חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת וישב/חנוכה: למצוא ניסים באפלה

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

השנה, חג החנוכה מרגיש אחרת. תבוסתם של אויבינו בימי המכבים שנלחמו נגד היוונים נדמית רחוקה בחג הזה. בעודנו מדליקים שלהבות רועדות כשאנו עדיין שרויים בעלטת פרעות השבעה באוקטובר, בליבנו צער וכאב על  136 בני ערובה מגיל 10 חודשים עד 83 שעדיין מוחזקים בעזה ועל נופלים כה רבים שאיבדנו, כיצד נוכל לשמוח? כיצד נחגוג את חג החנוכה השנה?

באופן יוצא דופן מתלווה להדלקת נרות החנוכה אמירתן של שתי ברכות (שלוש בערב הראשון). לאחר הברכה השגורה על קיום המצווה, אנו מוסיפים את ברכת “שעשה נסים” ומודים לקב”ה על הפלא שחולל “בימים ההם בזמן הזה”. אך אם נבחן היטב את הנוסח הברכה שעשה נסים” המופיע במשנה תורה לרמב”ם (הלכות מגילה וחנוכה ג:ד) נגלה שבכמה מן הכתבים מופיעה גרסה שונה: “בימים ההם ובזמן הזה”. באמצעות אות אחת נוספת מעניקות המהדורות הללו של כתבי הרמב”ם משמעות חדשה לגמרי לברכה: כשם שקרו ניסים אי אז בימים, כך ממשיכים הם לקרות סביבנו, בימינו.

השנה, בהשראת הניסים שכולנו היינו עדים להם, אאמץ את הגרסה החלופית של הברכה ואודה לקב”ה על הנפלאות המקיפות אותנו “בימים ההם ובזמן הזה”. 

השבועות האחרונים היו בהחלט קשים מנשוא עבור משפחות הנרצחים והחטופים, עבור הנופלים, הפצועים והמפונים, עבור החיילים המשרתים בכל פינה בארצנו ועבור כל עם ישראל. אך גם בתוך האפלה הזו, מאיר אור גדול  של עזרה הדדית, התנדבות ואחדות. השנה אני חוגג את נס הסולידריות. מיזמים והתארגנויות הוקמו בן-לילה על ידי אזרחים בהיקפים שלא נראו כמותם בכל תולדות המדינה. ארוחות חולקו, תושבים התארחו בבתי אחרים, ואלפי מילואימניקים, 130% ממקבלי צו 8 (כלומר גם אנשים שלא קבלו צו 8 פורמלי) התייצבו לשרת. כמות התרומות – מזון, ביגוד, צעצועים, הסעות, ביקורים, חיבוקים, ציוד צבאי, תרופות ועוד –שהוצעו לנזקקים עצומה. הנחישות הקולקטיבית שלנו אל מול הזוועות היא נס בפני עצמו, ומזכירה לנו מה אנו מסוגלים להשיג כשאנו מאוחדים.

אני חוגג גם את נס הגבורה. אל מול זוועות השבעה באוקטובר, גיבורים כה רבים קמו להגן על אחינו. אני נושא עמי את זכרו של בוגר אור תורה סטון אלחנן קלמנזון זצ”ל שנסע מיוזמתו עם אחיו ואחיינו לקיבוץ בארי בבוקר שבת שמחת תורה והצליח יחד איתם להציל עשרות נפגעים. אני חושב על ענר אליקים שפירא זצ”ל שהגן על קבוצת אנשים ששהו במיגונית כשזרק החוצה רימוני יד שהושלכו על ידי מחבלים פנימה במטרה להרוג את כל מי שהצטופף בה, ואף נשכב על האחרון שבהם כדי לספוג את ההדף ולהציל אחרים. בה בעת אני חושב גם על מי שממשיך לחגוג את החיים, כמו אחותו של ענר, שהתארסה בשבוע שעבר ומפגינה אומץ אדיר להמשיך הלאה למרות הכאב והצער. בחג החנוכה הזה אני שטוף באור הגבורה של חיילינו -ובהם רבים מבני ובנות משפחת אור תורה סטון, ואומץ לבן של משפחותיהם ושל כל מי שמתחזק את העורף, שכן מדובר במתנה אלוקית שאינה פחותה בגדולתה מגבורת המכבים.

ואני חוגג את המדינה הזו, ואת המשמעות של חיים במדינת היהודים במאה ה-21. גם לאחר הטבח הגדול ביותר שנעשה ביהודים מאז השואה, אסור לנו לשכוח כמה שפר עלינו גורלנו. לעולם לא נושמד עוד, כי יש לנו מדינה משלנו ואנו נחושים להגן עליה. לחזות בשובו של עם ישראל למולדתו הקדושה זהו נס שאותו אנו חיים כל יום, והוא מהווה את הבסיס לביטחוננו בימים אלה של חוסר וודאות.

בימים ההם ובזמן הזה. בתוך הצער והפחד, אנו מוקפים בניסים, בדיוק כפי שאירע בימים ההם. כמו המכבים, גם אנו מתמודדים עם איום מאתגר אך נחושים ומסורים לצדקת דרכנו. בעודנו ממשיכים הלאה אל לנו לשכוח את הניסים הללו, אלא לאפשר להם לעורר בנו השראה ולעודד אותנו להתמיד, עד שאפלת הרגע הזה תתפוגג באמצעות אור גדול ומאיר. לא משנה מה יקרה, נוכל לעבור זאת יחד.

שבת שלום וחנוכה שמח

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}