חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לוגו ynet

הקהילה שיצאה מזה: “חזרנו לשגרה, בלי ריחוק ובלי מסכות”

“יש לנו אחריות להיות נוכחים בבית הכנסת בשביל הקהילות היהודיות בעולם, מכיוון שאנחנו יכולים. השנה אנחנו מייצגים קהילות רבות בישראל ובעולם שאינן יכולות לשאת תפילה כקהילה בבית הכנסת”. הרב אריאל טל, רב בית הכנסת “בית אל”, מספר על הקהילה שיצאה מהמגפה

נצחיה יעקב 27.09.20

הרב טל בבית כנסת בית אל קרדיט מישל ג יעקובסון
קרדיט צילום: מישל ג יעקובסון

“אנחנו מאחלים ש’תכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה’, ולשמחתנו ניו-זילנד היא נראה המקום הכמעט יחידי בעולם שברוך ה’ פתח שנה עם הרבה ברכות”. את הדברים אומר הרב אריאל טל, רב בית הכנסת “בית אל”, והאחראי על כל החיים היהודיים בקהילה מטעם מכון שטראוס-עמיאל מרשת אור תורה סטון. “נכון לעכשיו אנחנו מתנהלים כרגיל, בלי ריחוק ובלי מסכות, ומקפידים על היגיינה”.

בית הכנסת הוא גם המתחם היהודי הקהילתי, ומכיל עד 300 איש. כדי להימנע מצפיפות מסוכנת או מהגבלת מספר המתפללים, הוחלט על תפילות יום הכיפורים באולם שונה וחלוקה שלהם בין שלושת המתחמים שיש במקום: אולם תפילה, גן ילדים וחדר לשיעורים.

“שלושתם מקומות סגורים ויש להם דלתות הפרדה”, מדגיש הרב טל, שמגדיר את המרכז היהודי בוולינגטון כ”לב הפועם של החיים היהודיים בוולינגטון, ובכלל בניו-זילנד, למעט אוקלנד”.

“מייצגים קהילות רבות בישראל”
בחגים נוהרים קרוב ל-200 מתפללים, “אך השנה, בראש השנה, הגיעו כמחצית בגלל החשש מקורונה. אנחנו מקווים שביום הכיפורים נפצה על זה”.

לפני החג יצא הרב בפנייה לחברי הקהילה: “יש לנו אחריות להיות נוכחים בבית הכנסת בשביל הקהילות היהודיות בעולם, מכיוון שאנחנו יכולים. השנה אנחנו מייצגים קהילות רבות בישראל ובעולם שאינן יכולות לשאת תפילה כקהילה בבית הכנסת. זו חובה וגם זכות, ועלינו לשאת באחריות של ‘כל ישראל ערבים זה לזה'”.

חשבון נפש: “אינני נביא או בעל חזון, אבל הציבור היהודי עדיין מפולג מאוד, ולמרות הניסיונות שעוברים עלינו ישנן הרבה מחלוקות, פירודים ומריבות בתוכנו. כאן בוולינגטון אנחנו מנסים כל הזמן לגשר על הפער שבין הקהילה הרפורמית לקהילה האורתודוכסית. התקדמנו, אבל יש עוד הרבה עבודה. אולי בבדידות נבין שכולנו באותה סירה, ושהגיע הזמן להיות מאוחדים נגד הקורונה, נגד אנטישמיות, ובעד חיזוק הזהות היהודית.
“אני משתדל להרבות בשיח על מחילה – לאחרים ובעיקר לעצמנו. אם אנחנו מצליחים לגייס את הענווה הראויה לזה, אנחנו יכולים לגשר על פערים רבים”.

למרות שאין נפטרים בני הקהילה מהקורונה, הוא אומר: “עצוב שבני משפחה ברחבי העולם נאלצים לצפות בהלוויות יקיריהם בשידור ישיר באינטרנט וב’זום’. אין הרבה תנחומים לזה”.

לכתבה באתר Ynet 

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}