Search
Close this search box.

 לוגו ynet

שנה אחרי: 9 מ-10 נשות מחאת העגונות קיבלו גט ויצאו לחופשי

בשנה שעברה הן יצאו למחאת רחוב וצבעו את הקירות בשלטים שחורים – והשנה חוגגות הנשים את החופש שזכו לו לאחר 86 שנות “מאסר” במצטבר. “עכשיו אני ישנה טוב בלילה – משוחררת בראש ובחלומות”, מספרת אחת מהן, אך ב”יד לאישה”, שליווה את המבצע, מבקשים: “אל תשכחו את ר’. המסע שלה לעבר החופש, טרם הסתיים”

קובי נחשוני | 16
מסורבות גט היום משוחררות
צילום: דביר צדרבוים

הדרך לשחרור מסורבות הגט עודנה ארוכה, אבל כל ניצחון הוא עולם ומלואו. לפני שנה בדיוק, יום העגונה התשפ”א, יצאו 10 נשים למבצע ליילי כדי לעורר מודעות לתופעת הסרבנות ולמאבק בה, וביטאו את כאבן באמצעות ציורי קיר אומנותיים וכתובות גרפיטי בנושא ברחובות תל אביב. הבוקר (ד’), תענית אסתר, יום העגונה התשפ”ב, 9 מהן כבר סוגרות מעגל וחוגגות את גירושיהן בחודשים האחרונים, ושחרורן מהנישואים הכושלים, לאחר 86 שנות “מאסר” במצטבר. למרות אנחת הרווחה האישית הן לא מניחות את הרולרים, ומבטיחות להמשיך להילחם למען חברותיהן שעדיין ממתינות לגט.

בפברואר 2021, לקראת תענית אסתר, שהוכרזה כיום המודעות לסבלן של העגונות, התגבשה קבוצה של נשים השותפות למצוקה והן החלו לפעול כמעין “מחתרת”. מאז, כאמור, זכו כמעט כולן להתגרש, בסיוע ארגון “יד לאישה” של רשת אור תורה סטון, המלווה ומייצג אותן, וכעת הן התכנסו שוב – הפעם על מנת להשמיע את תרועת החופש.

הנשים החופשיות יצאו בשנית אל חוצות העיר, ותלו מחדש את הכרזות והאיורים שעיצב עבורן אומן הרחוב DODO, תוך שהן מוסיפות להן את המילה “משוחררת”. “כשתליתי אותן בשנה שעברה, לא האמנתי או חשבתי שאת יום העגונה הבא כבר אציין כאישה חופשייה”, אמרה אסתי סומפו (36), שהתגרשה השנה לאחר 5 שנים כמסורבת.

“הופתעתי מאוד כמה השתנה בחיי מאז הגט. זו תחושה מאוד מרגשת. אני עדיין לא ממש מאמינה שהיום הזה הגיע”. סומפו הוסיפה: “כל השנים חשבתי שהעובדה שאני מסורבת גט מפריעה לי בהתנהלות, ומערימה עליי קשיים ביורוקרטיים, אבל שזה בעיקר עניין של סטטוס. אך מאז שזכיתי לחופש אני מוצאת את עצמי במסע חדש של חיפוש עצמי, וזה תהליך מאוד מרגש”.

“עכשיו אני ישנה טוב בלילה”

מסורבות גט היום משוחררות2
צילום: דביר צדרבוים

אורלי ויטל (42), שהתגרשה לאחרונה לאחר 14 שנות ציפייה, סיפרה: “בחיי היום-יום שלי כלום לא השתנה מאז הגט, כי כבר לפניו קיבלתי החלטה להמשיך לחיות חיים מלאים ועצמאיים. אבל השחרור הוא בתודעה, בחופש מההתעסקות והדאגה מהדיונים בבית הדין, מהשאלה האם הוא יגיע הפעם ומהפחד איזה תנאי חדש הוא יעלה. עכשיו אני ישנה טוב בלילה – משוחררת בראש ובחלומות. היה מרגש מאוד לראות את הפוסטרים שתלינו בשנה שעברה עם הכיתוב ‘משוחררת’ עליהם, ולתלות אותם עם חיוך אמיתי ומשוחרר – ובלב רחב”.

מסורבות גט היום משוחררות3
צילום: דביר צדרבוים

פנינה עומר, מנכ”לית ארגון “יד לאישה”, שליווה את המסורבות, אמרה: “אנחנו מציינות בשמחה גדולה את שחרורן של הנשים האמיצות האלו, אולם באותה נשימה אי אפשר שלא להזכיר את ר’, שעל הכרזה שלה עדיין לא מופיעה המילה משוחררת והיא עדיין כלואה בכבלי העגינות. המסע הארוך שבו היא צועדת מזה 19 שנים לעבר החופש טרם הסתיים, ואנחנו לא ננוח עד שנביא אותו לקיצו. יום העגונה המצוין השבוע ברחבי העולם היהודי, הוא הזדמנות להשמיע את זעקתה של ר’ ושל נשים נוספות, הממשיכות במלחמה על חירותן”.

הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות “אור תורה סטון”, סיכם: “תופעת העגינות וסרבנות הגט הכולאת נשים במערכות יחסים כנגד רצונן, היא אחת הבעיות העצובות והכואבות ביותר בחברה היהודית כיום. זו האחריות שלנו לעשות כל העולה בידינו על מנת לסייע לאותן נשים, עד שניתן יהיה לגבש ולאמץ פתרון הלכתי מקיף ומקובל שישים את התופעה מאחורינו”.

היה שנה שעברה יד לאישה
וכך זה נראה בשנה שעברה(DODO)

הוא הוסיף כי “אנו מחויבים להמשיך לפעול בכל המישורים האפשריים להשגת מטרה זו, אולם עד אז עבודתם של ארגונים דוגמת ‘יד לאישה’ תישאר הכרחית וחשובה מאין כמוה לכל כך הרבה נשים ומשפחות”.

תאריך פרסום:
תגים

פוסטים אחרונים

הצטרפו לניוזלטר

קבלו עדכונים שבועיים על דברי תורה, חדשות ועדכונים כלליים ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם מאור תורה סטון.

"*" אינדוקטור שדות חובה

מדינה*
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
.pf-primary-img{display:none !important;}