חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוקדש לזכרם של רס”ב (מיל’) יובל ניר ז”ל ורס”ן (מיל’) יצהר הופמן ז”ל, בוגרים אהובים של ישיבת ‘אור תורה נווה שמואל’ שנפלו בקרבות בעזה, ולזכרם של כל חיילנו שנפלו השבוע על קידוש השם בהגנה על העם והארץ. אנו מחבקים וכואבים עם אשתו של יובל, אילה, ילדיהם אלון, שחר, עופרי, יגל ורועי והוריו לצי ועמוס; ועם אשתו של יצהר, זוהר, ילדיהם בארי והראל, והוריו לאה ויונה. יהי זכרם ברוך.

פרשת יתרו: לשמוע את כל הקולות

הרב ד”ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון

RKB head shot e1683463889951

מעמד הר סיני מגיע לקיצו. עשרת הדברות המפרטות את מתווה הברית בין ה’ לעם ישראל כבר נאמרו מפי הקב”ה. בעוד הרגע הקדוש והחד-פעמי הזה מתקרב לסיומו, חוזים בני ישראל המכונסים יחד למרגלות ההר בבלתי-אפשרי. “וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת” (שמות כ’, ט”ו). איכשהו מצליחים בני ישראל העומדים בהר סיני להבחין בקולות הרעם והברק, מראה חסר-תקדים שרש”י (ד”ה “רואים”) מתאר בנחרצות כך: “רואין את הנשמע שאי אפשר לראות במקום אחר”. מדוע משלב הקב”ה במערכה של מתן תורה את האירוע המופלא הזה?

תרגום יונתן בן עוזיאל, התרגום העתיק של התורה לארמית, מציע קריאה שונה של הפסוק בתורה שעשויה לשפוך אור על רגע הסיום של מתן תורה ועל תפקידה של התופעה שאירעה בו. הוא כותב: “וכל עמא חמיין ית קלייא היך הוו מתהפכין בשמעהון דכל חד וחד”, ובעברית “וכל העם רואים את הקולות איך היו מתהפכים באוזניהם של כל אחד ואחד”. כשנדם הרעם והאש השמיימית נמוגה, הביטו בני ישראל אלה בפני אלה וחיפשו את השתקפות החוויה שזה עתה חוו, אלא שבאותו רגע של ביחד, גילו הם לתדהמתם שכל אחד מהם שמע את הקולות אחרת!

מובן שיונתן בן עוזיאל לא ניסה להציע שכל אחד מהם שמע דיברות אחרים – עשרת הדיברות כתובים במפורש בתורה. ובכל זאת מתברר שה’ תיקשר עם כל אחד ואחת מבני ישראל בהר סיני באופן שונה, והעניק לו או לה קול אחר או נקודת מבט שונה בהתאם לנטייה הרוחנית הייחודית להם. בעת אמירת הדיברות פקח הקב”ה את עיני העם וגרם להם להבחין כיצד שמעו את אותו הדבר בדרך הייחודית להם. למעשה ביקש ה’ להראות, עוד במעמד הר סיני, שעל אף שהתורה שנתן היא אותה תורה לכולנו, כל אחד ואחת מאיתנו נדרש לגשת אליה ואל חסינו עם הקב”ה באופן שמשקף את האישיות שלנו ואת כישורינו הרוחניים הייחודיים. “וכל העם רואים את הקולות” – כל אחד הצליח למצוא את הקול הייחודי שלו המבשר על האופן המיוחד שבו יתחבר לקב”ה ולרוחניות של החוויה הדתית.

החודשים האחרונים אכן הדגישו את הרעיון הזה שלכל אחד מאיתנו יש את הדרך שלו, את הקול שלו, בעבודת ה’ ובתרומה לעם ישראל. בעקבות אירועי השבעה באוקטובר והמלחמה שפרצה, אנשים מצאו את הדרך לרתום את כישוריהם, כישרונותיהם ויכולותיהם הייחודיים לקיום המצווה הבסיסית של הצלת וחיזוק עם ישראל.

לצד חיילי הסדיר והמילואים המשרתים בחזיתות, אנשים רבים כל כך תרמו את חלקם למאמץ הכולל. בנות הזוג שמילאו את כל התפקידים בבית במשך חודשים ארוכים; הסטודנטים שלימדו ילדים מפונים וסייעו לחקלאים בקטיף היבול – ירקות ופירות הדר – לפני שיהיה מאוחר מדי; אזרחים מכל סוג ומגזר השתתפו בטקסים מלאי תקווה ובלוויות רוויות בצער, ערכו סעודות על האש מעודדות, וידאו שעסקים ממשיכים להתקיים למרות הקשיים הכלכליים, ואספו מזון, בגדים, ספרים, מצעים, צעצועים, ארונות ואין-ספור פריטים אחרים עבור משפחות המפונים; ויהודים מכל קצוות תבל תרמו כספים בנדיבות למספר הצרכים והמטרות ההולך וגדל, ואפילו הגיעו ארצה כדי לעזור בכל המאמצים שהוזכרו או פשוט להעניק חיבוק.

גם אל מול הזוועות והיגון הניבה המלחמה הזו רגע מכונן כמעמד הר סיני; רגע שבו התאחדנו כעם. שמענו את הקריאה, כל אחד מאיתנו בקול הייחודי לו, לתרום באופנים המתאימים לו ביותר. כאשר אנו מאגדים יחד את המחויבות המשותפת לכולנו, המתבטאת בחוזקות הייחודיות לנו, אנו מצליחים להתגבר ואפילו להפוך לחסינים יותר מאי פעם, במיוחד בימים מאתגרים אלה. בנוסף עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת לצאת חוצץ נגד כל גילויי פילוג שהחלו לצוץ לאחרונה.

והחזון הזה לא יכול להאיר את דרכנו רק בעת מלחמה, שכן הוא תמיד ביסודה של קהילה דתית תוססת. בעוד אנו מקדמים ומעודדים את קיום המצוות המשותפות לכולנו, אנו נדרשים עוד ממעמד הר סיני -“רואים את הקולות”- לגלות מהי הדרך המיוחדת שלנו לעבוד את ה’. אילו מחוקי התורה – שבת, צדקה, כשרות, תפילה, דיני שכר ועוד – נקיים בהתלהבות יתרה על מנת לחזק את הקשר העמוק שלנו עם הקב”ה?

בעודנו מתנסים ומגבשים את הדרכים המיוחדות לנו בעבודת ה’, מזכירה לנו פרשת השבוע לציין ואף לחגוג את הדרכים השונות שבהן הולכים הסובבים אותנו במסעותיהם הדתיים. כי מיונתן בן עוזיאל אנו למדים שהתורה היא השלם שנוצר מפסיפס הקולות השונים והזהויות השונות של כולנו.

שבת שלום 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}