Search
Close this search box.

YNET LOGO

אורוגוואי: השר היהודי ביקש – בתי הכנסת ייפתחו מחדש

הממשלה קבעה כי החל מסוף השבוע יוסרו חלק מההגבלות שהוטלו על מבני תפילה עם התפרצות הקורונה, אך ההחלטה בוטלה והשרים הצביעו מחדש על פתיחה כבר מחר – לטובת קבלת השבת של היהודים. הרב הראשי במדינה: “בעולם המגיפה גרמה לאנטישמיות – כאן אנחנו מקבלים יחס מדהים”

קובי נחשוני 18.06.20

Max Godet and Ministers in Uruguay
הרב מקס גודט (שלישי מימין): “תמיד מתקיים בינינו כבוד הדדי”                      קרדיט צילום: פדריקו גוטיירז

היהודים חוזרים לבתי הכנסת: התפרצות הקורונה בעולם הביאה איתה גם גל אנטישמיות, כאשר יהודים מואשמים בהפצת הנגיף, אבל יש מקומות שבהם האויב המשותף מצליח דווקא לקרב לבבות. נשיא אורוגוואי, לואיס לאקאז’ה פו, החליט להקדים ביממה את פתיחת מוסדות הדת שתוכננה לסוף השבוע, וזאת על מנת לאפשר לקהילות היהודיות לשוב לבתי הכנסת כבר מחר (יום ו’) ולקיים בהם תפילות וטקסי קבלת שבת.

במסגרת החזרה לשגרה מהסגר למניעת התפשטות הקורונה, קבעה הממשלה בישיבתה האחרונה כי ההגבלות על פתיחת מבני הדת וההתכנסות בהם יוסרו ב-20 לחודש. אלא שלאחר ההצבעה ביקש אחד השרים, איזק אלפי, בעצמו ממוצא יהודי, להקדים זאת לטובת בני קהילתו – ומזכיר הנשיא נעתר וביטל את ההחלטה המקורית.

השרים הצביעו שוב ודעתו של אלפי התקבלה. לפי ההנחיות החדשות יוסרו רק חלק מההגבלות על בתי הכנסת ותותר תפילה למשך 45 דקות לכל היותר, בהשתתפות מספר מצומצם של אנשים ועם חובה לשמור על ריחוק בין המתפללים ולעטוף מסכות.

באורוגוואי חיים כשלושה מיליון אזרחים, רובם נוצרים, וגם כ-15 אלף יהודים. הנשיא החדש, לואיס לאקאז’ה פו, נחשב כאוהד הקהילה, ולקראת טקס ההכתרה שלו אף ביקש מרב המדינה לתקוע בשופר במעמד – כפי שהיה כשאביו, שכיהן אף הוא כנשיא, נכנס לתפקיד. עם תחילת משבר הקורונה יזם לאקאז’ה פו פורום משותף של ראשי הדתות במדינה כדי לפעול בשיתוף פעולה בנושאים שונים הקשורים למגיפה.

“גאים ושמחים על ההתחשבות ביהודים”
הרב הראשי של אורוגוואי ושליח מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון במדינה, הרב מקס גודט, אמר כי, “אנחנו נוהגים לקרוא על מקרי אנטישמיות  בכל העולם, וכאן חשוב לציין את היחס המדהים שיהודי המדינה זוכים לו”.

לדבריו, “לא רק שאנחנו יכולים לחיות כאן באופן חופשי ולקיים חיי קהילה נורמאליים, אלא אף חשוב לממשל לשמוע את דעתנו ושנרגיש בנוח ובביטחון. תמיד מתקיים בינינו כבוד הדדי, ובעידן הנוכחי, בו בהרבה מדינות יהודים אינם חשים כך, זה לא מובן מאליו”

עד כה התגלו באורוגוואי כ-900 נדבקים בקורונה. רובם כבר החלימו אך כ-25 נפטרו מהמחלה, וכעת ידעו על פחות ממאה חולים פעילים. ביחס למדינות אחרות בדרום אמריקה, מצבה של אורוגוואי נחשב טוב יחסית, מה שאפשר לשלטונות לבצע הקלות בסגר שהוכרז בשיא המגפה.

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל שבעצמו כיהן בעבר כרבה של אורוגוואי, הוסיף: “אנחנו שמחים לראות שיש לא מעט מדינות המתחשבות בצרכי הדת של יהודי המדינה. נשיא אורוגוואי, כמו אביו, הוא איש שהיהדות יקרה לו וזה בא לידי ביטוי באופן המורגש היטב ליהודי במדינה. אנחנו גאים בשליחים שלנו הממלאים בכל רחבי העולם תפקידים פנים קהילתיים חשובים, ובמקביל יודעים גם לייצג את יהודי המדינה ואת ערכי היהדות בפני השלטונות המקומיים”.

קראו את הכתבה באתר Ynet

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}