גאולה שבאה מן השטח, מלמטה למעלה. ישנם רגעים שבהם אנו, עם ישראל, בהשראת הקב”ה, לוקחים את העניינים לידיים שלנו  ומביאים לגאולת עמנו.

בשני פרקי החגים הללו בתולדות עם ישראל ישנם אלמנטים משותפים של מצוות המחברות בין שתי החוויות. את שניהם אנו חוגגים באמצעות נתינה. בפורים, שזה עתה חגגנו, היו אלה המתנות לאביונים ומשלוחי המנות – שתי מצוות שתכליתן הפצת השפע בקהילה. בדומה לכך, עוד בטרם נחגג חג הפסח, אנו נוהגים לחלק קמחא דפסחא – צדקה שנועדה לסייע למי שחווה קושי כלכלי להיערך לקראת החג. יתרה מזאת, ליל הסדר נפתח בהזמנת כל הרעבים (“כל דכפין ייתי ויכול”) ואילו את קורבן הפסח עצמו מותר לאכול רק בחבורה המתאספת יחד לצורך אכילתו וקיום יתר מנהגי החג.

נראה, אם כן, ששני סוגי הגאולה, אתערותא דלעילא ואתערותא דלתתא, מניחים כתנאי מקדים את נכונותנו לדאוג לסובבים אותנו. בכוחה של הסולידריות לבדה להוביל אותנו להשגת גאולתנו, ורק האחדות בעם תעורר את רצון הקב”ה ותביא להתערבות אלוקית. בכל עת שאנו חוגגים את גאולתנו, עלינו לפתוח בראש ובראשונה בהתאספותנו כקהילה וביצירת תרבות של אחדות, חסד ושיתוף פעולה בקרב כלל ישראל.

ישנו עקרון הלכתי המדגיש את המעלה שבהזדרזות לקיום מצוות – “זריזים מקדימים” (פסחים דף ד ע”א). על פיו ראוי היה, אולי, לחגוג בשנה מעוברת את חג הפורים דווקא באדר א’. ובכל זאת, אנו מעכבים בכוונה את חגיגות הפורים עד לחודש אדר ב’ על מנת שיחולו בדיוק חודש לפני חג הפסח, וזאת על מנת להדגיש כי לשני החגים מהות רוחנית משותפת: גאולת עמנו הנחגגת באמצעות פסיקה הלכתית הנוגעת לדאגה לזולת.

בשבעה על דניאל פרץ ז”ל בנם של הרב דורון ושלי פרץ, שלאחרונה התגלה כי נרצח בשבעה באוקטובר בעת שהגן על היישובים שהותקפו והובא למנוחות בשבוע שעבר ציינתי שהתפילות על הקרבתו של דניאל משקפות את הסולידריות ותחושת הערבות ההדדית בכלל ישראל המהוות תנאי מקדים לגאולתנו. ניתן לחוש בימים אלה באתערותא דלתתא, בגאולה שנובעת מהסערה שבקרבנו ומנחישותנו לפעול כעם, שהובילה נשים וגברים כאחד לגילויי גבורה שלא ייאמנו בחזית בעזה וגם בצפון. היא הביאה גם לגילויי נדיבות עצומה של תכלית ורוח בקרב הקהילות היהודיות בכל רחבי הארץ ובתפוצות.

דניאל ז”ל היה התגלמות ערכי הגבורה ואתערותא דלתתא במחויבותו לשרת את מדינתו ולהגן על עם ישראל עת לבש בגאווה את בגדי הכהונה של צבא ההגנה לישראל והציל מאות. במחויבותנו לסייע בהחזרת כל החטופים הביתה והשבת כל גופות היקרים לנו, מטרה שטרם הושגה, עסקנו כולנו בתפילות ובמעשי חסד בשמם ועלינו להמשיך ולעשות כן. כפי שאמרנו יחד את תפילת שמע ישראל כולנו ביום חמישי האחרון עם יהודים מרחבי העולם, כך אנו ממשיכים לקוות שכאשר אנו  הולכים ומתקרבים אל חג הפסח, רוח הסולידריות של עם ישראל וגבורתם של חיילים כמו דניאל ז”ל יעוררו את רצון ה’, את אתערותא דלעילא, למהר ולהביא את שובם של כל החטופים ולהכות מכת הרס מכרעת באויבינו.

יהי דניאל בן הרב דורון ושלי, וכל מי שמסר את נפשו  בפעולות של גבורה עילאית, לברכה על כולנו ולגשר חי שבעזרתו תגיע הגאולה השלמה.

שבת שלום 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}